sobota, 24 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Pripravujeme sa na predčasné voľby. Dvojciferné číslo je realizovateľné, veria si v...

Pripravujeme sa na predčasné voľby. Dvojciferné číslo je realizovateľné, veria si v Progresívnom Slovensku. Analytik má pre nich studenú sprchu

Progresívne Slovensko v novembri 2017 zaregistrovali ako politické hnutie. Lídrom hnutia sa stal po sneme v Žiline Ivan Štefunko. V hnutí pôsobí aj bývalý člen Slobody a Solidarity Martin Poliačik.

„Slovo 'progresívne' je politologický termín. Je to niečo, čo je liberálne, čo sa týka slobôd, a progresívne v tom, že pozeráte dopredu, hľadáte riešenia v duchu doby, a nie v škatuľkách z minulosti,“ vysvetlil líder Progresívneho Slovenska.

Strana bežných ľudí?

Štefunko sa nikdy netajil, že mal ľavicové cítenie. Dokonca v roku 2009 volil Smer. „Ja som nikdy nepovedal, že Smer tu niečo zle robí. Ja som povedal, že ľavičiari nie sú tí, ktorí kradnú, “  povedal Štefunko. O pár rokov však otočil a v januári odmietol akúkoľvek spoluprácu Progresívneho Slovenska so Smerom. „Smer-SD tu vládol 10 rokov a nepriniesol žiadne zásadné zlepšenie života ľudí. Preto si myslíme, že generácia, ktorá tam je, nemá šancu uspieť a efektívne vládnuť tejto krajine,“ vyhlásil. Viac se o tom písali TU.

Prečo prichádza do politiky? „Mám pocit, že v tejto krajine je potrebné urobiť zmeny zhora. Prišla chuť s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, právnici, aktivisti, podnikatelia, dať mozgy dokopy a pokúsiť sa o to. Nemáme žiadny vodcovský princíp, že by u nás niekto trieskal po stole, ale je pravda, že asi najviac som sa zatiaľ angažoval ja,“ povedal v decembri o sebe pre Tablet.tv Štefunko.

Člen Progresívneho Slovenska Lukáš Račko na svojom blogu hovorí naopak, že Progresívne Slovensko je stranou bežných ľudí. „PS nie je stranou jedného muža ako väčšina terajších subjektov. Je stranou budovanou zdola, z regiónov, postavenou na bežných ľuďoch, nielen na pár vyvolených. Väčšina strán je silne elitárských a majú dva typy členov,” napísal Račko.

Najväčšie bomby nás ešte čakajú, zaznelo v decembri

Začiatkom decembra sa Progresívne Slovensko pochválilo, že si ešte pred registráciou hnutia zadali v agentúre Focus prieskum, z ktorého vyplynulo, že takmer desať percent ľudí je rozhodnutých ich voliť alebo ich voľbu zvažujú. „To všetko v čase, keď sme ešte formálne ani neexistovali. Ukazuje to, že ľudia chcú novú politickú silu, s novou energiou a jasnou víziou, ako posunúť krajinu vpred,“ napísalo hnutie na sociálnej sieti.

Štefunko tento potenciál ohodnotil ako dobrý výsledok. „Teraz nás pozná relatívne málo ľudí. Snažíme sa, aby nás ľudia spoznali, chodíme po krajine a prezentujeme svoje názory. Pre mňa je to dobrý výsledok, ideme podľa plánu,“ uviedol líder hnutia.

Podpredseda hnutia Michal Truban to okomentoval svojsky: „Toto sú čísla ešte pred kampaňou a pred odovzdaním podpisov. Tie najväčšie bomby nás ešte čakajú. Hlavne noví ľudia a v januári zakladajúci snem, aký ešte na Slovensku nebol. A potom tá najtvrdšia práca. Teším sa z toho, ako to pomaly rastie a napreduje,“ povedal v rozhovore pre Hospodárske noviny Truban v decembri 2017 s tým, že potenciál vidia najmä medzi voličmi pravice, nevoličmi a až potom medzi elektorátom ľavice.

Michal Truban Zdroj: Archív MT

Môžeme získať až 20 percent, chválil sa Štefunko

Po zvolení 20. januára za predsedu Progresívneho Slovenska na sneme v Žiline vyhlásil Štefunko, že zmenia Slovensko v nasledujúcich voľbách. „Je mi cťou stať sa predsedom takého úžasného tímu, s takou konkrétnou víziou a takou silou a energiou, ktorý chce meniť Slovensko do budúcnosti. Budeme silnou politickou silou, ktorá zmení Slovensko už v nasledujúcich voľbách,” povedal Štefunko.

Ivan Štefunko dokonca na sneme vyhlásil, že chcú v najbližších parlamentných voľbách získať až 20 percent. „Prvý dôvod, prečo si to myslíme, je, že máme veľmi dobre rozvíjajúce sa štruktúry po Slovensku. Chceme s predstaviteľmi Progresívneho Slovenska pobehať celé Slovensko, a presviedčať ľudí o  svojich prioritách. Môj plán je prejsť celé Slovensko. Druhý dôvod je, že  približne do 30 percent ľudí sú liberálni ľudia a centristicky zameraní. Momentálne si nemajú z koho vybrať a preto chceme tento priestor obsadiť,“ ozrejmil pre Hospodárske noviny líder Progresívneho Slovenska.

Prieskumy prehovorili

V prvom novoročnom prieskume, keď sa prvý raz merala aj popularita novej strany, však Progresívne Slovensko získalo iba 1,9 percenta. Truban ale argumentoval tým, že to očakávali. „Všetky strany, ktoré tak kedysi začínali a teraz sú v parlamente, začínali veľmi podobne, takže nás to neprekvapilo, a teraz treba makať, aby to rástlo,“ uviedol Truban.

Na otázku, kedy bude mať Progresívne Slovensko (PS) dvadsaťpercentnú podporu voličov, o ktorej hovorili jeho zakladatelia na čele s predsedom Ivanom Štefunkom pri vzniku tohto hnutia, Truban odpovedal, že do parlamentných volieb sú ešte dva roky. Podpredseda PS dodal, že podľa neho bude hnutie úspešné. Viac sme o tom písali TU a TU.

Februárový prieskum AKO nameral progresívcom ešte menej. Volilo by ich iba 1,6 percenta opýtaných.

Pokles zaznamenalo Progresívne Slovensko aj v prvom prieskume po udalostiach, ktoré na Slovensku spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, formou osobného dopytovania. Prieskum uskutočnila agentúra Focus  v dňoch 7. 3. – 13. 3. 2018, pričom Progresívne Slovensko by volilo iba 1,4 percenta voličov.

Až najnovší prieskum agentúry AKO z apríla zaznamenal vzostup hnutia a to na úroveň 3,2 percenta, čo by aj tak znamenalo, že by sa do parlamentných lavíc nedostali.

Napriek tomu vyzýva Progresívne Slovensko na konanie predčasných volieb. Dokonca ponúkli predvolebnú spoluprácu aj strane Spolu Miroslava Beblavého, ktorý získali v poslednom spomínanom prieskume 2,8 percenta.

Kompletné výsledky prieskumov si môžete pozrieť TU, TU a TU.

Štefunko: Úplne sa pripravujeme na predčasné voľby

Líder Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko si navyše myslí, že predčasné voľby stále budú, napriek nedávnemu menovaniu novej vlády na čele s Petrom Pellegrinim. „Myslím si, že vládne strany sa trošičku vydierajú rôznymi vyhláseniami. Ich preferencie sú nestabilné. Preto som presvedčený, že v nejakom momente to vyhodnotia tak, že okolo jedného roka predčasné voľby naozaj budú. Úplne sa na to pripravujeme,“ povedal v pondelok tento týždeň pre Hospodárske noviny Štefunko.

„V koalícii je jasný boj o to, kto si viac odhryzne z koláča, nie z ekonomického, ale z politického. SNS si myslí, že na páde Smeru vie zarobiť a Smer si myslí, že pád musí oddialiť a preto sa to bude snažiť robiť rôznymi sociálnymi balíčkami, ktoré nie sú efektívne a nie sú ani dobré pre túto krajinu,“ dodal.

Štefunko sa dotkol aj aprílového prieskumu, v ktorom získali 3,2 percenta. „Nie sme strana, ktorá má nejaké celebrity alebo strana, ktorá sa od niekoho odštiepila. Ľudia, ktorí sú u nás, nie sú známi v širokých masách obyvateľstva. To znamená, že sme rátali s tým, že to pôjde pomaly. Myslím si však, že dvojciferné číslo je úplne realizovateľné, keď budeme takto pracovať,“ myslí si predseda progresívcov.

„Päť percent sa nám určite podarí získať. Som presvedčený, že sa do parlamentu dostaneme. Možnosti je viacero –  budeme predstavovať konkrétne riešenia pre konkrétne regióny, postupne budeme zviditeľňovať našich členov. Nechcem to však prezrádzať do detailov, ale máme jasný cieľ a víziu,“ uzavrel Ivan Štefunko.

Ivan Štefunko Zdroj: TASR

Baránek: Žiadna strana, ktorá chce ísť do politiky, nebude tvrdiť, že sa do parlamentu nedostane

Politický analytik Ján Baránek na ambície Progresívneho Slovenska s dvojciferným výsledkom vo voľbách zareagoval tak, že všetko je možné, ale hnutie podľa neho potrebuje lídrov.

„Závisí to nielen od programu strany, ale hlavne aj od nosičov myšlienok. Do toho vstupujú faktory ako charizma, schopnosť komunikovať, vystupovať či byť v istej miery populistický, aby ľudia rozumeli, čo líder hovorí. Jednoducho mať schopnosť byť lídrom. Najlepšie je, keď má strana dvoch-troch takýchto ľudí, potom sa môžeme baviť o dvojciferných výsledkoch. Pokiaľ tieto podmienky nenaplnia, tak sú to iba reči. Zatiaľ som takého lídra v Progresívnom Slovensku nevidel,“ povedal Baránek s tým, že niektorý z progresívcov môže mať v sebe skrytý potenciál, ktorý sa môže ukázať neskôr.

Analytik však rozumie vystupovaniu Progresívneho Slovenska, ktoré ambiciózne hovorí o svojich možných ziskoch vo voľbách. „Žiadna strana, ktorá chce ísť do politiky, nebude tvrdiť, že sa do parlamentu nedostane. Ich reči preto vnímam v tomto kontexte a chápem to aj v rámci politického marketingu. Je zbytočné takéto vyhlásenia hodnotiť, pretože vieme, prečo to hovoria,“ dodal.

Aké percento hlasov by Progresívne Slovensko dostalo v predčasných voľbách, je podľa Baránka ťažko predvídateľné. „Do roka sa môže u nich objaviť nový líder. Keby sa však voľby konali tento rok, tak si neviem ich úspech predstaviť,“ uzavrel Ján Baránek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Jarjabek: Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Je to drzosť, diskriminácia hraničiaca s generačným rasizmom

Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD)  sa cíti diskriminovaný.   “Prečo sú ľudia nad 65 rokov oslobodení z testovania? Čo to je?  Ja vám...

Naď: Kompletné čísla. Zo 61.905 otestovaných na Orave a Bardejove bolo 2225 infekčných

Z 61.905 otestovaných ľudí na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove bolo v piatok 2225 infekčných. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO)...

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 Úmrtí 134 Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 24. októbra 2020 - 05:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky