Bill Clinton vyzval na prepustenie dvoch novinárov zadržaných v Mjanmarsku

    0
    Bill Clinton, bývalý prezident USA (Autor: SITA)

    Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sieti Twitter Clinton píše, že “slobodné médiá sú pre slobodnú spoločnosť veľmi dôležité – zatknutie novinárov na ktoromkoľvek mieste je neprijateľné. Novinári Reuters zadržiavaní v Mjanmarsku by mali byť okamžite prepustení”.

    Na prepustenie novinárov už vyzvali agentúra Reuters, ako aj viacero ďalších médií, novinárskych a ľudskoprávnych organizácií.

    Novinári v Mjanmarsku plánujú na túto stredu protestné zhromaždenie pred budovou súdu, kde sa bude práve konať pojednávanie v kauze zadržiavaných novinárov.

    Zadržanie dvojice novinárov odsúdilo ako útok na slobodu slova mnoho vlád, vrátane USA, Kanady a Británie, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres.

    Generálny tajomník OSN António Guterres. Zdroj: TASR

    K zadržaniu dvojice mužov došlo 12. decembra 2017 v jednej z okrajových štvrtí Rangúnu. Polícia novinárov prehľadala, pričom našla dve vojenské správy a doklad o pobyte v Jakchainskom štáte, kde sa od augusta odohráva konflikt. Jeho dôsledkom je masový útek príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov. 

    Novinári Wa Lone (31) a Kyaw Soe Oo (27) boli zadržaní na základe zákona, ktorý bol prijatý ešte v koloniálnej ére Mjanmarska.

    Dvojica novinárov je teraz podozrivá z nezákonného prechovávania dokumentov vojenského charakteru. V prípade, že budú uznaní za vinných, hrozí im do 14 rokov väzenia.

    Niekdajšia líderka boja za demokraciu v Mjanmarsku Aun Schan Su Ťij je obviňovaná z potláčania slobody tlače, odkedy sa jej Národná liga za demokraciu v roku 2016 de facto ujala moci v krajine.

    V roku 2017 bolo v Mjanmarsku zadržaných najmenej 11 novinárov.

    Ešte v roku 2006 protestovali pred sídlom OSN v New Yorku mjanmarskí aktivisti proti väzneniu Aun Schan Su Ťij. Zdroj: mr

    - Reklama -