V SaS kritikou nešetria: Fico v EÚ poslušne sklopí uši a ešte aj podrazí partnerov z V4. Strana je zásadne proti prijímaniu migrantov. Aj keby bola vo vláde

  0
  Richard Sulík (Autor: TASR)

  Hneď prvá otázka od čitateľa s prezývkou Karlík smerovala priamo do kuchyne liberálov. Čitateľ sa pýtal, či „je pre SaS (Richard) Sulík nenahraditeľný. A kto je dvojkou v strane jedného muža“. 

  Karlík bol voči lídrovi liberálov celkovo pomerne tvrdý, čo potvrdila aj podotázka: „Prečo hovorí pán Sulík o SaS ako o demokratickej strane a vzápätí ohýba demokraticky nastavené pravidlá na svoj obraz (voľba nového predsedu strany a kandidatúra Mihála, znemožnenie viesť kampaň, lebo zvolal kongres na skorší termín)? Bolo to z obavy o post na čele strany?“ 

  „V strane Sloboda a Solidarita určite platia demokratické pravidlá. Platí, že SaS nie je stranou jedného muža, je stranou odborníkov a čestných ľudí, ale, samozrejme, líder je prirodzene silnou osobnosťou, čo je nevyhnutný predpoklad na to, aby bola strana úspešná,“ napísali saskári vo svojej reakcii.

  Saskári sa vyjadrili aj k téme kongresu a osobnosti Richarda Sulíka.

  „Richard Sulík bol riadne a demokraticky zvolený, mandát má do roku 2020. Kongres bol zvolaný na skorší termín, lebo sme nechceli mesiace traumatizovať voličov našimi vnútrostraníckymi problémami, ktoré ich nezaujímajú, keďže sme mali skúsenosť, ako sa to skončí (rok 2012 a preferencie na úrovni 3,9 percenta),“ uvádza sa v ďalšej časti odpovede liberálov.

  Čitateľ s prezývkou Malina položil SaS otázku v oblasti povinných kvót. Zaujímalo ho, či je najsilnejšia opozičná strana proti povinným bruselským kvótam v rámci prijímania migrantov.

  „SaS ako súčasť vlády bude zásadne proti prijímaniu migrantov, teda proti povinným kvótam pre utečencov,“ zaznela jednoznačne odpoveď z tábora politickej strany.

  Druhá časť odpovede už môže vyznievať ako prihrievanie si politickej polievočky, keď liberáli smerujú kritiku nielen do radov Smeru-SD, konkrétne priamo na lídra strany Roberta Fica, ale aj do radov Európskej únie.

  „Ako sme to už viackrát potvrdili, my svoje sľuby voličom aj dodržiavame. Nie iba vo verbálnej rovine, ako to robí Robert Fico, ktorý iné hovorí na Slovensku, zatiaľ čo v EÚ poslušne sklopí uši, a ešte aj podrazí svojich partnerov z V4,“ dodali saskári vo svojej odpovedi.

  Najmä na juhu Európy si s prívalom migrantov z Afriky nedokážu príslušné orgány poradiť. Zdroj: Facebook, Photojournalism

  Iný čitateľ s prezývkou Allex išiel do priamej konfrontácie, keď SaS vyčítal, že len proti sebe štve ľudí. „Mienite v tejto konfrontácii bez náznaku reality pokračovať aj v roku 2018?“ opýtal sa priamo.

  Saskári však s čitateľom do otvorenej konfrontácie ísť nechceli. Zamerali sa skôr na kritiku tradičných politických rivalov.

  „Nevieme, na základe čoho usudzujete, že štveme ľudí. SaS v prvom rade prináša riešenia a, samozrejme, z podstaty opozičnej strany poukazuje na vážne prešľapy Ficovej vlády, ktorá, mimochodom, vznikla len a len na základe zrady voličov dvoch strán (Sieť a Most-Híd),“ píše sa v stanovisku komunikačného tímu strany.

  Okrem toho saskári pripomenuli, že aj v roku 2018 chystajú pre voličov viacero reformných diel.

  Kto je vinníčkou? Blahová či Tomanová?

  Veľmi kontroverznú tému predložil strane čitateľ pod pseudonymom Worker, ktorého najväčšmi interesovala tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová. Poslankyňa čitateľa poriadne iritovala, dokonca ju označil za „hanbu“.

  „Neuvažujete aj na základe výpovedí nestranných inštitúcií, psychológov, politológov, právnikov o odvolaní N. Blahovej? Čistá hanba táto žena,“ obul sa do šéfky poslaneckého klubu SaS čitateľ PL.sk, narážajúc na údajne neakceptovateľné zviditeľňovanie sa poslankyne pri mimoriadne citlivej záležitosti, ktorou je osobnostný vývoj mladého človeka, respektíve dieťaťa.

  Materská strana sa však za svoju poslankyňu postavila a o žiadnom vyhodení nemôže byť v prípade Blahovej u liberálov ani reč. Naopak, vinu dávajú v SaS Viere Tomanovej, s ktorou mala už v minulosti Blahová viackrát ostrú výmenu názorov.

  „Celá kauza vznikla na základe tlačovej správy komisárky pre deti Viery Tomanovej, ktorá už neraz ukázala, že je nekompetentná a nemá čo robiť v pozícii komisárky pre deti. Natália Blahová – tak ako viackrát v minulosti – myslela v prvom rade na záujmy dieťaťa,“ podporili svoju zverenkyňu sulíkovci.  

  A na dôvažok ešte v strane pochvalne dodali: „Natália Blahová je žena, ktorá sa celý život nezištne venuje sociálnemu poradenstvu pre ľudí, ktorí to potrebujú.“

  Ďalšia otázka sa týkala možnej konkurencie sulíkovcov, novej strany na tuzemskej politickej mape, ktorou je Progresívne Slovensko investora a podnikateľa Ivana Štefunka.

  „Štefunko predpokladá 20-percentný výsledok volieb pre PS (Progresívne Slovensko)? Odkiaľ kam sa pohne takáto masa?“ podpichla liberálov čitateľka PL.sk Sofia.

  Najsilnejšia opozičná strana sa však rozhodla pre diplomatickú odpoveď a nechcela komentovať akékoľvek úvahy smerom k novovzniknutému politickému subjektu.

  „Nie je v našej kompetencii hodnotiť optimistické odhady predstaviteľov nových politických strán. Ide o novú politickú stranu s vopred neistým úspechom,“ myslia si v strane okolo Richarda Sulíka. Mimochodom, samotný Sulík sa už viac ráz v minulosti vyjadril, že Progresívne Slovensko považuje za silne etatistickú a proimigrantskú stranu.

  My chceme nízke dane, oni veľký štát a väčšie dane

  K Štefunkovi a spol. navyše prešiel aj niekdajší Sulíkov kolega a spolupracovník Martin Poliačik.

  Tak či onak, štefunkovcov nepovažujú v SaS za priamu konkurenciu. Aspoň tak to vyplýva zo záverečnej odpovede na danú tému.

  „V každom prípade, kým Progresívne Slovensko považujeme za ľavicovú stranu. SaS je, naopak, pravicová a liberálna strana, ktorá bojuje za ekonomické a osobné slobody jednotlivca, v prvom rade občanov Slovenska. Inými slovami, my chceme nízke dane, štíhly štát, málo pravidiel a oni chcú veľký štát, väčšie dane, chcú, aby štát všetko riešil a platil. Z tohto pohľadu nie je pre nás táto strana konkurentom,“ dali v Liberálnom dome jasne najavo svoj postoj. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu