utorok, 4 augusta, 2020
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu,...

Turecko pokračuje v ťažení proti spojencom USA. S ruskými priateľmi máme dohodu, priznal Erdogan

Erdogan v tretí deň operácie uviedol, že hlavným cieľom Turecka je zaručenie národnej bezpečnosti, zachovanie sýrskej územnej integrity a ochrana sýrskeho ľudu.

Diskutovali sme o tom s našimi ruskými priateľmi a máme dohodu, povedal. Kritizoval Spojené štáty za spoluprácu so sýrskymi kurdskými silami v boji proti Islamskému štátu namiesto toho, aby spolupracovali s Tureckom.

Cieľom operácie nie je podľa Erdogana okupovať“ žiadnu časť Sýrie, ale skôr dobyť “srdcia”. Keď raz budú enkláva Afrín a provincia Idlib zabezpečené, tak sa podľa Erdogana môžu vrátiť tisíce Sýrčanov do svojich domovov.

Operácia Afrín sa skončí, keď dosiahne svoje ciele,“ dodal turecký prezident.

Kurdské milície v Sýrii v pondelok oznámili, že vyhnali tureckých vojakov a ich spojencov z dedín, ktoré obsadili počas ofenzívy proti enkláve Afrín.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) spustili Američanmi podporované kurdské milície zúrivú protiofenzívu, počas ktorej vyhnali tureckých vojakov a ich spojeneckých sýrskych bojovníkov z dvoch dedín.

SOHR uviedlo, že Tureckom podporované jednotky otvorili v tretí deň ofenzívy dva nové fronty a pokúšajú sa opäť vstúpiť do Afrínu.

Kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), oznámili, že s tureckými jednotkami zvádzajú boje severozápadne od Afrínu. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK) v Turecku.

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že v dôsledku tureckých útokov a ostreľovania regiónu prišlo za uplynulých 24 hodín o život 21 ľudí vrátane šiestich detí. Turecko podľa agentúry DPA vyhlásilo, že si nevyberá za cieľ civilistov.

Turecká ofenzíva proti Afrínu, ktorá sa začala v sobotu, má za cieľ vyhnať z tejto oblasti Kurdov. Ofenzíva zvýšila napätie v už beztak komplikovanom sýrskom konflikte a vyvolala obavy z ďalšieho zhoršovania vzťahov medzi spojencami z NATO – Tureckom a USA.

NATO v pondelok uviedlo, že v súvislosti s pokračujúcou ofenzívou je s Tureckom v kontakte. Severoatlantická aliancia sa vyjadrila, že Turecko trpelo terorizmom a má právo na sebaobranu, ale vyzvala ho, aby tak robilo primeraným a zdržanlivým spôsobom.

Situáciu v Sýrii prediskutuje v pondelok Bezpečnostná rada OSN, pripomína agentúra AP.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Koncesionárske poplatky… Rezník je za hybridný spôsob financovania

Koncesionársky poplatok sa všeobecne považuje za najdemokratickejšie nastavený systém financovania verejnoprávnych médií, a to nielen na Slovensku, ale v celej Európskej vysielacej...

Z Latinskej Ameriky a Karibiku hlásia vyše päť miliónov prípadov nákazy

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike a Karibiku prekročil v pondelok päť miliónov. Viac ako polovicu z nich zaznamenali v...

Albánskemu mediálnemu magnátovi zhabali obrovský majetok. Získal ho z obchodu s drogami

Albánska prokuratúra v pondelok oznámila, že zhabala obrovský majetok patriaci podnikateľovi a mediálnemu magnátovi Yllimu Ndroqimu, podozrivému z toho, že svoju ríšu...

Izrael zaútočil na sýrske vojenské ciele

Izrael v pondelok oznámil, že uskutočnil vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie. K náletu došlo iba deň po tom, čo...

Do Belgicka sa vrátili za tri dni tisíce ľudí z tzv. koronavírusových červených zón

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým...

V talianskom Janove slávnostne otvorili nový diaľničný most Ponte San Giorgio

V talianskom meste Janov v pondelok slávnostne otvorili nový diaľničný most ako náhradu za predošlý Morandiho most, ktorý sa zrútil v roku...

Rokovania o brexite stagnujú. EÚ je ochotná urobiť kompromis

Európska únia (EÚ) je ochotná urobiť kompromis, aby zachránila stagnujúce rokovania o obchode so Spojeným kráľovstvom po brexite. Je ochotná zmierniť požiadavku,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 +14 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 4. augusta 2020 - 10:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky