Prezident Slovenskej republiky v nedeľu oznámil, že riešením súčasnej politickej situácie je zásadná rekonštrukcia vlády, ktorá by získala dôveru v parlamente a nepolarizovala by spoločnosť, alebo predčasné parlamentné voľby.
Rozhodol sa preto, že v najbližších dňoch začne rokovania s politickými stranami, ako si predstavujú budúcnosť, pôsobenie vlády, vzťahy vlády a opozície a najmä to, ako začať obnovovať dôveru ľudí v štát.
Nedôvera je podľa prezidenta obrovská, no i odôvodnená. Prezident upozornil, že nech bude motív dvojnásobnej vraždy mladých ľudí akýkoľvek, tragédia, ktorá sa stala, je pre mnohých odrazom slovenskej reality. „Je to strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie. Niečo zlé je v samých základoch nášho štátu,” uviedol Kiska o situácii. Viac sme o tom písali TU.
Most sa zúčastní rokovaní s Kiskom
Vládna strana Most-Híd sa v nedeľnom stanovisku vyjadrila, že sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval prezident. „Strana Most-Híd sa zúčastní na rokovaniach, ktoré inicioval pán prezident. K riešeniam, ktoré navrhol, je však potrebné nájsť väčšinovú alebo ústavnú podporu v parlamente, a tá zatiaľ na stole nie je,” uviedol Most-Híd v stanovisku.
Podľa strany je na mieste pomenovať aj možnosť, pri ktorej novú väčšinu nie je potrebné hľadať, a tou možnosťou je rekonštrukcia súčasnej vlády. „Túto našu požiadavku smerom k našim partnerom sme jasne naformulovali už cez týždeň. Zároveň sme spustili aj vnútrostranícky proces na úrovni okresov, ktorý uzavrieme na rokovaní republikovej rady v pondelok 12. marca,” doplnila strana.
Most-Híd zároveň uviedol, že niektoré včerajšie prejavy a vyhlásenia čelných predstaviteľov politických strán určite nepomohli k vyriešeniu vzniknutej situácie.
„Strana Most-Híd vníma obrovské napätie v spoločnosti a je presvedčená, že je nutné naň reagovať. Aj preto vyzývame všetky politické strany, aby neeskalovali ďalej napätie a hľadali kroky na upokojenie situácie,“ dodala strana.
Zotrvanie v koalícii
Most-Híd už cez týždeň hovoril, že Robert Kaliňák by mal odísť z funkcie ministra vnútra, konať ale musí Smer-SD. Keďže Kaliňák sa nateraz nechystá odstúpiť, Most-Híd zvolal republikovú radu, na ktorej by sa mala riešiť aj otázka zotrvania strany v koalícii.
Kaliňák však zatiaľ odísť nemieni. V sobotu povedal, že sa nechystá odstúpiť z funkcie a chce všetky sily venovať tomu, aby polícia bola schopná v spolupráci s prokuratúrou objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.
Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská reagovala, že ju už slová Kaliňáka nezaujímajú. „Mňa osobne už slová ministra Kaliňáka nezaujímajú. Strana Most-Híd svoje stanovisko povedala a dnes aj zvolala republikovú radu, ktorá sa bude konať 12. marca. Dovtedy v priebehu budúceho týždňa sa budú konať stretnutia okresných organizácií strany, aby sme následne na republikovej rade mohli robiť rozhodnutia,” uviedla.
Podľa podpredsedu strany a ministra životného prostredia Lászla Sólymosa bude na republikovej rade, či strana zostane v koalícii, alebo ju opustí. „Aj táto otázka bude na stole. Povedali sme, že Smer by to mal riešiť, ale nerieši a tak zvolávame republikovú radu a tam rozhodneme, čo ďalej,” dodal Sólymos.
Prišili o poslanca
Poslankyňa Mosta-Híd Edita Pfundnter hovorí, že zdieľa názor prezidenta Andreja Kisku o prinavrátení dôvery v štát a štátne inštitúcie. „Zdieľam jeho názor, že vraždu dvoch mladých ľudí vyšetruje polícia s nasadením všetkých síl. Aby sa však dôvera mohla prinavrátiť, prokratúra a súdy musia prekročiť svoj tieň, spravodlivosť nesmie byť slepá a musí si všimnúť zákony a pravdu,“ napísala na sociálnej sieti Facebook Pfundtner.
Z poslaneckého klubu Most-Híd však už minulý týždeň odišiel Igor Janckulík, ktorý bude v parlamente ďalej pôsobiť ako nezaradený poslanec. Do parlamentu sa pritom dostal so stranou Sieť a po jej rozpade s ďalšími odídencami zo Siete zamieril do klubu Mosta-Híd. Most tak bude mať v parlamente 14 poslancov.
Janckulík svoj odchod odvôvodnil tak, že považuje za neprípustné, aby ľudia na najvyšších a citlivých politických miestach mali prepojenia na mimoriadne pochybné osoby, ktoré sú dôvodne podozrivé z napojení na mafiu a vo svojej krajine dokonca trestne stíhané.
Neohnem svoju chrbticu, odkazuje štátny tajomník
S konaním Mosta-Híd však nie je zrejme spokojný ani štátny tajomník ministerstva obrany za Most Róbert Ondrejcsák, ktorý napísal, že nemieni ohnúť chrbticu. „Stále som strašne zhrozený, čo sa stalo a čo sa následne postupne objavuje. Toto je nepredstaviteľné. Tí, ktorí ma poznáte, viete, že som vždy stál na strane pravdy a hodnôt, a vždy som sa ozval, aj keď to bolo veľmi ťažké najmä za ten rok a pol, čo som bol opäť na ministerstve obrany. Svoju chrbticu neohnem ani teraz. Vrátim sa z cesty 11. marca a postavím sa čelom k veciam,“ napísal v sobotu Ondrejcsák.
Zdroj: Facebook / Róbert Ondrejcsák
Bugár na dovolenke
Napriek tlaku, ktoré sa v súvislosti s možnými predčasnými voľbami či rekonštrukciou vlády vyvíjajú práve na stranu Most-Híd, tak predseda strany Béla Bugár odišiel na týždňovú dovolenku. Bugár odletel spolu s manželkou na ázijské ostrovy Maldivy. „Bolo to prekvapenie pre manželku k 35. výročiu svadby, zaplatil som ju zo svojho účtu pred polrokom,“ povedal Bugár pre Plus JEDEN DEŇ.
Maldivy Zdroj: Facebook / Cestovanie
Bugár naháňa čas, myslí si Baránek
Politický analytik Ján Baránek hovorí, že ho tiež prekvapila dovolenka Bélu Bugára. „Bugár chcel týmto krokom dať pravdepodobne najavo, že neurobí žiadne zásadné rozhodnutie do republikovej rady Mosta-Híd. Mám pocit, že tým naháňa čas, to však neznamená, že sa v strane nemôže nič udiať. Ak bude chcieť niekto vystúpiť z poslaneckého klubu Most-Híd, tak to urobí bez ohľadu, či je Bugár na dovolenke, alebo je tu,“ uviedol analytik.
Baránek si myslí, že ak by chcela vystúpiť Lucia Žitňanská z Mosta, tak počká až do republikovej rady strany, ktorá sa bude konať 12. marca. „Most ale nie je v pozícii strany, ktorá by chcela predčasné voľby, pretože by sa reálne mohlo stať, že sa do parlamentu nedostane. Toho si je vedomý aj Bugár a preto bude trvať na tom, aby vláda zotrvala. Maximálne by teda chceli výmenu Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. Mám ale obavu, že Fico tak nastavený nie je a aj toto je jeden z dôvodov, prečo si Bugár zobral čas týždeň, počas ktorého opadnú emócie a možno prídu nové informácie,“ dodal Baránek.
„Dovolenka Bugára možno vyhovuje aj Smeru, ktorý nebude musieť čakať, či Bugár počas tohto týždňa niečo povie, či nezmení názor a či ho niekam nedotlačia. Zatiaľ je jeho názor jasný, že má Kaliňák odstúpiť, hoci to Smeru nevyhovuje. Na dovolenke svoj názor pravdepodobne teda nezmení,“ uzavrel politický analytik.