piatok, 7 augusta, 2020
22.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Čucháme, čucháme Novičok. Za každým kríčkom vidíme prikrčeného Rusa s kalašnikovom. Ironické...

Čucháme, čucháme Novičok. Za každým kríčkom vidíme prikrčeného Rusa s kalašnikovom. Ironické slová biológa Jírovca

Vo vzťahu NATO verzus Rusko sa pritvrdzuje. Ako ten zápas vnímate?
 
Keď Trump vyhral prezidentské voľby, zdalo sa, že by sa vzťahy s Ruskom mohli zlepšiť. Prezidenti sa mohli zísť a dohodnúť sa na tom, že Slovanky sú do postele najlepšie a spoločne sa radovať, že sú takí mocní, že môžu udrieť každú peknú ženskú po zadku. Lenže potom do toho prišlo #MeToo.
 
Hľadať serióznu odpoveď na položenú otázku je zložité, lebo nevieme, akú moc, respektíve kontrolu nad NATO majú nominálne najvyššie postavení politici. Podľa môjho odhadu hrá v osobných vzťahoch medzi Putinom a ostatnými prezidentmi úlohu zotrvačnosť boja proti komunizmu. Ten, samozrejme, v Rusku dávno nie je, ale zrejme pretrváva chuť Rusko definitívne doraziť.
 
V hre môže byť aj istá žiarlivosť, pretože Putin má obrovskú popularitu a podporu, zatiaľ čo vodcovia štátov NATO nemajú nič isté. Pripomína to koniec Zvieracej farmy, keď víťazné revolučné svine školia porazených farmárov: „Naše zvieratá pracujú viac a za menej jedla ako tie vaše.“
 
Pýtať sa musíme aj na vplyv generálov. Vojna je ich profesia a niektorí by si asi radi aj trochu ´buchli´, aby ospravedlnili svoju existenciu. Zrejme najvýznamnejšie slovo má vojensko-priemyselný komplex. Teda mechanizmus, ktorý prepojením zbrojného priemyslu, armády a mocenských skupín umožňuje odčerpávanie peňazí zo štátnej pokladnice. Neoddeliteľnou súčasťou celého procesu je vytváranie chaosu a pocitu strachu z nepriateľa, teda propaganda.
 
Keď sa skončila studená vojna, vydávali USA na obranu asi 200 miliárd dolárov ročne. Odvtedy sa americké výdavky postupne zvyšovali na súčasných zhruba 600 miliárd a spolu s EÚ zhruba na 800 miliárd dolárov ročne. To sú obrovské peniaze, ktoré nezaručujú úspech v budúcich vojnách. Krídlové rakety stoja viac ako milión dolárov za kus a živú silu zničia, len keď nepriateľ zostane v okruhu naprogramovaných súradníc.
 
Vojna už nie je to, čo bývalo. Pri tzv. bitke troch národov pri Lipsku, trvala štyri dni, a pri Slavkove – niekoľko hodín – zahynulo alebo sa zranilo okolo 100 000 vojakov. Na skutočnú vojnu o územie nie sú ľudia. Vojna v Afganistane trvá 39 rokov, ale “víťazná koalícia” kontrolu nad krajinou nemá. To isté platí pre Irak a Líbyu.
 
Vo vzťahu NATO verzus Rusko pritvrdzuje propaganda, ktorá vytvára obavy, že Rusi sú prikrčení s kalašnikovom za každým kríčkom a sú pripravení zmocniť sa Pobaltia, ľadovcov na Islande a Poľska. Krym už majú a potrebujú nasýtiť Putinovu chamtivosť. Američania sú ochotní utrhnúť si nejakú tú raketu alebo helikoptéru od úst a nepochybne na nákup požičať peniaze. Ide o veľké zisky. Veľkú vojnu nechce nikto. Dôjsť k nej, samozrejme, môže, keď sa vlúdi nejaká chybička.
 
Naposledy USA udreli v Sýrii, aby zabránili ďalšiemu používaniu chemických zbraní. Čo vy na to?
 
Odkedy som videl film Vrtieť psom, som skeptický k dôkazom, ktoré nie sú nezávisle potvrdené. Základná otázka je: Prečo by Asad chemické zbrane používal, keď bol niekoľko hodín od víťazstva v dume?
 
Odpoveď, ktorú ponúkajú politici, že Asad je Asad, zviera, dobytok, magor, ktorý chce svetu dokázať, že si môže dovoliť všetko. To je slovník, ktorý naznačuje, že by ten netvor mal byť odstránený z povrchu planéty. Lenže medzi riadkami vyhlásenia tria T-M-M možno ľahko vyčítať, že Západ zatiaľ nemá v úmysle poraziť Asada. Dal mu len lekciu. A príde ďalšia, keď si zase trúfne.
 
Sýria má smolu, lebo v súčasnosti je jediným územím, na ktorom sú v kontakte ruské a americké zbrane. Až bude potrebné povyprázdňovať arzenály alebo testovať reakciu Rusov, stačí pootvoriť ventil bombičky s chlórom. Dôkazy nebudú potrebné, veď nám hovoria a teda vieme, že nie je väčší dobytok ako Asad. Aj keby nebol, dôležité je nemať pravdu s Putinom.
 
Myšlienka istej Šiklovej, ktorá sa v komunistoch vyzná, je ´vypečená´, lebo umožňuje, aby sme rýchlo zabudli na všetky lži našej strany. Vojna v Sýrii má jednu stránku, o ktorej sa nehovorí. Umiernená opozícia a následne väčšina bojujúcich strán dostávala, priamo i nepriamo, materiálnu podporu. Investície išli do zbraní, áut, munície, jedla a všetkého, čo je pre bojovanie potrebné. Keď vyhrá Asad, nepôjde lacná nafta do Turecka, ako za Islamského štátu. Možno preto ktosi vyhlásil, že je lacnejšie vo vojne pokračovať, ako ju ukončiť.
 
 
Útok odsúdili Rusko, Čína a Irán. Myslíte si, že sa táto koalícia zmôže aj na niečo iné ako odsúdenie?
 
Protesty proti samému útoku sú bezzubé, iba ak by sa preniesli do ekonomickej oblasti. Éra voľného obchodu sa končí – v podstate prestala vyhovovať Američanom. Trump sľubuje vrátenie priemyslu do USA, ale to môže stať obrovské peniaze. Obmedzenie dovozu relatívne lacného tovaru z Číny alebo surovín z Ruska bude mať vplyv na zisky obchodníkov. V hre je obrovský dlh USA. Čína, ktorá americké dlhopisy drží, nemá záujem, aby hodnota dolára príliš klesla. To sú veci, o ktorých sa príliš nehovorí.
 
Britská premiérka Theresa Mayová najskôr prišla s tým, že dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa s najväčšou pravdepodobnosťou otrávili Rusi Novičokom, ale odvtedy sa verejnosť dozvedá rad ďalších informácií, že to tak nemuselo byť. Čo si o tom máme myslieť?
 
Tu narážame na zatiaľ nevídaný jav. Rýchlosť toku informácií presahuje schopnosť politikov – a ich spravodajských služieb – prichádzať s dôveryhodnými verziami toho, čo sa stalo. Skripaľa otrávili Novičokom, povedala Mayová. Rusi ho vyvinuli, len oni poznajú jeho vzorec a len oni boli a sú schopní látku vyrobiť.
 
Toto tvrdenie okamžite zhodila správa, že Novičok pred rokmi popísali aj v takom okrajovom časopise, akým sú Chemické listy. Môže ho pripraviť zručnejší magister trénovaný v organickej chémii, vysvetlil toxikológ v ČT.
 
Potom prichádza verzia o smrtiacom účinku Novičoku. Zasiahnutý nemá šancu na prežitie. V nemocnici je vedľa Skripaľa a jeho dcéry aj policajt, ktorý priamo na mieste zasiahol. Policajta, ktorý už bol skoro na márach, za niekoľko dní prepustili z nemocnice. Laik by predpokladal, že by takýto pacient zostal na pozorovanie dlhšie, aby sa mohli vyhodnotiť reakcie organizmu. Hospitalizovaní neboli ani ďalší ľudia, ktorí mohli prísť do kontaktu s Novičokom. Požiadali ich, aby raz za týždeň išli k obvodnému lekárovi.
 
Veľmi rýchlo sa menili aj miesta, kde ku kontaktu Skripaľových s Novičokom malo dôjsť. Pre kolaps na lavičke navrhli reštauráciu alebo nákupné stredisko. Potom sa objavila teória dovozu z Ruska v pohánkovej kaši.
 
Posledná správa, že Novičok našli na kľučke dverí jeho domu, vyzerala chvíľu vierohodne. Akurát nesedelo niekoľko hodín medzi odchodom z domu a kolapsom. Teória otrávenej kľučky sa zdala byť potvrdená titulkom v novinách: V dome boli mŕtve morčatá a mačka. Zase Putinova stopa. Ani tie nemé tváre mužík neušetrí. Lenže potom niekto zistil, že morčatá uhynuli smädom a mačku, ktorá bola chaotická, utratila veterinárna služba.
 
Potom prišla správa, že sa Skripaľ uzdravuje a jeho dcéru prepustili z nemocnice. Objavila sa zrazu verzia, že k prežitiu oboch prispelo – azda vlhké – počasie a um britských lekárov. To je skoro ako rozprávka: čucháme, čucháme Novičok, povedal feľčiar a zakročil.
 
Sága sa blíži ku koncu prostredníctvom ponuky, že Skripaľovci môžu dostať novú identitu a Američania ich láskavo umiestnia kdesi v USA. Takže ich už nikto nikdy neuvidí a bude od nich pokoj. Teda, ak sa to niekde ´nevykecá´.
 
Stále ešte nedošlo na cui bono. Máme darebáka Putina, ale prečo by to robil a ešte tak blbo a komplikovane. Prečo by to Rusi, ktorí potrebujú oživiť ekonomické styky s Európou a hlavne s Nemeckom, robili? Čo si o tom všetkom myslieť? Azda to, že Mayovej a spol. ťažko uveriť aj obyčajný pozdrav.
 
Svetových štátnikov ako je Blair, Trump, Putin, Porošenko, už niekoľkokrát pristihli pri klamstvách. Je to v poriadku?
 
V poriadku to nie je. Je to však ako z Cimrmana: Môžeme o tom viesť spory, môžeme s tým nesúhlasiť, ale to je tak všetko, čo sa proti tomu dá robiť. Nie je žalobca, a tak nie je sudca. Vojenská intervencia vždy potrebuje zámienku, ktorá vytvorí potrebnú atmosféru v spoločnosti.
 
Pred prvou vojnou v Iraku bolo kľúčovým momentom svedectvo mladej Kuvajťanky pred Kongresom. So slzami v očiach opisovala, že ako zdravotná sestra videla, ako irackí agresori vyhadzujú nedonosené deti z inkubátorov, aby ich mohli odviezť ako korisť na sever.
 
Americká verejnosť sa dojala až k ´nasratosti´ a nálada pre vojnu sa ustálila na potrebnej úrovni. Zlovoľní novinári neskôr vyšťúrali informáciu, že tá mladá žena je dcéra kuvajtského veľvyslanca v USA. V Kuvajte ani v nemocnici nebola. Jej herecké vystúpenie pripravila akási PR agentúra z Washingtonu. Bush s Blairom a ďalšími pred vojnou v Iraku v roku 2003 vytvorili koalíciu ochotných.
 
Vznikla na základe klamstiev o irackých zbraniach hromadného ničenia (ZHN). Bush vtedy povedal, že má informácie od Blaira, ktorý mu odovzdal informácie od britských tajných služieb. BBC vtedy spochybnila tvrdenie britskej vlády, že Irak je schopný použiť ZHN počas 45 minút. Po obrovskom nátlaku prezradila, že jej zdroj informácií bol Dr. Kelly. Ten vraj neuniesol tlak a spáchal samovraždu.
 
Nedávne bombardovanie Sýrie tiež predchádzala potrebná príprava. Asad vraj použil chemické zbrane. Trojka svetových vodcov okamžite vedela, ako to bolo. Dokonca tak rýchlo, že to vyzeralo, ako by to sami zorganizovali. A zase sa objavujú lži. Vodcovia hovoria o výskumných centrách chemického programu, ktoré mali byť zasiahnuté. Použitá terminológia má naznačiť, že Sýria ďalej vyrába ZHN. Úplne otvorene klamú, že im nejde o zosadenie Asada. Sýrska vojna už trvá sedem rokov a USA s Francúzskom sa v nej angažujú od začiatku. Brané do dôsledkov, majú záujem, aby zabíjanie prebiehalo civilizovane.

Hlavne v situácii, keď sa na všetkých stupňoch bojuje proti ruskej propagande…

Tvrdenie o ruskej propagande by som bral s veľkou rezervou. Politici ju predstavujú vo dvoch rovinách. V tej prvej nám hovoria, že sme blbci a ľahko podľahneme tomu, čo nám Putin podstrčí. V druhej sa uchyľujú k Orwellovej Zvieracej farme. Sviňa Napoleon pri najmenšom probléme obviňoval Snowballa, ktorý z farmy utiekol. Tu bol, tu ho cítim, tu nám zaškodil.
 
Tvrdenie, že Rusi manipulovali prezidentské voľby v USA, je vrcholným príkladom idiocie. Môže zapôsobiť na tú časť populácie, ktorá nevie nič o komplexnosti amerických volieb. Skutočnosť, že si jedna polovica amerických voličov myslela, že Clintonová je krava, a druhá, že Trump je vôl, sa počas volieb nezmenila. To znamená, že snaha Rusov sa minula účinkom.
 
Americký volebný systém nemá s demokraciou nič spoločné. Rozhodujúce sú peniaze. Zvolenie prezidenta stojí kandidáta asi miliardu dolárov. Kto z nás to má, povedal by Paroubek. Prezidenta nakoniec volia volitelia. Tí môžu, ale nemusia zvoliť toho, kto má najviac voliteľov. Dokonca môžu prezidentom určiť niekoho, kto ani nekandidoval. Ross Perot v roku 1992 získal 19 % hlasov, ale nezískal ani jedného voliteľa.
 
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Bratislava: Od polnoci sa uzavrú zjazdy z Prístavného mosta z Petržalky

Od piatkovej polnoci sa v hlavnom meste uzavrú zjazdy z Prístavného mosta z Petržalky v smere na Bajkalskú a Slovnaftskú ulicu. Obchádzková...

Guvernéra Ohia pozitívne testovali na koronavírus. Len pár hodín pred návštevou Trumpa

Guvernéra amerického štátu Ohio Mikea DeWinea vo štvrtok pozitívne testovali na koronavírus iba niekoľko hodín pred plánovanou návštevou prezidenta Donalda Trumpa. Informoval...

Pribudlo ďalšie úmrtie a 43 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku vo štvrtok (6. 8.) pribudli dve úmrtia v súvislosti s ochorením COVID-19. Prvým je 71-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný vo Fakultnej nemocnici...

Koronavírusom sa na svete nakazilo už viac ako 19 miliónov ľudí

Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na piatok hranicu 19 miliónov. Informovala o tom agentúra...

Afganistan: Bude mier? Rada starších rozhodne o prepustení 400 členov Talibanu

Tisíce prominentných afganských kmeňových vodcov v rámci tzv. Rady starších sa v piatok stretne v Kábule, aby rozhodli o prepustení 400 väzňov...

V Grécku výrazne stúpa počet nakazených, vo štvrtok prekročil 5000

Celkový počet prípadov nákazy koronavírusom v Grécku prekročil vo štvrtok 5000, píše agentúra AFP. Za posledných 24 hodín v...

USA: Senát zakázal vládnym zamestnancom sťahovať TikTok

Americký Senát vo štvrtok hlasoval za zákaz sťahovania aplikácie TikTok do telefónov vládnych zamestnancov, informovala agentúra AFP. Návrh zákona,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,523 +43 Dnes Úmrtí 31 +2 Dnes Uzdravení 1,846 Infikovaných 646 Last updated: 7. augusta 2020 - 10:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky