piatok, 4 decembra, 2020
3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovensko čaká megažaloba! Americká firma môže žiadať až 22 miliárd eur. Môže...

Slovensko čaká megažaloba! Americká firma môže žiadať až 22 miliárd eur. Môže za to aj zatknutie Pavla Ruska?

Spoločnosť EuroGas v najbližších dvoch mesiacoch opäť zažaluje Slovenskú republiku za údajne nelegálne odobratie licencie na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome v rámci medzinárodnej arbitráže.

Dôvodom bolo nedávne víťazstvo spoločnosti nad Slovenskom v konaní pred americkým konkurzným súdom v štáte Utah. Chce žiadať vyššiu kompenzáciu za odobratie licencie, pretože ložisko mastenca má byť údajne omnoho väčšie, ako sa predpokladalo. Pre TASR to uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Wolfgang Rauball.

Patrí nám ložisko mastenca na Gemeri, tvrdí americká spoločnosť

„Nedávno sme získali dôkazy o väčšom rozsahu ložiska v Gemerskej Polome, ako sme si doteraz mysleli. Preto sa náš nárok bude pohybovať v rozmedzí od osem až do astronomických 22 miliárd eur,“ povedal Rauball bez bližšieho spresnenia, o akú analýzu sa opiera.

Žiadosť o náhradu škody predložia jeho právnici do dvoch mesiacov v rámci novej arbitráže na pôde Medzinárodného strediska pre riešenie sporov z investícií (ICSID). Rauball tvrdí, že SR prehrala súd o určenie platnosti pohľadávky, ktorú si nárokovala voči spoločnosti EuroGas I v rámci konkurzu a ktorú odkúpila od švajčiarskeho občana Heinza Oftingera.

„Tento verdikt znamená, že na spoločnosť EuroGas I sa prihliada tak, akoby nikdy nedošlo voči nej ku konkurznému konaniu. Podľa amerického súdu jej teda stále patrí ložisko mastenca na Gemeri,“ konštatoval Rauball s tým, že Slovenská republika im ložisko mastenca v Gemerskej Polome v roku 2005 neoprávnene odobrala.

Ťažba mastenca nad obcou Gemerská Poloma v okr. Rožňava Zdroj: TASR

Ministerstvo financií SR sa pritom ešte v auguste 2017 chválilo, že Slovensko vyhralo spomínanú medzinárodnú arbitráž. „Slovenská republika si drží výnimočne dobré skóre v sporoch so zahraničnými investormi. Naša krajina začína byť vďaka týmto výsledkom v zahraničí vnímaná ako silný štát,“ uviedol vtedy vo svojom stanovisku tlačový odbor ministerstva.

Podľa našich informácií mal v tom čase poslať dokonca aj minister financií Peter Kažimír predsedovi Hlavného banského úradu Petrovi Kúkelčíkovi osobný ďakovný list za vyhratú arbitráž. Ministerstvo financií a ani Hlavný banský úrad sa k tejto veci nevyjadrili.

Predseda predstavenstva spoločnosti EuroGas však tvrdí, že spomínaná arbitráž sa ešte neskončila, keďže využili v zákonnej lehote klauzulu o anulácii rozhodnutia, a podala protest.

Môže za to aj zatknutie Pavla Ruska?

Obnovenie arbitráže sa spomínalo aj v súvislosti so zatknutím a vyšetrovaním bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska. V tom čase sa Wolfgang Rauball vyjadril, že chcú túto situáciu využiť na poukázanie určitých súvislostí, pretože si myslia, že o licenciu na ťažbu mastenca v Gemerskej Polome prišli pre korupčný komplot.

„Pavol Rusko stál na začiatku celej kauzy v roku 2004, keď ponúkal cez prostredníkov získanie ložiska mastenca, ktoré sme ešte držali, spoločnosti Mondo Minerals za úplatok päť miliónov eur pre svoju politickú stranu ANO,“ uviedol Rauball s tým, že má k dispozícii čestné prehlásenie vtedajšieho predsedu predstavenstva Mondo Minerals Wolfganga Kellera, ktorý túto podmienku odmietol a prípad nahlásil nadriadeným. V septembri 2016 vypovedal pod prísahou pred zástupcom vlády USA.

Zadržanie Pavla Ruska z októbra 2017 Zdroj: TASR

„V čestnom prehlásení uviedol, že sa neskôr stretol aj s Ruskom. Oznámil mu, že konanie jeho ľudí považuje za hrubú korupciu a stretnutie po pár minútach ukončil. Jeho čestné prehlásenie má v rukách aj FBI,“ zdôraznil v októbri 2017 Rauball s tým, že poveril svojich právnych zástupcov, aby skúmali možnosť, ako opäť začať arbitráž v kauze mastenec.

Ministerstvo financií SR je však odhodlané sa brániť a voči rozhodnutiu konkurzného súdu v USA sa v decembri odvolali. „Vstup do konania a kúpa pohľadávky Ministerstvom financií SR súviseli s potrebou zabezpečenia postavenia SR v opätovne otvorenom konkurznom konaní voči žalujúcej spoločnosti Eurogas Inc., ktoré prebiehalo súbežne s arbitrážou, v ktorej SR vyhrala. Opodstatnenosť vstupu SR do tohto konkurzného konania je možné overiť zo samotného verejne dostupného arbitrážneho rozsudku. SR podala v decembri 2017 voči rozhodnutiu konkurzného súdu v USA odvolanie,“ napísalo v stanovisku pre PL.sk ministerstvo.

V stanovisku ministerstvo zároveň spochybňuje aj konanie predsedu predstavenstva spoločnosti EuroGas Wolfganga Rauballa. „O špekulatívnosti akéhokoľvek úkonu pána Rauballa vypovedá fakt, že v predmetnom konkurznom konaní sa spoločnosť pána Rauballa snaží kúpiť konkurznú podstatu svojej vlastnej spoločnosti Eurogas Inc., ktorú v roku 2004 priviedol do konkurzu. Následne v roku 2005 vytvoril spoločnosť s rovnakým názvom, prostredníctvom ktorej sa snaží získať majetok pôvodnej zbankrotovanej spoločnosti,“ uzavrela riaditeľka tlačového odboru ministerstva Alexandra Gogová.

Autor: Ondrej Šprlák/TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Haščák ide do väzby, rozhodla sudkyňa

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák aj Dana Arpášová, manželka bývalého šéfa kontrarozviedky SIS, budú stíhaní väzobne. V piatok o tom rozhodla...

Advokátka, ktorá inštruovala rodičku proti dodržiavaniu covid-19 opatrení, je disciplinárne riešená

Slovenská advokátska komora (SAK) začala disciplinárne konanie s advokátkou Adrianou Krajníkovou, známou z októbrového incidentu v košickej univerzitnej nemocnici. Dôvodom je podozrenie...

Sudca má rozhodovať o väzbe pre policajného exprezidenta Lučanského v nedeľu

Sudca pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku má rozhodovať o návrhu na vzatie do väzby policajného exprezidenta Milana...

Mikas: Téma lyžovačiek nie je uzavretá

Téma fungovania lyžiarskych stredísk na Slovensku nie je podľa hlavného hygienika Jána Mikasa uzavretá. Po piatkovom rokovaní pandemickej komisie avizoval, že konzílium...

Úrad verejného zdravotníctva: Od pondelka môžu žiaci a študenti s testom ísť do školy

Od pondelka (7. 12.) budú môcť žiaci a študenti znova nastúpiť na druhý stupeň základnej školy a na stredné školy, musia však...

Mikas: Pendlerom na hraniciach budú uznávať aj test zo zahraničia

Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní,...

Rakúsko: Hromadné testovanie na COVID-19 sprevádzali technické problémy

Hromadné testovanie obyvateľstva Rakúska na nový druh koronavírusu, ktoré sa začalo v piatok vo Viedni a v spolkových krajinách Voralbersko a Tirolsko,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 113,392 +2,184 Dnes Úmrtí 957 +27 Dnes Uzdravení 77,142 Infikovaných 35,293 Last updated: 4. decembra 2020 - 23:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky