utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaTender na elektronické diaľničné známky bol zbabraný, tvrdí KDH. Vláda sa len...

Tender na elektronické diaľničné známky bol zbabraný, tvrdí KDH. Vláda sa len vyhovára na európsku legislatívu

 Ako na utorkovej tlačovej besede uviedol podpredseda KDH Pavol Zajac, deje sa to preto, že tender na elektronické diaľničné známky bol zbabraný a plnú zodpovednosť za to nesie bývalý minister dopravy Ján Počiatek a strana Smer-SD. “Tento systém u nás funguje už dva roky a minimálne dva roky sa pripravoval. Ministerstvo dopravy vtedy nevedelo, že po slovenských diaľniciach budú jazdiť aj zahraniční vodiči?” opýtal sa Zajac.

Podľa slov europoslanca a člena predsedníctva KDH Ivana Štefanca sa vláda len vyhovára na európsku legislatívu. “Sme jedinou krajinou EÚ, kde vláda diskriminuje vlastných občanov. Nestačí sa len vyhovárať na európsku legislatívu, ktorú riešime. Vláda ma všetky nástroje na vymáhanie týchto pokút už dnes. Nerozumiem prečo už tri roky nekoná a zobudila sa až po našom upozornení,” doplnil Štefanec.

“Vyzývame ministerstvo vnútra, aby okamžite a bez toho, aby sa vyhovárali na Brusel a legislatívu začali robiť oveľa viac kontrol priamo na diaľniciach, na odpočívadlách, na zjazdoch z diaľnic. Aby aj zahraniční vodiči vedeli, že po slovenských diaľniciach sa nesmie jazdiť bez zaplatenia. Tak, ako to robia v Rakúsku. V Rakúsku si skoro nikto nedovolí isť po diaľnici bez toho, aby si kúpil diaľničnú známku,” dodal Zajac.

Kresťanskí demokrati zároveň vyzvali ministra dopravy, aby zverejnil počet zahraničných vodičov jazdiacich na našich diaľniciach bez platnej diaľničnej známky. “Ak minister dopravy vie pomenovať, že za minulý rok bolo udelených 25.000 pokút slovenským vodičom, ktorí nemali platnú diaľničnú známku, tak nech zverejni aj informáciu o tom, koľko bolo týchto priestupkov od zahraničných vodičov,” uzavrel Zajac.

Hovorkyňa MDV SR Karolína Ducká 31. januára 2018 v reakcii na kritiku KDH uviedla, že nie je pravda, že zahraničným vodičom na Slovensku nehrozia pokuty za jazdu po diaľniciach bez platnej známky. Rovnako ako slovenskí vodiči napríklad v Rakúsku alebo Česku sú aj zahraniční vodiči pokutovaní na Slovensku, teda priamo na mieste.

“V súčasnosti sme dokonca zintenzívnili kontroly. Vymáhanie pokút legálnou cestou za chýbajúce diaľničné známky nie je iba slovenským problémom, preto po zavedení kamerového systému Slovensko otvorilo rokovania v Bruseli a navrhli sme zmeny, aby si štáty navzájom legálne poskytovali údaje o svojich vodičoch a aby bolo možné pokuty posielať aj automaticky, čo má vyriešiť tzv. cestný balíček,” priblížila koncom januára Ducká s tým, že o pomoc pri riešení tohto problému požiadali aj europoslanca Józsefa Nagya (Most-Híd). “Ten potvrdil maximálnu súčinnosť,” povedala.

Ak by to podľa Duckej opoziční politici mysleli úprimne a nešlo by iba o vytĺkanie politického kapitálu, rovnako by apelovali na svojich europoslancov, ktorí majú také isté možnosti ako Nagy. “Doteraz sme z ich strany nezaznamenali žiadnu aktivitu ani konkrétne riešenie. Žiadame preto aj ostatných europoslancov o súčinnosť a pomoc na európskej pôde pri riešení tohto problému,” uzavrela v januári hovorkyňa MDV SR.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 07:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -