sobota, 19 septembra, 2020
13.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Zábojník: Vyjde na povrch ešte mnoho skutočností. Hrozia predčasné voľby

Zábojník: Vyjde na povrch ešte mnoho skutočností. Hrozia predčasné voľby

Objavili sa informácie, že premiérova asistentka Mária Trošková zakladala v roku 2012 firmu s Antoninom Vadalom, ktorý má údajne blízko k talianskej mafiánskej skupine ´Ndrangheta. Čo si myslíte o takýchto prepojeniach, keď uvážime, že práve o pôsobení talianskej mafie na Slovensku mal písať svoju poslednú reportáž zavraždený Ján Kuciak?
 
Informácie zo zdrojov, z ktorých čerpajú aj investigatívni novinári, by mali byť overované minimálne dvakrát. Druhá vec je, že pokiaľ sa potvrdia takéto skutočnosti, mali by zasadnúť kompetentní ľudia a nevylučujem, že aj Bezpečnostná rada štátu. Úrad vlády by mal okamžite vydať vyhlásenie, čo je na tom pravdy, či to naozaj zašlo tak ďaleko a aké to nesie riziko pre túto krajinu. Ako som povedal pre viaceré médiá: v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka vyjde na povrch ešte mnoho skutočností. Možno niektorí ľudia už tieto informácie vlastnia, majú ich, len sa ich báli dať von a teraz sa otvorí zrejme niečo, čo bude veľmi nepríjemné pre mnohých ľudí. Svojím spôsobom to niektorých posmelí, tých, ktorí niečo vedeli, a už to nebudú držať len u seba a pustia to von. 
 
Ako táto informácia a vražda Jána Kuciaka ovplyvnia dianie na Slovensku nielen z bezpečnostného hľadiska? 
 
Ak by toto bola naozaj pravda, že to siaha do takto vysokých poschodí, tak, samozrejme, sa dá očakávať, že dôjde k zmenám v spoločnosti v tejto krajine a možno, že aj k predčasným parlamentným voľbám. Otázne je, ako sa k tomu zachovajú členovia koalície. Či budú chcieť byť súčasťou toho celého, pretože mnohí s tým nič nemajú. Pokiaľ to dobre nevysvetlia, tak predpovedám, že vývoj na Slovensku bude neočakávaný a nemyslím tým teraz protestné pochody, akým je ten chystaný na 13. marca. Je prirodzené, že to generuje tlak a ten potom generuje zmeny. Horšie je, že je to živná pôda pre rôzne skupiny ľudí, ktoré majú predpoklad, že sa dostanú do vedenia, ak by došlo k predčasným parlamentným voľbám a môže to generovať ďalšie obrovské problémy. Jedna vec je však istá. Pokiaľ by sa potvrdili tieto skutočnosti, že bol novinár skutočne zavraždený pre svoju prácu a preto, že disponoval určitými informáciami, tak táto krajina nie je bezpečnou, a to nehovorím nič nové. 
 
Stalo sa Slovensko touto vraždou podľa vás menej bezpečným?
 
Už všetky médiá po celom svete o nás hovoria, že sme krajina, ktorá nedokáže zabezpečiť novinárom bezpečnosť na výkon ich povolania. Musím dodať, že to, čo som počul od Ivana Mega v televízii, mi ako bezpečnostnému analytikovi nedalo ani zaspať, lebo to bolo niečo také silné, hrozné a strašné, že som si ani len nechcel pripustiť, že by niečo také naozaj narástlo až do takých rozmerov. (Reakciu Ivana Mega na vraždu J. Kuciaka sme priniesli TU). 
 
Ak sa Megovi naozaj vyhrážal policajný funkcionár, že príde nejaká skupina z Rakúska, tak si myslím, že by mala tak či tak zasadnúť Bezpečnostná rada štátu a riešiť to, keď to skutočne zašlo až tak ďaleko. Toto je veľmi vážna vec. 
 
Ako hodnotíte reakciu orgánov činných v trestnom konaní nielen na vraždu Jána Kuciaka, ale aj na trestné oznámenie, ktoré Ivan Mego podľa vlastných slov podal na vysokopostaveného člena polície, ktorý mu odkázal, že má „skončiť s písaním“, v opačnom prípade „prídu ľudia z Rakúska, tí urobia, čo treba“?
 
Keď generálny prokurátor povie, že rozpúta peklo, pokiaľ sa potvrdí, že Jána Kuciaka zavraždili v súvislosti s jeho prácou, tak si myslím, že piliere štátnej moci, ako je parlament, generálna prokuratúra a brannobezpečnostný výbor by mali konať. Nie nejaká inšpekcia ministerstva vnútra. To je orgán, ktorý je v takej závažnej situácii teraz absolútne menej významný prvok ako všetky ostatné nástroje v rámci štruktúry riadenia štátu. Mali by konať a mali by dať odpoveď na to, čo sa to deje? Pretože aj mňa nielen ako bezpečnostného analytika, ale aj ako občana hlboko rozrušilo vyhlásenie Ivana Mega. To je situácia, ktorá je mimoriadne vážna. Nehovoriac o tom, čo dnes (27. 2.) zverejnili v tejto súvislosti iné denníky. 
 
Čo očakávate od nasledujúceho vývoja okolo tejto tragickej udalosti? 
 
Vývoj ešte prinesie veľmi veľa informácií a ľudia budú len pozerať, čo sa to deje. Takto to ďalej ísť nemôže. Treba poskytnúť odpovede na mnoho otázok. V tejto spoločnosti teraz vzniklo neskutočne veľa problémov v súvislosti s vraždou Kuciaka. Tieto problémy vygenerovali otázky a na tieto otázky musí dať niekto odpoveď. Ak ich nedá, tak vývoj si to začne sám režírovať, vytvorí si scenár, nastanú obrovské tlaky a je potom otázne, ako sa k tomu postavia politici na slovenskej scéne vrátane opozície. Všetko súvisí jedno s druhým. Ľudia sú nespokojní. Keď som k téme čítal názory ľudí na sociálnej sieti, tak som si povedal, že je to veľmi vážna situácia. Myslím si, že toto otvorilo a zároveň aj uzavrie problémy, ktoré tu boli, o ktorých sa hovorilo a ktoré sa neriešili. Teraz to nastane. Už prejavujú nespokojnosť aj mnohí ľudia z exekutívy a myslím, že ak niekto nechce, aby ho spájali s týmto, tak určite zaujme stanovisko. 
 
Aký bude mať podľa vás vražda novinára efekt na prácu kolegov? Bude to mať odstrašovací efekt a umlčí to ostatných investigatívnych novinárov, ako je Ivan Mego a ďalší, ktorí sa venujú organizovanému zločinu, daňovým podvodom a podobne?
 
Ak toto umlčí novinárov, tak už nikdy neposkytnem žiadnemu novinárovi rozhovor. Musel by som sa ho totiž opýtať, na čo robí túto prácu. Toto musí posilniť novinárov. Všetci by mali držať spolu a ja verím, že sa zomknú a dúfam, že ich nebudú ani vydavatelia držať pod istým tlakom s tým, že budú rozhodovať, čo vydajú a čo nie na základe toho, že sa majú s kýmsi stretnúť. Takto to ďalej nepôjde. Keby to takto malo ísť, tak to tu všetko zahrabme a už nerobme nič, nech nás pár oligarchov a nejaká silná monarchia riadi a buďme otrokmi. Myslím si, že počnúc Kuciakovou vraždou a vyhlásením Ivana Mega sa spustilo tornádo a tomu by malo byť adekvátne aj to peklo, o ktorom hovoril generálny prokurátor. Mňa predstavitelia štátu nepresvedčili, že je to v poriadku. Hovorím, že to v poraidku nie je. Je to vážna vec a bude mať obrovské dôsledky na politickej scéne aj mimo nej, pretože je otázne, kto príde a ako to začne všetko vyšetrovať.  
 
Čo myslíte tým spustením tornáda?
 
Možno bude vývoj závažný a nečakaný. Už som čítal o iniciatíve, ktorej autori chcú požiadať  europarlament, aby prišla vyšetrovacia komisia. 
 
Je tu podľa vás skutočne možnosť, že by sa do toho zapojila medzinárodná vyšetrovacia skupina? 
 
Máme výkonnú, súdnu a zákonodarnú moc a nikto sa nemôže len tak rozhodnúť, že si sem niekoho pozve, aby sem prišiel robiť poriadky ako do banánovej republiky, ale všetko závisí od toho, ako sa k tomu postavia kompetentní. Ak bude záujem to ututlať a neriešiť, tak je dosť možné, že tlak zo strany spoločnosti bude taký veľký, že skutočne budú ľudia chcieť, aby to prišli vyšetrovať nezávislé orgány, ale to je už pre republiku taký zlý imidž do sveta, že taký tu ešte nikdy nebol. Musíme vychádzať z dôležitej veci. Keby sa robil taký sekundárny krok, aký tu ešte nebol, tak musíme vychádzať zo skutočnosti, že na Slovensku ešte nikdy nebol prípad, že by zabili človeka, novinára za to, že sa dopracoval k istým skutočnostiam. To je odkaz všetkým ostatným: „Buďte ticho, inak takto skončíte.“ A to je koniec demokracie a slobody. 
 
Zavraždený novinár Ján Kuciak (Zdroj: TASR)
 
Vyšetrovanie a reakcia vlády teda musí byť podľa vás rázna a rýchla?
 
Nejakých jeden milión eur (ako odmena za informácie o páchateľovi či objednávateľovi vraždy J. Kuciaka) ako gesto to nezachráni. Ľudia sú rozrušení z toho, čo sa deje. Boja sa, že keď zabijú novinára, ktorý musí mať ochranu zo strany inštitúcií aj štátu, potom aký je problém odstrániť nepohodlného svedka, keby sa do niečoho nechtiac zaplietol alebo by niečo videl. Ľudia majú strach a takto to nemôže fungovať. Myslím si, že toto prepálili. 
 
Objavili sa komentáre, že sa vrátili praktiky 90. rokov. Je to podľa vás tak? 
 
Ja si 90. roky pamätám. Boli odlišné v tom, že pred novinármi, ktorí napísali niečo voči vláde alebo predstaviteľom štátu, mali politici rešpekt. Povedal by som, že niektorí ani nespali pokojne, lebo sa báli, čo zajtra zase vyjde v novinách. Maximálne došlo k incidentu, keď sa dal nejaký primitív nahovoriť, aby oblial novinára splaškami alebo mu rozbil okno, aby ho zastrašil, ale nestalo sa, že by novinára niekto vtedy zavraždil. Neviem si ani predstaviť, že by to dospelo do štádia, že by nepohodlného novinára zavraždili. To by si nebol dovolil azda nikto. Vtedy sa kradlo primitívnym spôsobom, v hotovosti, v igelitkách. 
 
A dnes? Už nie je doba kešu?
 
Dnes sa to robí sofistikovane cez rôzne nástroje, procesy a prostriedky. Ak je pravda aj to, že sa tu prelievali peniaze a čerpali eurofondy, tak to je už vyššia úroveň takzvaných bielych golierov a ako povedal Sokrates, Demokracia je dobrá vec, len dáva priestor organizovanému zločinu, ktorý má záujem obsadiť verejné funkcie a pokiaľ sa mu podarí obsadiť funkcie v najvyšších poschodiach, tak štát funguje horšie, ako keby tá najhoršia oligarchia alebo monarchia zdierala národ. Demokratické zriadenie doplatí na to, že bude chcieť vyhovieť všetkým. Chudobní chcú časť majetku bohatých, ženy chcú práva mužov, ale netreba zabúdať na to, čo chce mafia. Vyzerá to tak, že podľa všetkých informácií, ktoré sa dozvedáme, to zašlo už priďaleko a neviem, akých odpovedí sa nám dostane ako občanom. Sám som zvedavý, ale vývoj aj situácia je dosť zložitá, ale na to musia dať odpovede tí, ktorých sa to týka. 
 
Podľa toho, čo som počul aj z úst Ivana Mega, ktorého poznám a nesmierne si ho vážim, musí tento muž dostať ochranu na to, aby mohol ďalej pracovať aj s tímom novinárov. Chcem povedať, že práve novinári ako Ivan Mego alebo ako bol Ján Kuciak a ostatní, by mali byť pod špeciálnou ochranou a štát by mal byť ústretový a nápomocný, aby cez týchto ľudí odhalil korupciu a pozatváral ľudí, ktorých sa to týka. Máme ešte dosť miesta vo väzniciach. Je toho strašne veľa a to, čo sa teraz deje, iba potvrdilo, že situácia je vážna a novinári takto nemôžu fungovať. Títo ľudia by mali byť pod zvláštnym dozorom. Mali by byť chránení ako špeciálni prokurátori. Tak ako bol kedysi v Taliansku chránený (Giovanni) Falcone. Inak je to koniec štátu a pád Rímskej ríše, ako sa vraví. 
 
Vráťme sa ešte k Márii Troškovej. Tá v roku 2012 založila firmu s Antoninom Vadalom, ktorý má údajne blízko k talianskej mafii. Trošková teraz pôsobí na úrade vlády po boku premiéra a pred tým bola asistentkou dnes už bývalého poslanca Smeru. Čo na to hovoríte?
 
Nebudem posudzovať pani Troškovú, pretože nepoznám rozsah jej mentálnych možností, aký môže poskytnúť. Neviem na základe čoho bola nominovaná do funkcie, ale jedno viem isto a to je ďalšia otázka, na ktorú musia dať odpoveď občanom všetci, či už ona, manažér krízového štábu na úrade vlády, alebo niekto iný. Všetci spolupracovníci, ktorí sa pohybujú v blízkosti premiéra, by mali prechádzať bezpečnostnou previerkou. Ak je pravda to, čo médiá uverejnili o jej minulosti, tak sa pýtam, aké to boli previerky, kto ich robil a na základe čoho? Vznikajú teda otázky, na ktoré by mal dať niekto odpoveď.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Pompeo: Maduro by mal odísť

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo počas návštevy Latinskej Ameriky povedal, že venezuelský prezident Nicolás Maduro by "mal odísť", informovala o tom...

Premiér by mal vyvrátiť podozrenia na faktoch a nie na viere, odkazuje Pellegrini

Bývalý premiér a šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini je presvedčený, že ak chce predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) vyvrátiť podozrenia, že jeho...

Grécke úrady už premiestnili väčšinu migrantov do nového tábora na ostrove Lesbos

Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12 000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého...

Warholovo múzeum sa bude rekonštruovať, vláda odobrila pomoc

Pôvodne v januári očakávanú prvú splátku schválenej dotácie vlády na rozsiahlu rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach v sume dva milióny eur...

VIDEO Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital ani jedno euro

Manželka premiéra Igora Matoviča (OĽANO) Pavlína Matovičová nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro. Uviedol to v sobotu počas brífingu premiér. Poukázal na...

Rezort školstva plánuje novinku pri financovaní vysokých škôl – výkonnostné zmluvy

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje do financovania vysokých škôl zaviesť nový prvok – výkonnostné zmluvy. Ich cieľom bude viesť vysoké...

Republikáni chcú čo najskôr obsadiť voľné miesto na Najvyššom súde USA

Republikánska strana Spojených štátov chce voľné miesto na Najvyššom súde USA, ktoré vzniklo smrťou sudkyne Ruth Baderovej Ginsburgovej, čo najskôr obsadiť. V...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,546 +290 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,519 Infikovaných 2,988 Last updated: 19. septembra 2020 - 21:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky