utorok, 2 marca, 2021
4.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Žiadne rozdelené Česko! Až 54 percent ľudí je spokojných, že vyhral Zeman....

Žiadne rozdelené Česko! Až 54 percent ľudí je spokojných, že vyhral Zeman. Prekáža to len 37 percentám

Prieskum Lidových novín, ktorý uskutočnila agentúra Median, ukazuje, že časť voličov Jiřího Drahoša a nevoličov prijala víťazstvo Miloša Zemana. Spokojných s výsledkom volieb českej hlavy štátu je totiž 54,2 percenta ľudí. Nespokojnosť pociťuje len 37,5 percenta Čechov.

Zemana totiž, ako ukazuje prieskum, preferovalo podstatne viac ľudí z tých, ktorí nedorazili v druhom kole k volebným urnám. Bol prijateľným pre takmer 45 percent nevoličov, zatiaľ čo Drahoš ani nie pre desať percent.

Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb

Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb. Zdroj: TASR

„Nie je to tak, že by v populácii existovali dva nezmieriteľné tábory. Sú vyhranené skupiny, ktoré však netvoria sto percent spoločnosti. Naopak, je tam isté prekrytie. Politici ilúziu polarizácie celkovej spoločnosti využívajú ako nástroj na mobilizáciu voličov proti súperovi,“ povedal sociológ Daniel Prokop.

Podľa prieskumu sa v poslednom týždni pred voľbami Zemanovi podarilo pretiahnuť na svoju stranu mladých ľudí bez maturity aj zamestnancov s nižšími príjmami. A to napríklad témami cirkevných reštitúcií, zákazu fajčenia či podozrievavosti voči menšinám a nedôvery médiám.

„Zahrnutie týchto tém do kampane mohlo pomôcť vyvolať väčšie emócie medzi tými, ktorí sa nezaujímajú o skutočné prezidentské právomoci a takzvané hard policy témy – zahraničnú politiku, právny systém alebo vzdelávanie,“ uviedol Prokop.

Na záver potom prieskum uvádza, že veľkú rolu v tom, či ísť alebo nejsť voliť, zohrali u Čechov aj televízne debaty. A úspešnejší v nich bol podľa všetkého Zeman. Drahošovi ublížilo aj jeho ohradzovanie sa proti Andrejovi Babišovi (ANO).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 311,002 +2,077 Dnes Úmrtí 7,388 +118 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 48,314 Last updated: 2. marca 2021 - 21:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky