Miloš Zeman prvýkrát po voľbách prehovoril: o novinároch, občanoch aj o tom, čo teraz robí. A máme exkluzívne FOTO

Miloš Zeman (Autor: Hanka Brožková – KPR)

Pán prezident, na úvod, s akými pocitmi ste sledovali sčítanie hlasov v druhom kole? Boli ste nervózny?

Rovnako ako pred piatimi rokmi som sčítanie výsledkov druhého kola sledoval v Top Hoteli Praha. Tradície sa majú dodržiavať. Nebudem zastierať, že som sčítanie sledoval s napätím. Je to ľudské.

Získali ste zhruba o 135-tisíc hlasov viac ako pred piatimi rokmi, napriek tomu bol teraz výsledok oveľa tesnejší. Nezmenšilo to vašu radosť z víťazstva?

Nezmenšilo. Relatívne tesné víťazstvo totiž najviac poteší.

Väčšina médií a prieskumov takmer do poslednej chvíle favorizovala vášho konkurenta Jiřího Drahoša, ale vyhrali ste vy. Prečo tie odhady podľa vás nevyšli?

Ide o situáciu, ktorá sa opakuje. Médiá a prieskumníci majú svojho favorita, ktorému strania. Spomeňme si napríklad na americké voľby. Navzdory médiám a prieskumom vyhral Donald Trump.

Od soboty novinári najviac riešia incident z vášho volebného štábu, ktorý sa odohral v situácii, keď tam bolo už len zopár novinárov a „spoločensky unavených“ hostí, pričom médiá šíria dezinformácie napríklad o tom, že útočila vaša ochranka. Čo na vyhrotené správanie väčšiny médií hovoríte?

Voľby sa skončili, a preto sa domnievam, že aj novinári by mali upokojiť svoje vybičované emócie. Občania sú už ich aktivizmom presýtení.

Pri stretnutí s vaším predchodcom Václavom Klausom ste v sobotu povedali, že by pražská kaviareň mala zavrieť ústa. Stal sa pravý opak. Čakáte, že bude teraz „antizemanizmus“ ešte horší ako počas prvého mandátu?

Bol by som naivný, keby som sa domnieval, že militantná časť mojich odporcov sa teraz bude správať pozitívne. Mojím cieľom je pozitívny prístup. Myslím si, že by sme si všetci mali viac načúvať a premýšľať o názoroch druhých.

Exkluzívne foto z prezidentského salónika, kde český prezident oslavoval s Václavom Klausom alebo Danielom Hůlkom. Zdroj: PL

Údajne sa na koniec februára chystajú demonštrácie proti vám…

Skutočný demokrat dokáže uznať porážku a výsledok slobodných volieb. To je moja odpoveď.

Výsledok volieb zrejme veľmi privítal premiér Andrej Babiš, ktorý bude mať podľa vášho sľubu viac času na rokovania o svojej druhej vláde. Môžete odhadnúť časový rámec, kedy Babiša vymenujete druhýkrát? Týždne, mesiace?

Dodržím, samozrejme, slovo, ktoré som dal Andrejovi Babišovi. Bude to dostatočný časový rámec. Chcem, aby mala Česká republika akcieschopnú vládu.

Pred voľbami ste hovorili, že plán vašich krajských ciest bude prispôsobený volebnému výsledku v jednotlivých regiónoch. Najskôr teda bude Moravskosliezsky kraj?

Môžem potvrdiť, že chcem kraje takto navštíviť a mojím cieľom bude sa občanom poďakovať.

Budúci týždeň budete mať dovolenku. Prezradíte, kde a ako ju budete tráviť?

Budem v Lánoch a budem si čítať. To je ten najlepší odpočinok. Priebežne budem, samozrejme, riešiť prípadnú prezidentskú agendu.

- Reklama -