Kažimír považuje vymazanie ôsmich krajín sveta z čierneho zoznamu daňových rajov za vytúženú zmenu

    0
    Stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky a Talianska s predsedom EK v Bruseli (Autor: TASR)

    Nasledovné krajiny – Barbados, Grenada, Kórejská republika, Macao, Mongolsko, Panama, Spojené arabské emiráty a Tunisko – už EÚ nevníma ako nespolupracujúce jurisdikcie v daňovej oblasti. Boli presunuté do osobitnej kategórie daňových jurisdikcií podliehajúcich prísnemu monitorovaniu zo strany EÚ.

    “Naše zoznamy už ukázali svoj význam,” uviedol minister financií Bulharska Vladislav Goranov, ktorého krajina v súčasnosti zastáva predsedníctvo v Rade EÚ. Pripomenul, že daňové jurisdikcie na celom svete tvrdo pracovali na tom, aby reformovali svoje daňové politiky, čo je dobrou správou nielen pre EÚ, ale aj pre celý svet.

    Túto zmenu sme chceli. Týmito slovami opísal minister financií SR Peter Kažimír rozhodnutie viacerých daňových jurisdikcií vo svete vykonať zmeny, podľa ktorých už z pohľadu Európskej únie nebudú vnímané ako daňové raje.

    Kažimír pri príležitosti utorňajšieho zasadnutia ministrov financií EÚ (Ecofin) v Bruseli privítal rozhodnutie, podľa ktorého osem krajín bolo vymazaných z čierneho zoznamu daňových rajov.

    Z čierneho na tzv. “sivý zoznam” sa dostali donedávna s Úniou nespolupracujúce krajiny Barbados, Grenada, Kórejská republika, Macao, Mongolsko, Panama, Spojené arabské emiráty a Tunisko.

    “Toto je presne to, čo sme chceli, aby sa začalo diať. Aby niektoré krajiny, ktoré mali biznis model založený na lákaní finančných skupín a jednotlivcov, ktorým sa nechcelo platiť dane alebo zverejňovať svoj majetok, začali vykonávať zmeny, a aby všetci mali rovnaké podmienky,” uviedol Kažimír.

    Podľa jeho slov je to dobrá správa aj pre Slovensko, ktoré má “čestný model podnikania” založený na výrobe áut, strojárstve a priemysle ako takom. “Nám musí záležať na tom, aby tí iní, ktorí čarujú s finančnými službami, aby ich podmienky boli primerané a aby sme všetci mali rovnosť príležitostí,” vysvetlil.

    Kažimír zároveň odmietol kritiku časti poslancov Európskeho parlamentu, ktorí tvrdia, že k vymazaniu ôsmich krajín z čierneho zoznamu daňových rajov došlo príliš rýchlo. Ministri financií EÚ totiž tento zoznam zverejnili len minulý mesiac, 5. decembra 2017.

    “Urobili sme kus dobrej roboty,” uviedol Kažimír v mene EÚ. Pripomenul, že príslušné snahy v tomto smere vyvíjalo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ v roku 2016 a upozornil, že zatiaľ “sme iba na začiatku procesu.”

    Podľa jeho slov však už po pár týždňoch od zverejnenia čierneho zoznamu možno povedať, že krajiny, ktoré doteraz “nepreberali poštu”, zrazu sľubujú, že do stanoveného dátumu urobia potrebné zmeny v daňovej oblasti a dodal, že EÚ im musí dať túto šancu.

    Ministri financií 28 členských štátov EÚ vlani v decembri (5.12.) prvýkrát v histórii zverejnili čierny zoznam 17 krajín, považovaných za daňové raje. Okrem uvedených 8 krajín, ktoré už boli zo zoznamu preradené, sú na ňom Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallove ostrovy, Namíbia, Palau, Samoa, Svätá Lucia a Trinidad a Tobago. Ministri sa však zatiaľ nedohodli na možných sankciách voči krajinám na čiernom zozname.

    EÚ prikročila k zverejneniu zoznamu daňových rajov po sérii škandálov spojených s masovými daňovými únikmi známymi ako LuxLeaks (2014), Panama Papers (apríl 2016) či Paradise Papers (november 2017).

    - Reklama -