Kiska to už prehnal, má pocit, že má za sebou médiá a ulicu. Keby to u nás spravili Klaus alebo Zeman, umučili by ich na smrť, hovorí Klausov spolupracovník

  0
  Václav Klaus a Ladislav Jakl (Autor: Facebook/Ladislav Jakl)

  Prezident SR Andrej Kiska nevymenuje novú vládu v zložení, v akom ju navrhol Peter Pellegrini. Hlava štátu to vyhlásila po stretnutí s dezignovaným premiérom.

  Pellegrinimu zároveň Kiska tlmočil konkrétne výhrady a požiadal ho, aby do piatku navrhol novú zostavu nominantov na členov kabinetu. „Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ako aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal,” povedal prezident.

  Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi vytvorili v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. „Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,” povedal Kiska. Viac sme o tom písali TU.

  Parametre štátneho prevratu

  Slovenskú politickú krízu a neakceptovanie Pellegriniho návrhu komentoval na CT24 bývalý riaditeľ politického odboru prezidentskej kancelárie Václava Klausa Ladislav Jakl.

  „Na Slovensku vládla vláda, ktorá vzišla z predchádzajúcich volieb. Bola to koalícia, ktorá mala podporu v parlamente, ale prišlo k tomu, že sa sily, ktoré prehrali, pokúsili o štátny prevrat a vybrali si k tomu celkom krutú zámienku. Teraz sa bojuje o to, do akej miery ustojí túto situáciu povolebné usporiadanie. Myslím si, že je to podobný pokus, ktorý sa deje aj v iných krajinách,“ okomentoval s istým zveličením súčasné slovenské okolnosti Jakl.

  Podľa Jakla sú tu isté parametre štátneho prevratu. „Je to trochu prienik do systému a v tej chvíli to má isté parametre štátneho prevratu. Táto vláda má vo svojich radoch dve nacionalistické strany SNS a Most-Híd a napriek tomu boli schopné sa dohodnúť. Slováci mohli byť radi, že to fungovalo. Niekomu to však prekážalo a predstavuje si nejaké iné usporiadanie,“ myslí si Jakl.

  Bývalý riaditeľ politického odboru prezidentskej kancelárie sa dotkol aj demonštrácií Za slušné Slovensko. „Ide o to, či demonštrujú tí, ktorí prehrali, aby boli viacej počuť, alebo demonštrujú ľudia, ktorí sa cítia byť podvedení. Tí, ktorí nejako volili, ale veci sa vyvíjajú inak, a tak sa dávajú počuť tým, ktorí disponujú ich pôvodným hlasom. Mám pocit, že na Slovensku sa ozývajú tí, ktorí volili strany, ktoré prehrali. Slovensko má skoro šesť miliónov obyvateľov. V uliciach je asi jedno percento. Keď chcete postaviť ľudí na nohy, tak potrebujete emócie a dobrý príbeh. Čo iného, než novinárova vražda sa dá takto dobre uchopiť?“ spýtal sa.

  Ladislav Jakl Zdroj: Facebook / Ladislav Jakl

  „Je veľmi dôležité, na ktorej strane sú médiá a kto je v tejto sfére mediálny miláčik. Z tejto pozície, mediálneho favorita, koná v tejto situácii slovenský prezident Andrej Kiska a snaží sa surfovať na vlne verejnosti, ktorá však môže padnúť,“ dodal Jakl.

  Ladislav Jakl si myslí, že za vývojom na Slovensku sú aj zahraničné vplyvy. „Ficova vláda nie je dostatočne poslušná v migračnej politike. Bráni sa dohode Dublin IV, podľa ktorej by sa mali rozdeľovať migranti. Je teda pravdepodobné, že je snaha túto vládu vymeniť a dosadiť nejakú poslušnejšiu,“ povedal.

  Kiska to už prehnal, hovorí Jakl

  Podľa Jakla by boli médiá v Česku oveľa viac kritickejšie k prezidentovi, keby konal rovnako ako prezident Kiska, ktorý odmietol vymenovať Pellegriniho vládu.

  „U nás by sa zbláznili, keby si nejaký prezident dovolil nevymenovať vládu, ktorá preukáže, že má väčšinovú podporu v parlamente. Umučili by na smrť prezidenta Václava Klausa alebo Miloša Zemana, keby urobil stotinu z toho, čo urobil Kiska. Pamätám si, ako si prezident Klaus dovolil pozvať jedného kandidáta na ministra zahraničného obchodu, či vie po anglicky, a všetci sa mohli vtedy zblázniť, že prezidenta do toho nič nie je a že je povinný podpísať návrh pána premiéra. Myslím si, že Kiska to už prehnal. Ponúklo sa mu riešenie, ktoré vôbec nebolo kozmetické, pretože odišiel premiér Fico, ktorý nebol z ničoho obvinený a ktorému nič nedokázali. Zrazu mal ale Kiska pocit, že má médiá a ulicu za sebou a tak si môže klásť ďalšie a ďalšie mocenské podmienky,“ skritizoval Kisku Jakl.

  Ladislav Jakl zároveň verí, že sa ozve aj hlas slovenskej verejnosti, ktorý povie, že toho bolo už dosť.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu