štvrtok, 9 júla, 2020
15.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Hrozí globálny konflikt? Američania sa vyhrážajú vojenským zásahom. Rusko varuje pred smrteľnými...

Hrozí globálny konflikt? Američania sa vyhrážajú vojenským zásahom. Rusko varuje pred smrteľnými následkami

Donald Trump sa len minulý týždeň rozhodol neposkytnúť Sýrii pomoc na rekonštrukciu krajiny v hodnote 200 miliónov dolárov a po údajnom chemickom útoku, z ktorého Západ viní režim prezidenta Bašara Asada, šéf Bieleho domu tvrdí, že na stole sú všetky možnosti. 
 
V reči diplomatov to znamená, že Trump zvažuje aj prípadný útok proti Asadovym jednotkám. Na to by však Trump potreboval mandát Bezpečnostnej rady OSN, ktorý by pre ruské právo veta celkom iste nezískal. Muselo by preto ísť o útok bez mandátu OSN. Diplomatické riešenie je preto v nedohľadne. 
 
Ďalší veľký problém je v tom, že v prípade útoku USA na pozície sýrskej armády by mohlo dôjsť k stretu amerických jednotiek s ruskou armádou. Tá je v krajine na pozvanie prezidenta Asada a oficiálne bojuje proti teroristom z takzvaného Islamského štátu, ktorý je takmer porazený. Rebeli bojujúci proti prezidentovi Asadovi, z ktorých mnohí sa v priebehu konfliktu pridali k IS, však operujú v krajine aj naďalej. 
 
Okrem diplomatickej cesty, pravdepodobne nepriechodnej pre ruské právo veta v BR OSN, sú teraz v hre menšie cielené útoky podobné tomu z minulého roka, pri ktorom Američania zbombardovali základňu, z ktorej podľa nich v tom čase prišiel útok chemickými zbraňami. 
 
Donald Trump v utorok (10.04.) uviedol, že USA majú v tomto smere „množstvo vojenských možností“. Čo presne Spojené štáty v Sýrii podniknú, ako odvetu za chemický útok, bude jasné v nasledujúcich dňoch. 

Spor o chemický útok

Chemický útok sa stal v meste Dúma, ktoré je poslednou baštou sýrskych protivládnych rebelov. Organizácia Biele helmy (White Helmets), ktorá pomáha zachraňovať ľudí z oblastí bojov v Sýrii, tvrdí, že väčšina obetí boli ženy a deti. 
 
Na mesto neďaleko Damasku bol údajne zvrhnutý chlór v kombinácii s ďalším bližšie neurčeným toxickým plynom. Dúma je takmer úplne zničené mesto, v ktorého troskách sa tiesni možno až 100-tisíc ľudí. 
 
Prezident USA Donald Trump po chemickom útoku zvažuje všetky možnosti, ale dôkazom vyhrotenej situácie je vyostrený konflikt medzi Ruskom a Spojenými štátmi v Bezpečnostnej rade OSN. 

Rusko nikdy nebude priateľom USA

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na bezpečnostnej rade zvolanej k chemickému útoku v Sýrii uviedol, že podľa Moskvy je incident v Dúma zinscenovaný a zároveň varoval, že akákoľvek vojenská odpoveď zo strany USA v Sýrii by mohla mať „smrteľné následky“. 
 
Americká veľvyslankyňa pri BR OSN Nikki Haleyová nešetrila kritikou na adresu Moskvy. Uviedla, že Rusko má na svojich rukách krv sýrskych detí, pretože vojensky podporuje Sýriu a jej prezidenta Bašara Asada kritizovaného Západom za porušovanie ľudských práv v krajine rozvrátenej konfliktom. 
 
„Mŕtve deti neznamenajú príliš veľa pre vlády ako je tá v ruská, ktoré používajú svoje prostriedky na vyzbrojenie Asada,“ povedala Haleyová na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. 
 
Veľvyslankyňa dodala, že BR OSN zlyhala pri konaní proti sýrskemu režimu, ktorý podľa nej opakovane použil chemické zbrane proti vlastnému obyvateľstvu. Za vinníka toho, že sa nedarí prinútiť sýrsky režim k zastaveniu operácií proti opozičným rebelom, označila Haleyová Rusko, ktoré rezolúcie bezpečnostnej rady v tejto veci doposiaľ vždy vetovalo. 
 
Výčitky americkej vyslankyne nepadli na úrodnú pôdu a Nebenzia reagoval na slová Haleyovej slovným protiútokom, ktorý nauznačuje ďalšie vážne zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom. 
 
„Rusko nikdy nebude priateľom USA. Priateľstvo je totiž niečo, čo je zároveň obojstranné aj dobrovoľné. Priateľstvo sa nedá vynútiť a my nie sme naklonení tomu, aby sme sa stali vašimi priateľmi, neprosíme, aby sme sa stali vašimi priateľmi. To, čo od vás chceme, nie je nič iné ako normálny civilizovaný vzťah, ktorý vy arogantne odmietate bez ohľadu na základnú slušnosť,“ povedal ruský vyslanec pri OSN. 
 
Nebezia svojim odkazom pre USA ani zďaleka neskončil a v závere svojej odpovedi americkej strane ešte trochu pritvrdil. „Ste na omyle, keď si myslíte, že máte priateľov. Vaši takzvaní priatelia sú len tí, ktorí vám nemôžu povedať nie. A toto je kritérium priateľstva vo vašom ponímaní,“ odkázal Nebezia americkej administratíve. 
 
Členovia BR OSN počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN o situácii v Sýrii (zdroj: TASR)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Fínsko otvára svoje hranice cestujúcim zo 17 krajín vrátane Slovenska

Fínsko od 13. júla uvoľní svoje cestovné obmedzenia pre občanov 17 európskych krajín. Rozšírený zoznam krajín, medzi ktorými sa nachádza aj Slovensko,...

USA: Kanye West tvrdí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta

Americký reper Kanye West verí, že mu Boh povedal, aby kandidoval za prezidenta. Oznámil to v stredu v rozhovore pre magazín Forbes,...

Francúzsko: Umelca obvinilo zo znásilnenia a sexuálnych útokov 26 žien

Parížska polícia vyšetruje prípad, v rámci ktorého 26 žien tvrdí, že ich znásilnil alebo sexuálne napadol pouličný umelec, informovala v stredu agentúra...

Analytik k policajnému zásahu: Našiel sa aktívny blbec v skupine. Každý úder jeho bagandžou môže byť smrteľný

Bratislavskí policajti zasahovali proti mužovi s nožom. Všetko bolo v poriadku, podľa  policajných informácií ho spacifikovali v centre metropoly. Lenže – na...

V USA zaznamenali viac ako tri milióny pozitívnych testov na COVID-19

Vyše tri milióny Američanov mali doposiaľ pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, oznámil v stredu americký viceprezident Mike Pence. Informovala o tom...

Trnava: Korona zasiahla aj jaskyňu Driny

Zástupcovia Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR v stredu navštívili jaskyňu Driny v okrese Trnava. Ako mnohé z iných slovenských atrakcií, aj tá čelí poklesu návštevnosti....

Krajniak: Vláda rokovanie o predĺžení Prvej pomoci pre firmy a SZČO prerušila

Vláda v stredu prerušila rokovanie o návrhu ministerstva práce na predĺženie projektu Prvá pomoc, ktorý má prispieť k udržaniu pracovných miest na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,798 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 297 Last updated: 9. júla 2020 - 07:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky