Osemdesiatsedemročný americký finančník maďarského pôvodu je dlhodobým donátorom amerických demokratov a finančne podporil v prezidentskej kampani aj Hillary Clintonovú. Prostredníctvom desiatok pobočiek svojej nadácie Open Society Foundations podporuje po celom svete ľavicovú politickú agendu. V ostatných rokoch naliehavo horlí najmä za prijímanie moslimských utečencov a napriek svojim židovským koreňom má kladnejší vzťah k Palestíne ako Izraelu.
Najviac na seba Soros upozornil v roku 1992, keď svojimi finančnými špekuláciami prispel k pádu libry, pričom 15. september 1992 dodnes Briti označujú za „čiernu stredu“. Na meno nemôžu prísť Sorosovi hlavne konzervatívni a pravicoví politici a platí to najmä pre Maďarsko, odkiaľ po druhej svetovej vojne Soros utiekol pred komunistami do Spojených štátov. Začiatkom 90. rokov pritom finančne podporoval Viktora Orbána počas jeho štúdií v Londýne.
George Soros Zdroj: TASR
Odvtedy sa však cesty oboch osobností rozišli, na čom sa do veľkej miery podpísal aj ich rozdielny názor na migráciu. Soros však už predtým nijako neskrýval, že mu Orbánov odklon od liberálnej demokracie nie je po chuti. Vzájomné vzťahy nakoniec vygradovali do otvoreného nepriateľstva, ktoré sa premieta aj do maďarskej politiky. Sorosove údajné zásahy do vnútornej politiky sa riešili aj pred nedávnymi parlamentnými voľbami.
Šéf úradu vlády minister János Lázár pred niekoľkými dňami zverejnil na tlačovej konferencii konkrétne informácie o pôsobení Sorosa a ním financovaných aktivistov v krajine. „V Maďarsku momentálne pracuje približne dvetisíc aktivistov platených Sorosom. Ich hlavnou úlohou je zasahovať do rozhodovacích procesov tejto vlády a podkopávať jej autoritu,“ konštatoval Lázár podľa webovej stránky maďarskej vlády.
Lázár ďalej povedal, že Sorosova bruselská kancelária sa snaží ovplyvňovať obsah správ a analýzy, ktoré sa v Európskej únii týkajú Maďarska či Poľska. „Predkladajú dokonca vysokým úradníkom EÚ svoje vlastné návrhy tak, aby obe krajiny vyšli z výsledného hodnotenia čo najhoršie. Vláda musí tieto skutočnosti vyhodnotiť a upozorniť EÚ, že podobné zásahy sú neakceptovateľné. Veríme, že aj preto treba prijať balíček legislatívnych opatrení Stop Soros,“ uviedol Lázár.