pondelok, 23 novembra, 2020
3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna SNS sú spiatočníci, ktorí keby vládli, budeme tu upaľovať bosorky, myslí si...

SNS sú spiatočníci, ktorí keby vládli, budeme tu upaľovať bosorky, myslí si Sulík

Otázka drogovej politiky rezonuje na Slovensku už celkom dlho, prečo sa jej podľa vás venuje ešte stále pomerne málo pozornosti? Myslíte, že to môže súvisieť s pomerne konzervatívnou slovenskou kultúrou?

Objektívne, drogová politika nie je dnes najdôležitejšia téma v našej spoločnosti. My máme dekriminalizáciu v programe v podstate, od kedy SaS vznikla. Ale priznávam, že napríklad funkčné súdnictvo je väčšia výzva a dôležitejšia priorita, na čo sa budeme hrať. Preto sa, samozrejme, táto téma nekomunikuje vždy rovnako intenzívne, ale niekedy viac a niekedy menej. Dnes je to viac, pretože ministerka Žitňanská predložila návrh novely zákona týkajúci sa drogovej politiky. S týmto v podstate súhlasíme a myslíme si, že je dôležité ho prijať. Súhlasíme, samozrejme, s dekriminalizáciou marihuany, ale myslíme si, že dekriminalizácia tvrdých drog ide cez čiaru. Dekriminalizujme marihuanu, fungujme s tým, žime s tým a po 10 rokoch sa môžeme baviť, čo to prinieslo, aké výhody, aké nevýhody a ako chceme pokračovať v drogovej politike.

Kde je podľa vás správna hranica medzi prípustnými látkami, ktoré by mali byť dekriminalizované a tými, čo už sú za?

To je na odborníkoch. Ale zrejme táto hranica medzi ľahkými a tvrdými drogami bude súvisieť s návykovosťou. Heroín je jednoducho silne návykový a vytvára závislosť a marihuana nie, to je zjavné. Kde presne prebieha hranica, povedať neviem. Ja som v živote nikdy nič okrem marihuany neužil a nevenujem sa tejto problematike. Takže viem povedať toľko, že pre SaS je dôležité dekriminalizovať mäkké drogy a nedekriminalizovať tvrdé drogy.

Ilustračná fotografia Zdroj: TASR

Hovoríte o návykovosti, no dnes už sú praktiky distribútorov drog rôzne a nemôžeme s jednoznačnosťou povedať, že cigareta marihuany skutočne obsahuje iba marihuanu a nie je, povedzme, kvapkaná nejakým pervitínom, ktorý už závislosť vyvoláva….

Vždy nájdete konkrétny príklad, ktorý je sporný. Ale v drvivej väčšine prípadov by to bolo zrejme tak, že keď chytíte niekoho s cigaretou marihuany, je to skutočne len marihuana.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča by bolo najefektívnejším spôsobom, ako bojovať s drogovou kriminalitou, keby ľuďom prichyteným s drogami bola ponúknutá beztrestnosť výmenou za informáciu o dílerovi. Myslíte si, že takéto riešenie by bolo zrealizovateľné?

Je to rozhodne vec na diskusiu, no neviem, či by to bolo možné v každom prípade. Či napríklad máme vyžadovať, aby keď človek dostane takéto látky od veľmi blízkej osoby, ju takýmto spôsobom potopil. Mohlo by sa nám aj stať, že potom každý to dostane od veľmi blízkej osoby. Takže tá myšlienka nie je zlá, ale môže sa stať, že nebude zrealizovateľná.

SNS sa k tejto téme stavia striktne odmietavo. Máte predstavu, prečo zaujíma takýto postoj?

To je skôr otázka na nich. Ale to sú spiatočníci, ktorí keby tu vládli, tak nás dostanú do minulého tisícročia a budeme tu upaľovať bosorky. Škoda debaty.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložila na vládu návrh novely zákona o drogovej politike, cez koaličných partnerov však neprešiel. Zdroj: TASR

Myslíte si, že mladí majú dnes vyššiu tendenciu experimentovať s rôznymi drogami ako v minulosti?

Netuším. Môj dospelý syn fajčí cigarety, ale nedotkne sa alkoholu. Moja dospelá dcéra nefajčí cigarety, ale za to obľubuje víno, čo má po mne. Takže ozaj neviem povedať, toto je jediná vzorka, ktorú mám pred očami.

Keď sa pozrieme na okolité krajiny, vidíte v otázke drogovej politiky v niektorej z týchto krajín možnosť inšpirácie pre slovenských zákonodarcov?

Česko išlo pomerne ďaleko. No ja mám obavu, že ak by sme teraz všetko výrazne zvoľnili, tak by sme sa stali akýmsi ostrovom a pritiahli by sme si sem všetkých tých „junkies“, lebo tu by boli beztrestní. To zase nechcem. Preto ak by to malo ísť výrazne ďalej, bolo by dobré, keby sme hľadali celoeurópske riešenie, čo však trvá strašne dlho. Preto si myslím, že čo vieme hneď urobiť, je dekriminalizácia marihuany. Čítal som niekde, že ku dnešnému dňu sedí v slovenských väzniciach pre marihuanu asi 130 ľudí a ďalších 600 má podmienku. Ja nevidím dôvod, prečo by sme mali týmto ľuďom ničiť život za to, že mali pri sebe dve, tri, päť marihuanových cigariet, ktoré su oveľa menej škodlivé ako liter slivovice.

Okrem drogovej politiky rezonoval minulý týždeň aj Istanbulský dohovor, ktorého ratifikáciu Slovenskou republikou strana SaS podporuje. Myslíte si, že skutočne potrebujeme tento dohovor, aby sme chránili ženy pred násilím? Nestačí na to urobiť konkrétne opatrenia v slovenskej legislatíve, ako hovorí premiér Robert Fico?

Nepotrebujeme Istanbulský dohovor na to, aby sme prežili a bezpochyby vieme ženy chrániť pred násilím aj slovenskými zákonmi. Ale civilizované krajiny svetového spoločenstva predsa len robia spoločné dohody, aby nastavili spoločnú latku. A Istanbulský dohovor vznikal roky, a je to už aj roky dozadu, čo sme ho podpísali. No a my teraz vysielame zlý signál, lebo akoby hovoríme, že chrániť ženy pred násilím nie je až také dôležité na to, aby sme si teraz tu povedali, že nebudeme šaškovať hore-dole. Lebo v minulosti bola Slovenská republika a Robert Fico osobne za tento dohovor. No teraz mu v nejakom prieskume vyšlo, že pre neho je výhodnejšie, aby bol proti. Takto sa nerobí zahraničná politika, že tu som si niečo prečítal v prieskumoch, tak otočím o 180 stupňov. A po druhé toto robia politici, ktorí nemajú žiadne hodnoty a zásady a fungujú len podľa prieskumov. A je im jedno, čo rozprávajú, ich jediný cieľ je udržať sa pri moci.

Premiér Robert Fico striktne odmietol ratifikovať Istanbulský dohovor. Zdroj: TASR

Takže ide podľa vás z premiérovej strany o politický kalkul?

Čo iné? Nič. Žiadne také, že Robert Fico zmenil názor. On nemá názor. To je beznázorový človek. On si skrátka teraz aktuálne prečítal v prieskumoch, že bude pre neho lepšie byť proti.

Hovoríte, že civilizované krajiny svetového spoločenstva predsa len robia spoločné dohody. No pri Istanbulskom dohovore vidíme, že rovnako ako Slovensko ho zatiaľ neratifikovali ani krajiny ako Nemecko či Veľká Británia…

Zatiaľ nie, no nemám vedomosť, že by nejakí nemeckí politici najprv obhajovali tento dohovor a dnes by tí istí povedali, že sú proti. Oni takéto signály nevysielajú. Keby mal Robert Fico od začiatku svoj dnešný postoj, tak okej.

Postoj Roberta Fica je síce jedna vec, ale druhá je, že Nemci dodnes tento dohovor neratifikovali, takže to vyzerá, že v ňom tiež vidia nejaké problémy. Nemyslíte?

Ale neodmietli ho ratifikovať. Tam takmer pol roka nemajú vládu a ratifikácia Istanbulského dohovoru pre nich asi dnes nie je top priorita. Ale jasné, ja dnes neviem povedať, či z ich strany dôjde k jeho ratifikácii. Viem povedať za SaS, že sme za tento dohovor a aj ja som v europarlamente hlasoval za. Nepáčia sa mi tam všetky veci, myslím, že sa to tam preháňa s gender ideológiou, no za oveľa dôležitejšie považujem to, že sa jasne postavíme proti násiliu na ženách. A to aj v súvislosti s islamizáciou Európy, ktorá, či sa nám to páči, alebo nie, postupuje rýchlymi krokmi. A islam je ideológia, ktorá je v priamom rozpore s týmto Istanbulským dohovorom, lebo v islame je muž viac ako žena a môže ženu biť, a to my u nás nechceme. V našej spoločnosti sú si všetci rovní. Z tohto pohľadu je pre mňa Istanbulský dohovor aj signálom, ktorým hovoríme, že islam nie je kompatibilný s našou kultúrou a našou civilizáciou.

V Istanbulskom dohovore Článok 12 ods. 1 sa explicitne píše: „Zmluvné strany prijmú potrebné opatrenia na účel podpory zmien v spoločenských a kultúrnych modeloch správania sa žien a mužov s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a všetky ostatné zvyklosti, ktoré sú založené na myšlienke podradenosti žien alebo na stereotypných rolách žien a mužov.” Keď hovoríte, že nesúhlasíte so všetkým, čo sa v dohovore píše, je aj toto jedna z takých častí?

Odstraňujme predsudky. Odstraňovanie tradícií považujem za nesprávne. Na druhej strane to je taká všeobjímajúca, nekonkrétna, vše hovoriaca a tým pádom nič nehovoriaca formulácia, že pre mňa osobne až takú veľkú prekážku tento odsek nepredstavuje.

Čiže dalo by sa povedať, že je to pre vás menšie zlo v porovnaní s tým, aký prínos tento dokument predstavuje?

Rozhodne áno. Podstatná vec Istanbulského dohovoru pre mňa je, že odmietame násilie na ženách. Čo možno Andrejovi Dankovi padne ťažko…

Prejdime na tému prezidentské voľby. Už je jasné, že Andrej Kiska opäť kandidovať nebude?

Ako som už povedal, k prezidentským voľbám sa vyjadrím najbližšie po tom, ako Andrej Kiska definitívne a verejne sám povie, či bude, alebo nebude kandidovať. Robiť dovtedy čokoľvek iné považuje za vysielanie iritujúcich signálov a nechcem to robiť, lebo nechcem ohroziť naše prípadné plány.

Prezident SR Andrej Kiska so svojou opätovnou kandidatúrou ešte stále otáľa. Zdroj: TASR

Tomu rozumiem, no na druhej strane prezidentské voľby už nie sú až tak ďaleko a predsa len aj vy ako strana sa musíte nejakým spôsobom pripraviť na to, čo príde, a stále je otázne, kedy sa Andrej Kiska k svojej kandidatúre definitívne vyjadrí a vám potom už môže ostať len pomerne málo času na kampaň…

Niečo teda poviem navyše, aj keď som sa pred chvíľou dušoval, že nie, Kiska sa vyjadrí do konca marca, to je známe a túto informáciu mám potvrdenú priamo od neho. To je ešte stále rok pred voľbami, čiže času bude dosť. Viac naozaj nepoviem.

Dobre, prejdime na ďalšiu tému. Čo teda hovoríte na rozbroje v mimoparlamentnej KDH medzi Annou Záborskou a Alojzom Hlinom, na ktorého chce europoslankyňa iniciovať disciplinárne konanie?

Keby sa niekto verejne vyjadroval k vnútrostraníckym záležitostiam SaS, tak by som si to vyprosil a považoval by som to za miešanie sa do vecí, do ktorých ho nič nie je, a takto to platí aj naopak. Nemám dôvod sa vyjadrovať k vnútrostraníckym veciam KDH.

Rozumiem. Napriek tomu sa chcem ešte opýtať, koho by ste osobne radšej videli na predsedníckej stoličke KDH?

Ani toto nechcem veľmi prejudikovať. Môžem len konštatovať, že s pánom Richardom Vašečkom som mal dočinenia, keďže bol donedávna predsedom poslaneckého klubu OĽaNO a mali sme teda niekoľko rokovaní spolu, a je to pokojný, kultivovaný partner, s ktorým sa dobre diskutuje a dohody, ktoré sa s ním uzavrú, platia. Takže dobre sa s ním hľadajú kompromisy a dohody platia, čo neviem povedať o každom.

O  post predsedu KDH súperí súčasný líder hnutia Alojz Hlina a odídenec z OĽaNO Richard Vašečka. Zdroj: TASR

Narážate na pána Hlinu?

Nie, to nie. Ale zažil som veľakrát, že urobíte dohodu a potom neplatí. Toto ale Hlinovi nemôžem vyčítať.

Za posledný týždeň došlo k pomerne výrazným rozbrojom aj v koalícii, najmä teda medzi SNS a Most-Híd. SNS prakticky potopila koaličného partnera hneď v niekoľkých otázkach, medzi nimi spomínaná drogová novela pani Žitňanskej, ale aj Istanbulský dohovor. Ako vnímate tieto vnútrokoaličné tlaky?

´Už se perou.´ Voľby sa blížia, sme v druhej polovici volebného obdobia, tak už odteraz všetky koaličné strany budú dbať na to, aby robili politiku najmä pre svojich voličov. Nepotrebujú robiť politiku, ktorá pomôže iným stranám, ale im, aby sa opäť dostali do parlamentu. Teraz už platí to mečiarovo: Nepriateľ-úhlavný nepriateľ-koaličný partner. Môžem potvrdiť, že toto platí. Platilo to v našej koalícii a platí to aj v tejto.

Myslíte, že to môže prerásť až do štádia, keď súčasná koalícia nebude schopná dovládnuť a príde na predčasné voľby?

Pre mňa je dôležité, že SaS do 7. apríla predstaví posledné reformné dielo a od tohto dňa sme pripravení kedykoľvek ísť do predčasných volieb. Sme poctivo pripravení, máme program, máme ľudí a sme pripravení urobiť Slovensko lepšou krajinou pre život.

Predseda Most-Híd Béla Bugár (vľavo) a šéf SNS Andrej Danko Zdroj: TASR

Keby na to prišlo, koho si viete predstaviť ako svojho koaličného partnera?

Všetkých okrem Smeru-SD a ĽSNS. Smer preto nie, lebo to je banda, ktorú chceme nahradiť a nie s nimi paktovať. A kotlebovci preto nie, lebo sú úplne mimo náš hodnotový rámec. Všetky ostatné strany sú pre nás prijateľným koaličným partnerom. Je pravda, že s niektorými by sme vládli radšej, s inými menej radi, no viac nemá zmysel filozofovať, lebo potrebujeme počkať na voľby, ktoré ukážu, kto získa koľko mandátov.

V pondelok ráno Slovenskom otriasla správa o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktorých neznámy páchateľ zavraždil strelou do srdca a do hlavy. Čo si o tomto beštiálnom čine myslíte?

Je to strašidelné. Nepamätám si, že by bol na Slovensku niekedy takto zavraždený novinár. Treba to poctivo a objektívne vyšetriť a vyvodiť zodpovednosť, lebo toto je neprijateľné a ak by to nemalo byť vyšetrené, tak sa týmto dňom Slovensko stalo mafiánskym štátom.

Dôverujete polícii, že to adekvátne vyšetrí?

Tak s touto políciou máme rôzne skúsenosti, ale toto je predsa len ´hardcore´. Chcem veriť, že aj v NAKA, ktorú x-krát zneužili na politické účely, sa nájde dostatok čestných a poctivých vyšetrovateľov, ktorí to objektívne vyšetria.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...

Niektoré krajiny EÚ uvažujú, že pri vstupe bude potrebné očkovanie proti COVID-19, povedal premiér

Niektoré členské krajiny Európskej únie (EÚ) uvažujú o tom, že ľudí, ktorí nebudú očkovaní proti novému koronavírusu, by nemuseli pustiť na svoje územie....

Baránik vylučuje akékoľvek dohody s opozíciou – navyše v kľúčových veciach

Poslanec za SaS a podpredseda ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik vylučuje akékoľvek dohody SaS s opozíciou, navyše v takej kľúčovej veci, akou je...
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 +231 Dnes Úmrtí 693 +22 Dnes Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 23. novembra 2020 - 21:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky