Z Nemecka je podľa denníka Die Welt „prisťahovalecká krajina“. Aktuálna nezamestnanosť migrantov je šokujúca

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

    Od roku 2015 prišlo vďaka liberálnej prisťahovaleckej politike nemeckej vlády do krajiny viac ako milión utečencov. Ich integrácia je však behom na dlhú trať, a hoci vláda a spriaznení experti hovorili o tom, že migranti budú prínosom pre nemeckú ekonomiku, zatiaľ to tak nevyzerá. Ako píše Die Welt, nezamestnanosť medzi cudzincami dosahuje 13,6 %, zatiaľ čo medzi rodenými Nemcami nemá prácu len 4,4 % ľudí.

    Alarmujúci je tiež podiel prisťahovalcov, ktorí poberajú sociálne dávky v rámci skupiny Hartz IV. Zatiaľ čo ešte v roku 2016 ich bola približne štvrtina, vlani išlo už o celú tretinu. Ľudia bez nemeckého občianstva tvoria 26 % zo všetkých osôb, ktoré sú registrované na úradoch práce. „Zhoršenie všetkých štatistík súvisiacich s nezamestnanosťou má priamu spojitosť s migračnou vlnou. Podľa Spolkovej agentúry práce teraz hľadá prácu takmer pol milióna ľudí s prisťahovaleckými koreňmi.“

    Podľa Panua Poutvaaru z Ifo Institute v Mníchove miera nezamestnanosti od roku 2010 medzi nemeckým obyvateľstvom stále klesá, ale u prisťahovalcov je to presne naopak. „Bez práce je trikrát viac cudzincov ako rodených Nemcov. Hlavným dôvodom je nižšia kvalifikácia prisťahovalcov z Blízkeho východu či Afriky, pre ktorých je tak ťažšie sa na trhu práce uplatniť. To sa naopak netýka prisťahovalcov z krajín Európskej únie, u ktorých je nezamestnanosť rovnako nízka ako u Nemcov.“

    Situácia sa z pohľadu nezamestnanosti v rámci komunity prisťahovalcov mení najmä v uplynulých desiatich až pätnástich rokoch. Zatiaľ čo na počiatku deväťdesiatych rokov tvorili cudzinci medzi nezamestnanými asi deväť percent, od roku 2005 začal tento pomer stúpať strmo nahor a dnes je na spomínaných 26 %. „Dôvodom je skutočnosť, že v súčasnosti žije v Nemecku oveľa viac prisťahovalcov ako v roku 2005. Medzi rokmi 2011 až 2016 prišlo do Nemecka 2,7 milióna prisťahovalcov, čo predstavuje nárast o 43 %,“ hovorí Poutvaara.

    Ako ďalej Poutvaara uvádza, v roku 1991 tvorili cudzinci v rámci nemeckej populácie 7,6 %, ale na konci roka 2016 to už bolo asi 11 %. Nezamestnanosť jednotlivých národnostných skupín sa však značne líši. „Napríklad medzi Maďarmi je bez práce menej ľudí než u rodených Nemcov. Naopak v tureckej komunite je nadštandardný pomer nezamestnaných (15 %). Ešte horšia situácia však panuje medzi Sýrčanmi, Eritrejčanmi či Afgancami – v tejto skupine nemá prácu 43 % ľudí.“

    autor: Josef Provazník

    - Reklama -