Cenzúra sa týka celej Európy. Je to hon na čarodejnice. Chcú nás zastrašiť, hovorí Češka, ktorá dostala list od prokuratúry z Berlína

0
Jana Yngland Hrušková, herečka, aktivistka (Autor: Archív J. Y. Hruškovej)

V Nemecku platí nový zákon, ktorý má obmedzovať nenávistné prejavy na internete. Hneď prvý deň sa jeho obeťou stala podpredsedníčka Alternatívy pre Nemecko Beatrix von Storchová, ktorá na svoj Twitter napísala v reakcii na vianočné prianie polície v Kolíne v arabčine: „Mienite tým upokojiť tie znásilňujúce hordy moslimských mužov?“ Onedlho bol jej Twitter zablokovaný. Čo si o tom myslíte a kam až to môže zájsť?

Cenzúra nevyčíňa len v Nemecku. Mňa sa dotkla veľmi, vymazali mi niekoľko stránok. Na tú poslednú, ktorá mi zostala, sa nemôžem vôbec dostať. Facebook ani neodpovedá na moje otázky. Teraz som aktívna len vďaka kamarátovi, ktorý mi požičal svoj profil. Cenzúra mi naháňa strach. Pretože cenzúrou sa to len začína, zatýkaním a popravami sa to končí.

Bývalý český politik Miroslav Macek napísal vo svojej glose k uvedenému toto: „Aby ste nežili v ilúziách. Bývalá agentka východonemeckej tajnej polície Stasi ,Victoria‘, vlastným menom Anetta Kahaneová, pôsobí v súčasnosti ako prezidentka neziskovej organizácie Amadeu Antonio Foundation a je zodpovedná za cenzúru sociálnych sietí v Nemecku. Neuveriteľne odporná záležitosť: už v mladosti udala kamarátku, ktorá chcela údajne odísť do západného Berlína, po podpísaní spolupráce so Stasi pôsobila vo výcvikovom tábore pre teroristov v Mozambiku.“ Čo na to poviete? Nastáva v Nemecku zase éra udávania?

My si možno myslíme, že sa udáva len v Nemecku. Tak to, bohužiaľ, nie je. Udávajú ma tu v Českej republike. Prorežimoví kolaboranti sú opäť vo svojom živle. Navyše Nemci kontrolujú aj našu aktivitu. Len čo urobím video v nemčine, okamžite idú po mne a zrušia mi stránku. Už som dostala list od prokurátora z Berlína. Ja len dúfam, že si Európa nenechá vziať právo na svoj názor. Cenzúra sa totiž týka celej Európy. Cenzúrou chcú všetkých ľudí zastrašiť. A, samozrejme, Antifa likviduje patriotov fyzicky. Zapaľujú autá, mlátia ich, prenasledujú. V Nemecku sa to totiž cenzúrou nekončí. Tam sa to cenzúrou len začína.

Na vašom Facebooku som našiel predposlednú správu z 13. decembra, kde máte fotku z protiizraelskej demonštrácie v Berlíne s textom: Zase v Berlíne pália izraelské vlajky. Antisemitizmus v plnom prúde… V ďalšom príspevku píšete, že vás na inom profile blokli. Má to nejakú priamu súvislosť?

Áno, vďaka tejto fotografii ma zablokovali. A pretože som aj naďalej protestovala, niektoré profily mi zrušili úplne. Pravda sa dnes nenosí. Je to hon na čarodejnice. Keby bola znovu inkvizícia, už dávno by horeli hranice.

V marci 2016 v reakcii na veľkú utečeneckú krízu došlo v Nemecku k pozastaveniu takzvaného zlučovania rodín. To má v marci 2018 vypršať a imigranti budú môcť požiadať, aby ich rodina prišla za nimi. V júli sa odhadovalo, že takto v Nemecku pribudne 300-tisíc migrantov. Čo to bude znamenať, keď za prevažne mladými mužmi prídu ich rodiny? Môže to zmierniť ich kriminalitu? Alebo ju naopak zvýšiť?

Vo Švédsku je dovolené, aby prichádzali za migrantmi rodiny. A, samozrejme, sa tým vôbec nič nevyriešilo. Odborníci vedia, že integrovať týchto ľudí je nemožné. Tomáš Kraus z pražskej židovskej obce mal veselú myšlienku, ako integrovať migrantov. Navrhuje, aby sme ich nosili na prehliadky do Terezína a rozprávali im o histórii Židov. Nič smiešnejšie som v poslednom čase v rádiu nepočula. Integrácia týchto ľudí je nemožná. Denne sa o tom západná Európa presviedča.

Na Facebooku sa objavili obrázky z oslavy Silvestra v Hamburgu z promenády Jungfernstieg. Na nich sú desiatky migrantov-mladých mužov a autor píše: „Niet divu, že tentoraz bolo sexuálneho obťažovania menej, keď dnes sa ženy sotva odvážia vyjsť na ulicu.“ Súhlasili by ste s ním, že v Nemecku sú miesta, kam sa Nemci boja chodiť?

Ženám v Nemecku sa môže stať čokoľvek kdekoľvek! Myslím si, že niektoré miesta sú len nebezpečnejšie ako iné. Ale nebezpečenstvo na vás číha všade! Lenže do práce chodiť musia a občas si chce ísť niektorá aj sama zabehať. Nebezpečenstvo si pravdepodobne ešte všetky neuvedomujú. Ale aj keď idú s partnerom, môžu byť napadnutí obaja. Však aj u nás v Brne sa niečo podobné stalo. Nikde v Nemecku si už nemôžete byť istý! A to platí nielen pre ženy. Sú napádaní aj muži. Teraz je tu však nový problém. Nemecké dievčatá chvíľu chodia s nejakým moslimom, ktorého pozvala Angela. Ale potom, keď sa s ním chcú rozísť, ich moslim buď ubodá, alebo majú šťastie a útok prežijú ťažko zranené. Týchto prípadov sa už stalo niekoľko, iste budú pribúdať. Nikto totiž explicitne tieto dievčatá pred vzťahmi s moslimami nevaruje. Naivné dievčatá vidia v migrantoch zábavu a zmenu. Ale na to ich mnoho doplatí životom.

Angela Merkelová

Angela Merkelová Zdroj: TASR

Kancelárka Merkelová stále zostavuje vládu, trvá jej to na Nemecko neobvykle dlho. Čo na to hovoria ľudia, ktorých v Nemecku poznáte?

Dúfam, že keď sa Merkelovej nepodarí zostaviť novú vládu, budú nové voľby. A potom má Alternative für Deutschland (AfD) ďalšiu šancu dokázať, že Nemci už to nebudú ďalej trpieť. Ľudia, ktorých v Nemecku poznám, na to reagujú rôzne. Ignorujú to, odsudzujú to. Ale je zrejmé, že sa jednoducho niečo deje. Pravdepodobne má AfD na túto situáciu vplyv. Dúfam, že táto strana vyvedie Nemecko z tejto zničujúcej situácie. Tým zachráni aj celú Európu. Nemecká politika má vplyv na dianie v celej Európe. Momentálne je ten vplyv veľmi negatívny. Nechcem však strácať nádej. Hádam Európa, ako ju poznáme, nezanikne.

- Reklama -