piatok, 3 júla, 2020
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu,...

Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu, priznal Erdogan

Erdogan v tretí deň operácie uviedol, že hlavným cieľom Turecka je zaručenie národnej bezpečnosti, zachovanie sýrskej územnej integrity a ochrana sýrskeho ľudu.

Diskutovali sme o tom s našimi ruskými priateľmi a máme dohodu, povedal. Kritizoval Spojené štáty za spoluprácu so sýrskymi kurdskými silami v boji proti Islamskému štátu namiesto toho, aby spolupracovali s Tureckom.

Cieľom operácie nie je podľa Erdogana okupovať“ žiadnu časť Sýrie, ale skôr dobyť “srdcia”. Keď raz budú enkláva Afrín a provincia Idlib zabezpečené, tak sa podľa Erdogana môžu vrátiť tisíce Sýrčanov do svojich domovov.

Operácia Afrín sa skončí, keď dosiahne svoje ciele,“ dodal turecký prezident.

Kurdské milície v Sýrii v pondelok oznámili, že vyhnali tureckých vojakov a ich spojencov z dedín, ktoré obsadili počas ofenzívy proti enkláve Afrín.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) spustili Američanmi podporované kurdské milície zúrivú protiofenzívu, počas ktorej vyhnali tureckých vojakov a ich spojeneckých sýrskych bojovníkov z dvoch dedín.

SOHR uviedlo, že Tureckom podporované jednotky otvorili v tretí deň ofenzívy dva nové fronty a pokúšajú sa opäť vstúpiť do Afrínu.

Kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), oznámili, že s tureckými jednotkami zvádzajú boje severozápadne od Afrínu. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku.

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že v dôsledku tureckých útokov a ostreľovania regiónu prišlo za uplynulých 24 hodín o život 21 ľudí vrátane šiestich detí. Turecko podľa agentúry DPA vyhlásilo, že si nevyberá za cieľ civilistov.

Turecká ofenzíva proti Afrínu, ktorá sa začala v sobotu, má za cieľ vyhnať z tejto oblasti Kurdov. Ofenzíva zvýšila napätie v už beztak komplikovanom sýrskom konflikte a vyvolala obavy z ďalšieho zhoršovania vzťahov medzi spojencami z NATO – Tureckom a USA.

NATO v pondelok uviedlo, že v súvislosti s pokračujúcou ofenzívou je s Tureckom v kontakte. Severoatlantická aliancia sa vyjadrila, že Turecko trpelo terorizmom a má právo na sebaobranu, ale vyzvala ho, aby tak robilo primeraným a zdržanlivým spôsobom.

Situáciu v Sýrii prediskutuje v pondelok Bezpečnostná rada OSN, pripomína agentúra AP.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Pred 70 rokmi začala vysielať legenda: Rádio Slobodná Európa

Rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa (Radio Free Europe, RFE) bola počas studenej vojny dôležitým prostriedkom, ktorý prinášal obyvateľom východnej Európy necenzurované informácie,...

Poľsko je pre nás vzorom v boji proti korupcii, uviedol Matovič vo Varšave

Poľsko bolo pre Slovensko vzorom v boji proti komunizmu. Dnes je Poľsko v Európe vzorom v boji proti korupcii a v čerpaní európskych prostriedkov, v čom sa...

Francúzsky premiér podal demisiu

Francúzsky premiér Édouard Philippe odovzdal v piatok demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Oznámil to Elyzejský palác a informáciu priniesla agentúra DPA.

V Česku sa opäť zrýchlil nárast počtu nakazených koronavírusom

V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 13:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky