Kiskove vyznamenania rozdelili politikov: Výsmech a sedlačina najhrubšieho zrna. Ukázal, že je prezidentom republiky, s ktorou asi nie je stotožnený

  0
  Andrej Kiska s oceneným Fedorom Gálom (Autor: Facebook, Andrej Kiska)

  Medzi nominovanými nechýbali osobnosti z rôznych sfér. Či už z oblasti umenia, vedy, kultúry, alebo tretieho sektora. Z mediálne známejších mien sa na zozname ocitli napr. speváčka a autorka hudby Marika Gombitová, herečka Zuzana Kronerová, speváčka Marta Kubišová či sociológ Fedor Gál.

  Zaujímavosťou je, že okrem spomenutej Kronerovej bol in memoriam ocenený aj jej otec, legendárny Jozef Kroner. Celkovo boli in memoriam ocenené štyri osobnosti – hudobný skladateľ Ilja Zeljenka, spisovateľ Rudo Sloboda, etnograf Ján Lazorík a herec Kroner.

  Záber zo včerajšej akcie. Zdroj: Facebook, Andrej Kiska

  Výber prezidentom ocenenej zostavy osobností pritom prakticky okamžite vzbudil viaceré rozporuplné reakcie.

  „Pri všetkej úcte, neviem o tom, čím sa zaslúžila Alta Vášová o rozvoj demokracie okrem toho, že je manželkou Petra Zajaca,“ napísal napríklad vo svojom rozsiahlom komentári na Facebooku politický analytik Eduard Chmelár.

  Za seba by vybral napr. už nebohého exprezidenta Kováča, Milana Kňažka, prvého guvernéra NBS Vladimíra Masára či istého Romana Kaliského. Práve už nebohému Kaliskému venuje analytik najväčší priestor spomedzi všetkých osobností.

  Nad prezidentovým výberom krútil hlavou vo svojom článku aj komentátor Martin Hanus z Konzervatívneho denníka Postoj.

  „Z Facebooku aj z médií sa dozvedáme, že je to až teraz, keď sa vďaka prezidentovi Andrejovi Kiskovi oceňujú konečne ľudia, ktorí si to zaslúžia. Ale naozaj žijeme v tej istej krajine?“ pýta sa hneď v úvode článku.

  Celý článok TU.

  Osobne sa oceňovania mal možnosť zúčastniť niekdajší poslanec SaS, dnes člen mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko, Martin Poliačik. 

  „Osobne som sa zúčastnil odovzdávania vyznamenaní minulý rok aj tento rok a s tou skladbou ocenených som nadmieru spokojný. Myslím, že čo sa týka hodnotovej výbavy a prispenia k tomu, že dnes je Slovensko civilizovanou demokratickou krajinou rešpektujúcou ľudské práva, tak tieto osoby tu boli vhodne zastúpené. Práve takíto ľudia prispievajú k tomu, že Slovensko je viditeľné na mape, ako napr. môj priateľ Robert Mistrík,“ uviedol pre PL poslanec aj konkrétny príklad jedného z ocenených.

  Napokon Mistríkovi symbolicky zablahoželal Poliačik aj prostredníctvom sociálnej siete. 

  Naopak, dramaticky odlišný názor mal od Poliačika podpredseda národniarov Anton Hrnko. 

  „Pán prezident vôbec nevyužil situáciu dôstojne si pripomenúť 25. výročie vzniku samostatnej a suverénnej Slovenskej republiky. A najmä neurobil žiaden krok, aby sa snažil tie historicky zdedené rozpory slovenskej spoločnosti prekonať. Naopak, svojím konaním a menovaním daných ľudí – nechcem povedať osobností – len ukázal, že je prezidentom republiky, s ktorou asi nie je stotožnený,“ ponúkol svoj názor Parlamentným listom Hrnko.

  Vysoký predstaviteľ SNS zazlieva prezidentovi, že si nevšimol to, že republika sa tvorila z obetí konkrétnych osôb vo vtedajšom období.

  „Štátne vyznamenania nie sú prejavom toho, koho ľúbim a s kým by som sa rád stotožnil. Prezident ako hlava štátu je prezidentom všetkých občanov a mal by sa vedieť aj patričným spôsobom správať. To znamená nectiť si len tých občanov, ktorých pokladá za svojich,“ pokračoval v hodnotení Hrnko.

  Na strane druhej, skúsený politik našiel aj v súčasnom výbere ocenených množstvo výrazných individualít, ktoré pomáhali šíriť dobré meno našej vlasti. Sú však aj adepti, ktorí Hrnkovi medzi ocenenými chýbajú.

  „Zo žijúcich osobností si tam viem predstaviť Ivana Laluhu alebo Milana Sečánskeho, ktorý urobil neskutočne veľa pri príprave našej ústavy. Ale ocenenie by si zaslúžili dostať i mnohí ďalší. Nielen tí, ktorí celú svoju intelektuálnu kapacitu vložili do toho, aby žiadna Slovenská republika nevznikla,“ uzavrel Hrnko.

  Prostredníctvom sociálnej siete Facebook reagovala dvojica smeráckych poslancov Ľuboš Blaha a Ján Podmanický, pričom práve toto duo z najsilnejšej koaličnej  strany sa na adresu Kisku vyjadrilo najkritickejšie, respektíve najostrejšie.

  Smerákom prekáža o. i. fakt, že medzi ocenenými boli sociológ Fedor Gál, prípadne prozaik a publicista Martin Milan Šimečka.

  „Gál vznik SR od začiatku zurvalo odmietal a dodnes Slovensko neznáša. To je výsmech a sedlačina najhrubšieho zrna. A Šimečka? Ten, čo Slovákov označil za fašistov? To je snáď ešte väčší škandál ako Kocáb a ten organizátor Pohody, čo dostali rád minulý rok… Nedať vyznamenanie nikomu, kto stál pri zrode SR, a oceniť tých, čo Slovensko nenávidia, to je symbolika na úrovni Kotlebových šekov na 1 488 eur. Je to vyznanie zlomyseľného človeka, ktorý sa nezmieril s tým, že Slovensko má štát, a denne mu ubližuje. Aj takto trápne a prízemne,“ zúril na Facebooku Blaha.

  Navyše Blaha prirovnal udelenie vyznamenania pre Gála k tomu, ako keby on dostal ocenenie na počesť 17. novembra 1989.

  Na predmetný status reagoval Blahov spolustraník Ján Podmanický. Nechrlil síce až taký oheň a síru ako Blaha, no kritický na margo prezidenta bol aj on.

  „Neoceniť nikoho, kto sa zaslúžil o vznik SR, a oceňovať tých, čo boli proti samostatnému Slovensku, je veľmi smutným obrazom o našom prezidentovi. Nespomenúť si na nikoho z tých stoviek ľudí, čo obetovali životy za našu samostatnosť, je naozaj poľutovaniahodné,“ napísal medzi iným vo svojom komentári starosta obce Stará Bystrica.

  Podmanický tiež uviedol, že Kiska degradoval udalosť štátneho významu na svoju vlastnú akciu.

  „Niektorí ľudia tam sú nespochybniteľní a som rád, že si na nich prezident republiky spomenul. Či už pani Kronerová, Gombitová alebo Kubišová. Samozrejme, boli tam iné, ,háklivejšiemená v súvislosti s 25. výročím vzniku SR. Treba to však brať tak, že prezident vyznamenáva tých, ktorých uznal on za vhodných. A je to taký odraz jeho myšlienkového sveta. Je to však jeho výsostné právo ako prezidenta. Ak sa nám nepáči jeho výber, zvoľme si potom iného prezidenta,“ snažil sa na veci pozerať pragmaticky Krajniak.

  Vo všeobecnosti si však Posledný križiak Krajniak myslí, že osobností, ktoré by mohli byť vo vybranej spoločnosti, je veľa.

  „Skôr by som sa vrátil k tradícii oceniť aj ,normálnychobčanov, ktorí spravili v danom roku dačo výnimočné. Chýbali mi tam preto skôr bežní ľudia ocenení za svoj výrazný pracovný či hrdinský čin. Napríklad naši vojaci v zahraničných misiách alebo lekári, čo zachránia život. Skôr by som sa teda orientoval týmto smerom,“ dodal podpredseda hnutia Sme rodina.

  V kontraste s dvomi uvedenými facebookovými príspevkami dvojice Blaha a Podmanický reagovala nová žilinská županka Erika Jurinová, ktorá navštívila akciu tiež so svojím županským kolegom z Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozefom Viskupičom.

  Jurinová hodnotila akciu jednoznačne pozitívne, o čom napokon vypovedá aj jej status na sociálnej sieti. Nástupkyňa Juraja Blanára v kresle šéfa Žilinského samosprávneho kraja napísala: „Slovensko, pokiaľ budeš mať a vážiť si takýchto ľudí, budeš napredovať.“

  Županka myslela konkrétne práve smerákmi toľko kritizovaného Fedora Gála, prípadne už spomínaných laureátov Kronerovú, Mistríka či Lazoríka.

  To opozičný poslanec Ľubomír Galko sa na celú vec snažil nazerať s odstupom. Každý jeden človek by podľa neho zvolil inú dvadsaťpäťku ocenených, a preto je logické, že s niektorými menami nemusí bežná, ako ani odborná verejnosť vždy súhlasiť.

  „Neexistujú na Slovensku dvaja ľudia, čo by sa zhodli na všetkých 25 menách. Ja osobne som v zásade s výberom spokojný. Obzvlášť ma potešili dve mená: Robert Mistrík a Marika Gombitová. Avšak všetci ocenení si podľa mňa svoj výber zaslúžili a viem sa s vybranými menami stotožniť,“ skonštatoval pre PL Galko.

  Nikto konkrétny exministrovi obrany vo výbere vyslovene nechýbal.

  „Ani ja som niektorých ľudí zo zoznamu nepoznal, no pozrel som si, čo v živote dokázali, a ich nominácia je v poriadku,“ uzavrel liberál.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu