piatok, 7 augusta, 2020
28.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Generál...

Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Generál Kostelka ponúka úplne iný pohľad na kauzu Skripaľ

Veľkou Britániou aj Európou otriasol prípad otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry nervovou látkou. Predstavitelia Veľkej Británie, Spojených štátov amerických a Európskej únie sa zhodli, že za útokom je Rusko, a použitie látky s názvom Novičok označili za útok na suverenitu Spojeného kráľovstva. Čo si o tejto kauze myslíte?

Je zložité sa k tomu vyjadrovať, keď nemáme podklady. Zatiaľ ide o tvrdenie proti tvrdeniu.

Myslíte si, že by Briti bez vážnych indícií pristúpili k takému tvrdému opatreniu, ako je vyhostenie 23 ruských diplomatov?

V prvom rade premýšľam o tom, komu tento čin priniesol zisk. Nepovažujem Rusov za úplných hlupákov, aby v predvečer prezidentských volieb, v období zložitej ekonomickej situácie a neustálych obviňovaní z rôznych činov ešte prilievali olej do ohňa. A ešte tak hlúpo. To klišé „urobil to Putin“ je už také nápadné, že si ľudia musia klásť otázku, čo je pravda a čo propaganda. Dosť ma zarazilo nedávne vystúpenie bývalého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka v Českej televízii, ktorý okrem iného vysvetľoval, prečo je vierohodný variant ruského útoku tým, že „Rusi zverejnili azda sedemnásť verzií, ako mohlo k útoku dôjsť bez ich pričinenia“. Slová „zrejme a pravdepodobne“ sú skutočne málo dostatočné na vynesenie rozsudku. Na druhej strane ruský variant útoku spáchaného samotnými Britmi je podľa môjho názoru takisto nezmysel. Čo ak ani Západ, ani Rusko nemajú s útokom nič spoločné? Čo ak tretia strana chce diskreditovať Ruskú federáciu alebo nemá záujem na možnom ruskom dialógu so Západom? Napadá mi hneď niekoľko možností – napríklad aj ISIS. To, že látku bolo možné získať aj mimo Ruska, potvrdzujú mnohé zdroje.

Bolo by dobré, hoci s tým veľmi nepočítam, keby nielen Británia, ale aj Rusko zverejnili dôkazy dokladajúce ich tvrdenia. Dovtedy by sa rozumní lídri mali zdržať akcií, ktoré budú ďalej eskalovať napätie medzi Západom a Ruskom.

Nebola nešťastná reakcia Ruska, keď odmietlo odpovedať na otázky, ktoré mu v tejto súvislosti položila Veľká Británia?

Čo som čítal vyjadrenie Ruska, chcelo od Veľkej Británie, aby im poslali nejaké vzorky a zapojili ich do vyšetrovania v rámci medzinárodnej organizácie, čo neprebehlo. Pokiaľ viem, britská predsedníčka vlády Mayová Rusom len povedala, aby doložili, prečo túto látku použili alebo komu sa dostala do rúk. Na oplátku Rusi tvrdia, že ju nepoužili, a uvádzajú možnosti, kto mohol s látkou disponovať.

Theresa Mayová

Theresa Mayová Zdroj: TASR

Ako ste vnímali vyjadrenie Ruska, že látku Novičok malo mnoho ďalších krajín vrátane Českej republiky?

Pred rokom 1989, ešte v období Varšavskej zmluvy, sa mnohé krajiny zúčastnili rôznych výskumov chemických látok. To je úplne normálne. Nepochybujem, že po roku 1989 Česká republika takéto látky nevyvíjala a neskúmala. Ale k tomu, že sa to dialo v socialistickom Československu, ruku na srdce, mohli sa v časoch studenej vojny v ČSSR otravné látky skúmať?

Rusi nepovedali, že tá látka pochádza od nás, teda z Československa, z Českej republiky už vôbec nie, to je nezmysel, ale oni povedali, že Československo malo schopnosť tieto látky vyvíjať. Ako ostatné štáty. Keď mal túto látku podľa Wikipédie Irán, v Uzbekistane, kde sa látka údajne vyvíjala, Spojené štáty pomáhali likvidovať chemickú výrobu, tak neviem, kto všetko má k nej prístup. Navyše táto látka nie je, bohužiaľ, označená ako jedovatá. Čítal som, že je dokonca legálne ju vyrábať.

Myslíte si, že všetko, čo nasledovalo, teda vyhostenie ruských diplomatov z Veľkej Británie, je predčasné, keď nie sú známe dôkazy, kto túto látku na otrávenie špióna Skripaľa použil?

Je to gesto, podľa mňa predčasné a, bohužiaľ, opäť zvyšujúce napätie.

Keby sa nestalo niečo podobné už v minulosti, v prípade agenta KGB a FSB Alexandra Litvinenka, ktorého v roku 2006 vo Veľkej Británii otrávili rádioaktívnym polóniom, tak by možno reakcia z Veľkej Británie nebola taká rýchla a ostrá…

Ale tam som sa tiež nedozvedel, kto to urobil.

Britský súd po verejnom súdnom vyšetrovaní Litvinenkovej smrti označil za páchateľov vraždy bývalých agentov Andreja Lugového a Dmitrija Kovtuna. Dokonca dospel k záveru, že operáciu FSB s cieľom Litvinenka zabiť pravdepodobne odsúhlasil aj prezident Vladimir Putin.

Označení boli. Bohužiaľ, opäť tvrdenie proti tvrdeniu. Ale pripúšťam, že mohlo ísť ako v mnohých iných prípadoch vo svete o akciu spravodajských služieb.

Podľa vás nie je správne, že Európska rada súhlasí s Veľkou Britániou, že za útok na bývalého agenta Sergeja Skripaľa je zodpovedné Rusko?

Európska únia robí to, čo robiť musí. Veľká Británia je zatiaľ súčasťou EÚ, takže musí vyjadriť solidaritu. Rovnako ako NATO, ktorého je Veľká Británia členom. Otázkou je, akým spôsobom.

Český premiér v demisii Andrej Babiš vyhlásil, že Česká republika v tejto súvislosti vyhostí troch ľudí z ruského diplomatického zboru z krajiny. Je to podľa vás dobrý nápad?

S tým súvisí aj oznámené „vyhosťovanie ruských diplomatov“ z USA a EÚ. Vrátane ČR. V prvom rade treba povedať, že ide len o symbolické gesto na základe domnienok – dôkazy sú zatiaľ iba v rovine tvrdení. A aj „jednotu“ EÚ to preukáže len ťažko, pretože niektoré členské krajiny to odmietajú. Rozhodne by to neprospelo nutnosti dialógu s Ruskom, o ktorom mnohí západní politici vrátane hláv EÚ a NATO často hovoria. Oslabí to vplyv Západu v Ruskej federácii a vyvolá ďalšiu vlnu nevôle v očiach ruskej verejnosti, ktorá je na tieto akcie veľmi citlivá. Povedie k ďalšiemu zníženiu vzájomnej dôvery a schopnosti riešiť spoločne bezpečnostné problémy vo svete. Samozrejme, že odpoveď Ruska bude recipročná. Nehľadiac na to, že sa asi nikto z českej vlády nechce dopustiť nejakého výrazného narušenia vzťahov s Ruskom. Navyše to považujem skutočne len za gesto, ktorému chýba v tomto okamihu racionalita.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Júnové saldo zahraničného obchodu bolo rekordné, môže za to export áut

Zvýšenie vývozu automobilov spôsobilo v júni tohto roka rekordný prebytok zahraničného obchodu. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR vo svojej správe o vývoji...

Bratislava: Od polnoci sa uzavrú zjazdy z Prístavného mosta z Petržalky

Od piatkovej polnoci sa v hlavnom meste uzavrú zjazdy z Prístavného mosta z Petržalky v smere na Bajkalskú a Slovnaftskú ulicu. Obchádzková...

Guvernéra Ohia pozitívne testovali na koronavírus. Len pár hodín pred návštevou Trumpa

Guvernéra amerického štátu Ohio Mikea DeWinea vo štvrtok pozitívne testovali na koronavírus iba niekoľko hodín pred plánovanou návštevou prezidenta Donalda Trumpa. Informoval...

Pribudlo ďalšie úmrtie a 43 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku vo štvrtok (6. 8.) pribudli dve úmrtia v súvislosti s ochorením COVID-19. Prvým je 71-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici...

Koronavírusom sa na svete nakazilo už viac ako 19 miliónov ľudí

Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na piatok hranicu 19 miliónov. Informovala o tom agentúra...

Afganistan: Bude mier? Rada starších rozhodne o prepustení 400 členov Talibanu

Tisíce prominentných afganských kmeňových vodcov v rámci tzv. Rady starších sa v piatok stretne v Kábule, aby rozhodli o prepustení 400 väzňov...

V Grécku výrazne stúpa počet nakazených, vo štvrtok prekročil 5000

Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom v Grécku prekročil vo štvrtok 5000, píše agentúra AFP. Za posledných 24 hodín v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,523 +43 Dnes Úmrtí 31 +2 Dnes Uzdravení 1,846 Infikovaných 646 Last updated: 7. augusta 2020 - 11:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky