Gašparovič: Nedávne Zemanove útoky na Dubčeka? Nechápem to. Veď spolu vychádzali dobre

  0
  Bývalý prezident Ivan Gašparovič (Autor: Juraj Víg)

  Ivan Gašparovič sa vrátil o štvrťstoročie naspäť a zaspomínal si na významné dejinné udalosti. V poradí tretí prezident novodobého Slovenska a tiež prvý predseda Národnej rady SR patril už pred rokom 1993 k významným hráčom na vtedajšej politickej mape Československa.

  Jeden z najbližších spolupracovníkov Vladimíra Mečiara, s ktorým sa neskôr nepohodol, poskytol rozhovor denníku Pravda.  

  Gašparovič okrem iného odpovedá na otázky, či vtedajšia politická garnitúra kalkulovala už pred voľbami v roku 1992 s možným rozdelením federácie. Exprezident sa, logicky, nevyhol ani otázkam týkajúcim sa jeho vzťahu s „otcom národa“ Vladimírom Mečiarom i s Alexandrom Dubčekom.

  „Hneď po parlamentných voľbách (1992) ma nečakane pozval Alexander Dubček do svojej vily v Bratislave. Vo vile u pána Dubčeka ma čakal Pavel Rychetský, dnešný predseda Ústavného súdu ČR, vtedy bol podpredsedom federálnej vlády za Občianske hnutie. Okrem iného mi povedal: ,Musíte niečo robiť, lebo ODS sa chystá rozdeliť republiku. Musíte presvedčiť Mečiara, nech do toho nejde.Chcem tým povedať, že sme neboli prví, čo nastolili otázku rozdelenia,“ zdôrazňuje Gašparovič. 

  Pavel Rychetský. Zdroj: Facebook, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

  Zaujímavo vyznieva aj Gašparovičovo tvrdenie, že hoci bol v rokoch 2004 až 2014 hlavou štátu, prvým prezidentom republiky ešte byť nechcel.

  „Nechcel som byť prezidentom ani debatovať o tom som nechcel. Radšej som sa išiel lyžovať s ochrankármi na bankovský svah. Ale čo bolo ďalej? Politické grémium HZDS zúžilo výber svojich kandidátov ešte 21. decembra 1992 na oboch Kováčovcov (Roman a Michal – pozn. PL) s tým, že sami sa majú uchádzať o dôveru regionálnych funkcionárov HZDS a podľa toho sa určí ich poradie na kandidátke hnutia,“ vrátil sa k významným vnútrostraníckym záležitostiam Gašparovič.

  Spomedzi množstva odpovedí zaujala aj tá, keď sa Gašparovič vyjadril k nedávnej poznámke Miloša Zemana k Alexandrovi Dubčekovi.   

  „Prečo sa v roku 1968 našiel jediný statočný človek František Kriegel a prečo sa všetci ostatní ,pokakali od strachu'?“ pýtala sa česká hlava štátu počas svojho prejavu pri príležitosti začiatku osláv stého výročia vzniku Československa, ako aj 25. výročia vzniku Českej republiky.

  Tento komentár spustil plamenné reakcie smerom k českému prezidentovi. 

  Ako vníma Zemanov výrok Ivan Gašparovič?

  „Nechápem to. Viem, že vo Federálnom zhromaždení vychádzali spolu dobre, Dubček bol vtedy predsedom parlamentu, Zeman predsedom rozpočtového výboru, obaja sociálni demokrati,“ neskrýval svoje prekvapenie niekdajší člen HZDS a neskôr HZD.

  Na nadväzujúcu otázku, či išlo v podaní Miloša Zemana o šťastné vyjadrenie, odpovedal Gašparovič jednoznačne: „Boli to z jeho strany nešťastné vyjadrenia,“ zakončil rezolútne rodák z Poltára.

  Nedávne výroky českej hlavy štátu na adresu Alexandra Dubčeka (na obrázku) exprezidenta Gašparoviča prekvapili a zaskočili. Zdroj: Facebook, Strana práce

  - Reklama -