Atlantic Council: Trump musí kvôli Sýrii urobiť kompromis s Iránom. Je to oveľa menší nepriateľ, než sa zdá

    0
    Donald Trump (Autor: TASR)

    „Rakety nedávno zasiahli hneď niekoľko sýrskych zariadení, kde sa vyrábajú alebo uchovávajú chemické zbrane. Podľa väčšiny expertov sa ťažko podarí vyriešiť konflikt bez spoločnej stratégie, na ktorej budú Spojené štáty spolupracovať s Iránom a Ruskom,“ píše magazín v situácii, keď sa aspoň navonok žiadny spoločný postup Západu s Ruskom a Iránom rozhodne nerysuje. Naopak sa objavili správy, že by napätie medzi Iránom a Izraelom mohlo prerásť do otvoreného konfliktu.


    Podľa Harlana Ullmana z amerického think tanku Atlantic Council nemá Trumpova administratíva pre Sýriu žiadny plán a jeho obmedzené raketové útoky nemôžu nič vyriešiť. „Prezident nemá čas na vypracovanie sofistikovanej stratégie, pretože sa musí väčšinu času brániť obvineniam zo spolupráce s Ruskom či udržiavania sexuálneho pomeru s pornohviezdou. Spojené štáty by sa mali snažiť dosiahnuť kompromis s Iránom.“

    Irán je podľa Ullmana oveľa menší nepriateľ, než sa z neho snažia robiť Spojené štáty. Americký prezident obmedzil svoj manévrovací priestor s Teheránom tým, že sa až príliš priklonil na stranu Izraela a Saudskej Arábie. „Na rozdiel od Ameriky udržiava Rusko trvalý kontakt so všetkými stranami súčasného konfliktu v regióne. Západné sankcie proti Iránu aj Rusku síce vyvinuli na obe krajiny silný tlak, ale nemali za následok zmenu postojov tamojších vlád.“

    Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a iránsky prezident Hasan Rúhání

    Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a iránsky prezident Hasan Rúhání Zdroj: TASR

    Kamal Alam z Royal United Services Institute tvrdí, že Trump uplatňuje v Sýrii konzistentnú politiku, v rámci ktorej sa primárne usiluje o porážku Islamského štátu a chce sa vyhnúť hlbšej a dlhšej účasti vo vojne aj zhoršeniu vzťahov s Ruskom. „Trump nechce vojnu v Sýrii predlžovať. Chce poraziť Islamský štát a následne čo najskôr z krajiny odísť. V tomto ohľade prezident najviac dôveruje generálovi Mattisovi, ktorý je v jeho vláde asi najvyrovnanejšou osobnosťou.“

    Mattis dáva podľa Alama jasne najavo, že nechce eskalovať napätie s Ruskom ani Iránom. „To možno doložiť pravidelnou spoluprácou s ruskou armádou vo východnej Sýrii. Najjasnejšiu stratégiu má v konflikte Asad, ktorý si získal na svoju stranu nielen Rusko a Irán, ale aj Indiu či Čínu. Spojené štáty nemajú veľa iných možností, než spolupracovať s Ruskom a Iránom. Inak uviaznu v jednom z nekonečných konfliktov na Blízkom východe.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -