Exminister, poslankyňa a analytik sa pustili do Blahu za rusofilstvo. Človek, vzdelaný za mantinely vlastného intelektu, vážne narušil môj deň, hromží Nicholsonová

  0
  Lucia Nicholsonová a Ľuboš Blaha (Autor: SITA/TASR)
  Ľuboš Blaha (Smer-SD) predsedá v národnej rade Výboru pre európske záležitosti, ale k politike EÚ aj Spojených štátov sa pomerne často stavia kriticky. A nebolo to inak ani vo víkendovej rozhlasovej relácii, v ktorej koaličný poslanec niektorých poslucháčov zdvihol zo stoličky. Okrem iného sa vyjadril, že v európskej zákulisnej diplomacii robí Slovensko všetko pre to, aby sa skončila rusofóbia. Podrobnejšie sme o priebehu Sobotných dialógov informovali TU.
   
  Poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS) prejavila na Facebooku pohoršenie nad Blahovým víkendovým vystúpením vo verejnoprávnom telerozhlase, keď napísala, že smerák jej narušil sobotu a neodpustila si ani malý osobný útok naňho.
   
  „Poslanec Blaha, vzdelaný za mantinely vlastného intelektu, dnes vážne narušil moju sobotu. Počúvali ste aj vy?“ položila Nicholsonová otázku, pod ktorou sa spustila vlna komentárov nielen od priaznivcov jej facebookového profilu. Väčšina mierila proti Blahovi.

  Rozpor s vládnou politikou?

  Ku kritikom vystúpenia poslanca Smeru sa na sociálnej sieti pridal aj mediálny analytik a niekdajší poslanec NR SR Ľubomír Lintner, podľa ktorého by mal na mieste šéfa parlamentného Výboru pre európske záležitosti sedieť niekto iný ako Blaha.
   
  „Ako človek môže brať vážne postoje Roberta Fica o úsilí dostať Slovensko do budúceho silnejšieho integračného zoskupenia (takzvaného jadra), keď udržuje v pozícii predsedu Výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu s jeho názormi?“ kladie si otázku Lintner na svojom facebookovom profile.
   
   
  Pod Lintnerovým statusom sa ozvalo viacero ľudí. Medzi nimi aj bývalý šéf slovenskej diplomacie Pavol Demeš. Ani on Blahu nešetril. „Veď tie zápalisté argumenty boli v úplnom rozpore s vládnou politikou. Ide o predsedu parlamentného výboru, nie publicistu,“ napísal Demeš pod komentár mediálneho analytika.
   
  Demeš takto odpovedal na otázku člena komunikačného oddelenia Úradu vlády SR Mariána Bednára, ktorý je bývalý novinár a tiež sa zapojil do diskusie pod Lintnerovým statusom. Opýtal sa Demeša, či sa mu ako skúsenému diplomatovi skutočne páči Lintnerov status, keď mu dal „lajk“ a dočkal sa spomínanej odpovede.
   
  Bednár považuje Lintnerov status za spochybňovanie proeurópskeho smerovania vládnej politiky. „Ak by Lintner spochybnil pána poslanca, tak ok… Ale on začal účelovo a manipulatívne spochybňovať premiéra a jeho politický záujem na hlbšej integrácii. A to je nekorektná skratka,“ napísal Bednár.
   
  Komentáre pod statusom Ľubomíra Lintnera
  Komentáre pod statusom Ľubomíra Lintnera (zdroj: Facebook / Ľ. Lintner)
   
  Ľubomír Lintner odpovedal na viacero komentárov pod svojím statusom k Blahovmu vystúpeniu v Slovenskom rozhlase. V odpovedi na názor používateľky sociálnej siete, ktorá navrhla odobrať Blahovi hlas v parlamente, publicista napísal: „Keby si takýmto typom odobrala hlas, obvinia ťa, že potláčaš slobodu názoru a demokraciu. Ale aj sloboda názoru, aj demokracia by mala pamätať na nejaké obranné mechanizmy, lebo inak blahovské typy pod kepienkom slobody názoru a demokracie tieto postuláty vlastne ničia,“ odpísal Lintner.
   
  V tej istej reakcii analytik napísal aj to, kto by bol podľa neho vhodnejším šéfom Výboru NR SR pre európske záležitosti, ako je v súčasnosti Blaha. Načrel pritom do chvíľ, keď sa po voľbách skladala koalícia a rokovalo sa o obsadení funkcií. „Keď už Béla Bugár išiel do tej koalície aj s argumentáciou dodržania proeurópskeho trendu, tak minimálne mal vybojovať pozíciu predsedu výboru pre európske záležitosti pre Františka Šebeja, a nie to prenechať Ľubošovi Blahovi,“ dodal Lintner.

  Blahova odpoveď

  Poslanec Blaha si zrejme všetky spomínané statusy a komentáre na svoju osobu prečítal, o čom svedčí aj jeho status ladený skôr humorne, uštipačne až sarkasticky než striktne politicky. Ako prvú si smerák vzal „na paškál“ opozičnú poslankyňu Nicholsonovú, ktorá sa vyjadrila, že jej poslancovo vystúpenie v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu pokazilo sobotu.
   
  „Ďakujem, priatelia, za vaše upozornenia, dozvedel som sa vďaka vám, že som včera v rozhlase svojimi ľavicovými názormi ´pokazil sobotu´ Nicholsonovej. Ospravedlňujem sa jej za to, že som jej ctenú hlávku zaťažoval takými komplikovanými menami ako Tage Erlander či Per Albin Hansson, sľubujem, že nabudúce už budem hovoriť len o rajčinách, mandarínkach a inom sortimente z trhoviska, aby mi Lucka rozumela,“ napísal Blaha v evidentnom útoku na to, že poslankyňa a podpredsedníčka NR SR nemá ukončené vysokoškolské vzdelanie.
   
   
  Od Blahu to na oplátku schytal aj mediálny analytik Ľubomír Lintner. V jeho prípade nezabudol šéf parlamentného Výboru pre európske záležitosti pripomenúť pracovnú minulosť. V statuse mu Blaha familiárne tyká.
   
  „Bývalý poslanec Ruskovej ANO Lintner vraj dúfa, že ma konečne odvolajú z postu predsedu európskeho výboru – on ako športový redaktor zrejme očakával v debate o Turecku, že sa zmienim o derby medzi Galatasaray a Fenerbahce. Sorry, Ľubo, nabudúce niečo poviem aj k futbalu, aby si mi rozumel, tentoraz to nešlo, témou bola turecká invázia do Sýrie, ktorá je porušením medzinárodného práva,“ odkázal koaličný poslanec analytikovi.
   
  Nakoniec si Blaha podal Pavla Demeša, ktorého v reakcii oslovil familiárne „starký“, ale nedával si servítku pred ústa. Spomenul Demešov kladný vzťah k USA.
   
  „A do tretice sa vraj nad mojím vystúpením rozhorčoval Demeš, zrejme som málo velebil amerického brata. Prepáč, starký, ale keď raz niekto rozplieska na cucky Irak, Juhosláviu, Líbyu a Afganistan a ďalej kope do Ruska, Kuby, Venezuely, Iránu a ďalších suverénnych štátov, odo mňa sa pochvaly nedočkáš, ja už iný nebudem,“ odkázal Blaha Demešovi.
   
   
  V závere je odkaz pre opozíciu ako celok. Drahí priatelia z opozície, prosím, píšte o mne, kritizujte, nenáviďte. Vďaka tomu viem, že robím svoju robotu dobre a fakt mi robíte radosť,“ ukončil Blaha usmievajúcim sa emotikonom a prianím peknej nedele svoj status.
   
  - Reklama -