pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaHarabin krstil svoju knihu Súdnosť. Nechýbal ani Mečiar či bývalí politici. Mňa...

Harabin krstil svoju knihu Súdnosť. Nechýbal ani Mečiar či bývalí politici. Mňa nezaujíma, či bude Kiska kandidovať alebo nie, odkazuje

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin krstil vo štvrtok (26. 4.) svoju novú knihu s názvom Súdnosť. „Kniha Súdnosť sa zaoberá príbehom práva a charakteristikou, ktorá je v súčasnej spoločnosti definovaná ako právny štát. Čo je to právo pre občana? Čo sa skrýva za pojmami ako spravodlivosť, rovnostárstvo, právny dualizmus a či právne bezvedomie. Ako dokáže samotné právo rovnať spoločnosť? Dokáže spoločnosť pomocou práva poskytnúť pre všetkých rovnakú šancu?“ píše sa v anotácii od vydavateľa.

„Aj keď som bol minister spravodlivosti a bol som vo vláde, novinári neuverejnili nič, čo som povedal. Bolo to rovnaké, aj keď som bol predsedom najvyššieho súdu. Už pätnásť rokov sú moje vyjadrenia skreslené a cenzurované. Preto som začal pracovať na sociálnych sieťach a napokon som niektoré fakty napísal aj do knihy,“ ozrejmil svoj zámer napísať knihu pre Parlamentné Listy Harabin.

Štefan Harabin zároveň vylučuje, že by bola táto kniha súčasťou budúcej politickej kampane na prezidenta. „Či budem kandidovať, závisí od toho, koľko bude vyzbieraných podpisov. Je nesporné, že v dnešnej politickej konštelácii sú na vrchole moci tvrdí kriminálnici. V štáte treba urobiť poriadok, aby nastúpilo panstvo práva. Pokiaľ tu bude požiadavka verejnosti, aby som kandidoval, tak sa tomu nevyhýbam. Túto knihu som však začal písať rok a pol dozadu, keď som ani nesníval, aká bude politická situácia,“ dodal sudca.

{video id=”14″ /}

Mečiar, Gašparovič, či bývalí politici

Krstu Harabinovej knihy sa zúčastnili aj bývalý prezident Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Prítomný bol tiež Vladimír Mečiar či bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa alebo bývalý poslanec Ján Cuper. Nechýbal napríklad ani bývalý šéf Matice slovenskej Marián Tkáč alebo detská ombudsmanka Viera Tomanová.

Vladimír Mečiar pri krste Harabinovej knihy Autor: OS

„Som rád, že prišiel aj Šuster, Gašparovič či Mečiar. Pozval som ich a oni pozvanie prijali. Bol som predsa predseda Najvyššieho súdu SR, minister spravodlivosti a predseda súdnej rady. Ministrom spravodlivosti som sa stal na základe toho, že ma oslovil vtedajší exremiér Mečiar. Je teda logické, že človek, ktorý mi dal dôveru na ministra spravodlivosti, si odo mňa zaslúži pozvanie. Ako predseda najvyššieho súdu som pravidelne komunikoval s prezidentom Gašparovičom a keďže je aj bývalý generálny prokurátor, tak sme sa spriatelili. To isté platí aj v prípade prezidenta Schustera,“ vysvetlil účasť bývalých politikov na krste svojej knihy Harabin.

Rudolf Schuster Autor: OS

Bývalý prezident Rudolf Schuster sa na krste zastavil cestou do Talianska. „Prijal som pozvanie pána Harabina, aj keď má na mňa ťažké srdce, že som ho svojho času nevymenoval za predsedu Najvyššieho súdu SR. Ja si ho však vážim, pretože je ako človek a sudca priamočiary a rovný, niekedy až príliš otvorený. Je to ale odborník. Rád si jeho knihu prečítam,“ povedal pre Parlamentné Listy Schuster.

Harabin: Mňa nezaujíma, či bude Kiska kandidovať alebo nie

Schuster sa zároveň vyjadril aj o možnej opätovnej kandidatúre Andreja Kisku na prezidenta. „Myslím si, že kandidovať bude,“ dodal bývalý prezident.

Podporil by Schuster Harabina v jeho kandidatúre na prezidenta? „Ja ako bývalý prezident nebudem nikdy nikomu robiť kampaň, pretože to nie je správne. Pri voľbe to vyjadrím, ale aby som sa ja dopredu za niekoho postavil, to nie. Každý má však právo kandidovať a ľudia rozhodnú,“ uzavrel.

Harabin tvrdí, že by to jeho rozhodovanie neovplyvňovalo, či bude Kiska opätovne kandidovať. „Mňa nezaujíma, či bude Kiska kandidovať alebo nie. Kiska je daňový kriminálnik a mňa preto nezaujíma. Mňa nezaujíma nikto. Celá moja motivácia spočíva v tom, či tu bude spoločenská potreba, aby nastúpilo panstvo práva. Pokiaľ by som prijal kandidatúru, tak by mi išlo iba o to, aby sa tu šírila pravda a právo,“ povedal sudca.

Zaznela aj kritika na Harabinovu Súdnosť s tým, že v knihe často Harabin neuvádza celý kontext udalostí a niektoré veci nespomína. „Keby som mal napísať všetky udalosti za svoj život, tak má kniha 28-tisíc strán. To sa nedá napísať,“ uzavrel Štefan Harabin.

Štefan Harabin predčíta zo svojej knihy Autor: OS

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:28 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img