VIDEO Škoda, že niekto ešte nepostrieľal členov tejto vlády, zaznelo na štvrtkových protestoch. Toto nie je slušné Slovensko, spustil Pellegrini

  0
  Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Autor: TASR)

  Predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) mrzí, že najbližšie zasadnutie Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý sa má zaoberať jeho príjmami, bude až v polovici mája. Premiér by bol rád, ak by sa uskutočnilo čím skôr.

  „Ja som pripravený predstúpiť pred výbor aj zajtra či v nedeľu večer, ak bude treba. Pozvanie prijmem aj bez toho, aby poslanci museli hlasovať, či vôbec začnú konanie. Čím skôr to bude, tým skôr budem môcť kolegom ukázať, že nič nekalé sa nestalo. Nie je mi vôbec príjemné, že sa nemôžem sústrediť na prácu,” povedal novinárom s tým, že hneď, ako ho predseda výboru pozve na rokovanie, je pripravený prísť a informovať.

  Predseda spomínaného výboru Vladimír Sloboda (SaS), ktorý na Pellegriniho podnet podal, pre TASR uviedol, že jeho členovia sa budú kúpou bytu premiéra Petra Pellegriniho zaoberať v polovici mája. Rokovanie výboru je totiž naplánované na druhý týždeň schôdze pléna, tá sa začne 9. mája. Výbor má teda zasadnúť 15. mája. „Budeme radi, keď to vysvetlí,” povedal Sloboda. Pripomenul, že výbor má v máji začať konanie a rozhodnúť, či si vyžiada od Pellegriniho podklady a vysvetlenie.

  Mohol si dovoliť kúpiť taký byt?

  Premiér si podľa medializovaných informácií na základe príjmov nemohol dovoliť kúpu nového bytu. Pellegrini trvá na tom, že nemá vo financovaní nejasnosti a mieni to dokázať. Poslancom chce ukázať aj stav na účtoch z roku 2012, keď ich predkladal Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) pri získavaní previerky na prísne tajné. „Nemám čo skrývať,” uviedol.

  Denník N na základe vlastných prepočtov informoval, že výdavky Petra Pellegriniho prevyšujú jeho zverejnené príjmy, pričom rozdiel je okolo 100 000 eur v prípade, že by jeho mesačné základné výdavky boli na úrovni 1000 eur. Premiér to denníku vysvetľoval tým, že okrem príjmov z výkonu verejnej funkcie mal aj iné, ktoré zákon nevyžaduje uviesť v majetkovom priznaní.

  Pellegrini sa v stredu (4. 4.) odvolával na predaj nehnuteľností. „V roku 2008 som predal svoj prvý byt. Predal som ho po ôsmich rokoch vlastnenia. V roku 2009 som predal aj garáž a vlastnil som aj výrobnú halu, ktorú som odpredal v roku 2008,” opísal šéf vládneho kabinetu.

  Pripomenul, že ak nehnuteľnosť vlastní fyzická osoba viac ako päť rokov, príjem z predaja sa neuvádza ani v daňovom priznaní. Nepodlieha zdaneniu a nemusel som ho uviesť ani v majetkovom priznaní,” vysvetlil. Takto mu podľa jeho slov plynuli príjmy, ktoré prevyšujú medializovaný nesúlad. Má ísť o sumu do 200 000 eur. Pellegrini zdôraznil, že vie vydokladovať všetok svoj majetok.

  Kritika slov, ktoré zazneli na proteste v Martine

  Peter Pellegrini sa dotkol aj včerajších protestov Za slušné Slovensko. „Mrzí ma, že ľudia, ktorí teraz veľmi často a intenzívne hovoria, že sú za slušné Slovensko, tak neprijmú pozvanie na to, že ak chcú veci zmeniť, aby sa stretli s človekom, ktorý reálne vie veci zmeniť. Neviem, či je to najsprávnejší prístup,“ uviedol predseda vlády.

  „Tiež ma veľmi mrzí, že ľudia, ktorí chcú slušné Slovensko, odmietnu aj pozvanie ministerky kultúry, aby sa s ňou porozprávali, čo plánuje v kultúre robiť a ako vidí jej budúcnosť. Nemyslím si, že je to najsprávnejšie a navyše odkazovať cez videá ultimáta a stanovovať si podmienky. To nie je slušné Slovensko,“ dodal.

  Premiér zároveň skritizoval organizátorov protestov, ktorí dovolili vystúpenie človeka, ktorý hovoril o zastrelení členov vlády. „Ako predseda vlády si nemyslím, že je slušné Slovensko stav, keď organizátori dovolia, aby vo štvrtok (5. 4.) v Martine na pódiu pred všetkými ľuďmi vystúpil človek, ktorý povedal, že zatiaľ sa nenašiel človek, ktorý by zastrelil niekoľkých členov vlády, pričom na záver končí slovami, že je to škoda. Dav mu pri tom na námestí tlieska. Toto nie je slušné Slovensko. Ja aj moji kolegovia sme za slušné Slovensko, ale to sa dá dosiahnuť len v dialógu,“ uzavrel Peter Pellegrini

  „Škoda, že niekto ešte nepostrieľal členov tejto vlády,“ zaznelo

  Slová, ktorá povedal rečník Michal Svateník z občianskeho združenia Donoj, ktoré sa stará o Sklabinský hrad, pobúrili aj podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara z Mosta-Híd.

  „Zostal som prekvapený, ako si jeden z rečníkov predstavuje slušné Slovensko. Michal Svateník verejne povedal, že škoda, že niekto ešte nepostrieľal členov tejto vlády. A zhromaždenie nadšene tlieskalo a smialo sa,“ napísal na sociálnej sieti Facebook Hrnčiar.

  „Na jednej strane sa vyjadruje smútok a pohoršenie nad vraždou dvoch nevinných ľudí a na druhej strane sa verejne vyjadruje poľutovanie, že sa nenašiel niekto, kto by zavraždil členov tejto vlády. Žiaľ, aj takto si niekto predstavuje slušné Slovensko,“ dodal.

  - Reklama -