A je to vonku: Havlov Žantovský vyzvonil, ako vyberali Jiřího Drahoša. Nemal mať stigmu takzvanej pražskej kaviarne

  0
  Michael Žantovský (Autor: Hans Štembera)

  Špekulácie o tom, kde sa ako protikandidát Miloša Zemana vzal Jiří Drahoš a prečo bol práve expredseda Akadémie vied ČR kandidátom, na ktorom sa zhodli odporcovia súčasného českého prezidenta v najväčšej miere a v najhojnejšom počte, prebiehajú už dlhší čas. Zástavu boja proti Milošovi Zemanovi niesli v prezidentských voľbách okrem Drahoša aj textár a podnikateľ Michal Horáček, lekár Marek Hilšer, exdiplomat Pavol Fischer či niekdajší český premiér Mirek Topolánek.

  Najsilnejším z kandidátov „protizemanovského frontu“ bol Drahoš, ktorý oznámil kandidatúru už koncom marca 2017.

  Že išiel do boja so Zemanom s podporou takých tradičných osobností „pražskej kaviarne“, ako sú Zdeněk Svěrák či Eva Holubová, alebo mnohých iných umelcov, je známe. Ako bol však Drahoš „vygenerovaný“ ako kandidát, priblížil pre časopis Echo riaditeľ Knižnice Václava Havla Michael Žantovský.

  Úradujúci český prezident Miloš Zeman (vpravo) a protikandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb

  Úradujúci český prezident Miloš Zeman (vpravo) a protikandidát na českého prezidenta Jiří Drahoš počas televíznej debaty pred druhým kolom prezidentských volieb Zdroj: TASR

  „Nebol to čisto marketingový projekt. Existoval dopyt po kandidátovi, ktorý by nebol poznamenaný straníckou politikou a súčasne by neniesol stigmu občianskej spoločnosti alebo takzvanej pražskej kaviarne,“ prekvapil Žantovský.

  „Z tejto úvahy v určitej skupine vzišla najskôr myšlienka postaviť nejakého rešpektovaného vedca. Pokiaľ viem, Drahoš nebol prvým z vedcov, ktorých oslovili. Bol prvým, ktorý na dopyt reagoval,“ objasnil niekdajší diplomat a expredseda ODA.

  - Reklama -