A zase tí Rusi. Teraz sa píše o tom, ako ovplyvnili voľby v Taliansku

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Server španielskeho denníka El País zverejnil analýzu, ktorá ukazuje, akým spôsobom ovplyvňovalo Rusko parlamentné voľby v Taliansku. Rusi vraj prikladali pod kotol strachu z migračnej krízy, aby v Taliansku posilnili krajné strany, predovšetkým strany krajnej pravice. Ľudia prostredníctvom sociálnych sietí šírili príbehy ruského Sputnika, ktoré vraj predkladali nepravdivý obraz o situácii v Taliansku.

  Sputnik v správach písaných v taliančine tvrdil, že migranti nesú spoluvinu na zlej ekonomickej situácii v Taliansku. Vinu na tejto zlej situácii má údajne aj Európska únia, ktorá prílev migrantov umožnila. Ruský Sputnik napríklad Talianom tvrdil, že v roku 2065 by počet migrantov mohol presiahnuť hranicu 40 percent v rámci celkovej populácie. Sputnik tiež informoval, že tu niekde bude treba hľadať korene „migrantského chaosu a sociálnej vojny“. Analýza dát vraj ukázala, že 90 percent profilov, ktoré šíril Sputnik, v minulosti šírili antiimigračné názory.

  El País k tomu dodáva, že šíritelia dezinformácií sa neopierali len o Sputnik, ale aj o iné zdroje. A pridal aj zmienku o tom, že ruský vplyv na voľby skúmajú tiež v Spojených štátoch.

  Téma migrácie hrala v nedeľných voľbách zásadnú rolu. Strany, ktoré k tejto téme nezaujali jasné stanovisko, boli podľa predvolebných prieskumov odsúdené na neúspech. V spoločnosti existuje napätie práve pre neustále preberanú tému migrácie. Práve vďaka živeniu strachu z migrácie vo voľbách uspel šéf Ligy severu Matteo Salvini.

  Matteo Salvini po zverejnení predbežných výsledkov parlamentných volieb

  Matteo Salvini po zverejnení predbežných výsledkov parlamentných volieb.Zdroj: TASR

  Pozíciu Ligy severu podľa nich posilnil incident v talianskej Macerate zo začiatku roka 2018, keď našli rozrezané telo osemnásťročného drogovo závislého dievčaťa v dvoch kufroch. Na vraždu tejto mladej ženy reagoval ďalší Talian tým, že strieľal v uliciach na ľudí, ktorí mu pripomínali migrantov.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  - Reklama -