štvrtok, 25 februára, 2021
9.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Tvrdá kritika komisára OSN voči Izrealu: Šokujúce. Žalostné. Bola použitá nadmerná sila

Tvrdá kritika komisára OSN voči Izrealu: Šokujúce. Žalostné. Bola použitá nadmerná sila

Ako upozornila agentúra AP, Zajdova výzva prichádza pred v poradí piatym piatkovým protestom Palestínčanov pri hranici s Izraelom. Cieľom protestov je prelomenie pozemnej, námornej a vzdušnej blokády pásma Gazy, v ktorom vládne islamistické militantné hnutie Hamas.

“Strata na životoch je žalostná a šokujúci počet tých, ktorí utrpeli zranenia pri paľbe ostrými nábojmi, len potvrdzuje tušenie, že proti demonštrantom – nie raz, nie dvakrát, ale opakovane – bola použitá nadmerná sila,” uviedol Zajd.

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí sa podľa agentúry Reuters k stanovisku komisára OSN zatiaľ nevyjadrilo.

Zrážky medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými bezpečnostnými silami na hranici medzi Izraelom a pásmom Gazy si od marca vyžiadali životy 35 Palestínčanov a vyše 1500 zranených.

Hnutie Hamas už niekoľko rokov ovláda pásmo Gazy a je organizátorom prebiehajúcich protestov v pohraničnom pásme.

Vyvrcholením týchto masových zhromaždení bude 15. mája pochod ako spomienka na Deň vzniku Izraela, ktorý Palestínčania označujú výrazom “nakba” a vo svojej komunite ho vnímajú ako katastrofu či pohromu, pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

Prevažná väčšina spomedzi dvoch miliónov ľudí žijúcich v pásme Gazy sú práve potomkovia tých Palestínčanov, ktorí utiekli alebo boli vyhnaní zo svojich domovov po tom, ako vznikol moderný Izrael.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 +2,438 Dnes Úmrtí 6,859 +84 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 25. februára 2021 - 20:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky