Najhoršie je, keď necháme zlo, aby sa šírilo našou krajinou, burcuje Kiska. Lichotí mu, že v ňom mnoho ľudí vidí pokračovateľa Václava Havla

  0
  Andrej Kiska (Autor: TASR)

  Andrej Kiska tvrdí, že nepozná dve krajiny, ktoré by mali k sebe tak blízko ako Česká republika a Slovenská republika. Rozdelenie Československa ho preto dodnes veľmi mrzí. „Už vtedy pre mňa predstava, že sa Československo rozdelí, že zrazu vzniknú colnice, že budeme musieť stáť rad na hraniciach medzi Českom a Slovenskom, bola veľmi smutná. Bol som však presvedčený, že je otázka času, kedy sa zase spojíme,” povedal pre denník Mladá fronta DNES a dodal, že sme naozaj zase v jednom celku, ktorým je Európska únia.

  Ak by bolo referendum, k rozdeleniu nedôjde

  Kiska je presvedčený, že ak by vtedy bolo referendum, nedošlo by k rozdeleniu Československa. „Obaja hlavní aktéri vtedajšieho rozdelenia, Klaus aj Mečiar, vedeli, že referendom by rozdelenie neprešlo. Ťažko sa dnes vracať o dvadsaťpäť rokov späť, ale ten svoj smútok z rozdelenia si pamätám. Tiež si ale pamätám, ako sa vtedy Praha sťažovala na Slovensko, že nemôže rásť, a Slovensko na Prahu, že je zbytočne brzdené,” pripomenul a dodal, že dnes sme dva moderné, prosperujúce štáty s vysokou kvalitou života. „Za ten dnešný stav som veľmi rád,” povedal.

  Vladimír Mečiar a Václav Klaus v roku 1992. Zdroj: TASR

  V súčasnosti má približne milión obyvateľov Česka slovenský pôvod, aspoň to tvrdia sociológovia. Najviac podľa Kisku ťahá k Česku Slovákov minimálna jazyková bariéra a fenomén menom Praha. „Je to krásne mesto, môj syn aj moja dcéra žili v Prahe. Hovorili, že Praha je obrovské mesto, sídli tam o mnoho viac medzinárodných firiem, ktoré na Slovensku nie sú. Ale nakoniec ich to rovnako ťahalo viac domov a vrátili sa,” povedal.

  Podľa štatistík Slovensko pomaly v ekonomike Česko dobieha. Že by sa Česi vo veľkom začali sťahovať na Slovensko, to si slovenský prezident dokáže predstaviť. „A nejde ani o to, či to budú Česi, môžu to byť Nemci, Íri. Úžasný projekt Európskej únie nám práve toto umožňuje, tam, kde sa cítite dobre a šťastne, tam žijete. Bol by som veľmi rád, keby sa do našej krajiny chcelo sťahovať viac ľudí,” povedal a dodal, že by to bol signál, že sa krajine darí.

  Vzťah k českým prezidentom

  Kiskovi vraj tiež veľmi lichotí, že mnoho ľudí v ňom vidí pokračovateľa prezidenta Havla. „Veľmi som si ho vážil. Mal úžasný životný príbeh, nemôžem sa s ním porovnávať. Som však rád, že nás niektoré veci spájajú a že sa opierame o to isté, či už ide o priateľstvo s dalajlámom, uznávanie základných ľudských hodnôt, ktoré by pre politické záujmy nikdy nemali byť odsúvané do pozadia,” myslí si.

  Václav Havel Zdroj: TASR

  O niečo iný vzťah má k českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. „Na mnoho vecí síce máme iné názory, ale súčasne máme dobré osobné vzťahy, o tom je demokracia. Myslím, že tak by sa dnes politika mala robiť, diskutovať o témach, na ktoré máte rozdielne názory, a neznevažovať druhého, keď sa nezhodnete,” povedal.

  Aj Hitler mal na začiatku len pár percent podpory

  Rovnako ako majú v Česku v parlamente extrémne pravicovú stranu, je podobná aj na Slovensku. Pre demokraciu tak zoskupenie ako Kotlebova Ľudová strana môže byť hrozbou. „Ako nebezpečenstvo som vnímal práve nárast extrémizmu a neonacizmu u nás na Slovensku. Najhoršie je, keď necháme zlo, aby sa šírilo našou krajinou. Aby sa ľudia ako Marian Kotleba jasne neoznačili, nepomenovali, aby dostali priestor, aby sme nad tým mávli rukou so slovami, veď je predsa demokracia. Aj Hitler mal na začiatku len pár percent podpory a šírením zla sa postupne dostával k moci,” zdôraznil.

  Ďalej tiež dodal, že ako prezident pokladal za potrebné sa voči tomuto zlu jasne vymedziť. „Tu neexistuje kompromis, tu je potrebné povedať, toto je zlo a ja so zlom nebudem mať nič spoločné. Preto som napríklad Kotlebu sem, do prezidentského paláca, na toto miesto, kde som pritom predtým rokoval so všetkými ostatnými predsedami parlamentných strán, nepozval,” povedal a dodal, že si rozhodne nesadne za jeden stôl s človekom, ktorý pokladá Slovenské národné povstanie za najčernejší okamih slovenských dejín. „Chce nás dostať z Európskej únie a chce zo Slovenska urobiť xenofóbny, uzavretý štát,” uviedol Kiska.

  Ruská okupácia ukrajinského Krymu je zásadné porušenie práva

  Akceptované by podľa slovenského prezidenta nemalo byť ani zlo, akým je ruská okupácia ukrajinského Krymu. „Je to zásadné porušenie medzinárodného práva, ktoré nesmie byť nikdy prijaté. Preto som veľmi rád, že sankcie voči Rusku sú, môžeme diskutovať o ich účinnosti, ale sú. Je to jasný signál moderného sveta, že takéto správanie nie je v súčasnosti prijateľné,” uviedol.

  Pre Slovensko by vraj bolo skvelé, keby sa Ukrajina stala súčasťou EÚ. „Bol by to podobne obrovský impulz pre našu ekonomiku, ako bolo rozšírenie EÚ o nás napríklad pre Rakúsko. Je nám ale všetkým jasné, že pred Ukrajinou je ešte dlhá cesta. Musíme Ukrajine dávať signály, že ak si urobí svoje domáce úlohy a dokáže byť platným členom EÚ, tak s ňou počítame a tešíme sa na ňu,” povedal.

  Andrej Kiska sa tiež veľmi prihováral za to, aby Slovensko prijalo na svoje územie aspoň niektorých vojnových utečencov. Kvóty ale podľa neho nie sú dobrým riešením. „Každá vyspelá krajina, medzi ktoré počítam aj Slovensko, by mala nájsť spôsob, ako utečencom, ktorí utekajú pred vojnou, pred smrťou, pred násilím, pomôcť. Myslím, že nielen Česko a Slovensko, ale celý náš región by dokázal vymyslieť model integrácie, ktorý by mohol byť pre Úniu príkladom,” uzavrel.

  Autor: nab

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu