Srbský parlament bude skúmať následky náletov NATO na zdravie ľudí. V krajine zistili obrovský nárast rakovinových ochorení

    0
    Bombardovaniu spojeneckých síl NATO sa v roku 1999 nevyhli ani vojenské kasárne neďaleko Kragujevaca. (Autor: TASR)

    Výbor má do konca roka 2020 vypracovať správu o svojich zisteniach, Gojkovičová však nespresnila, či sa bude opierať o lekárske a vedecké závery.

    S iniciatívou za preskúmanie možných škodlivých vplyvov náletov na zdravie prišla už dávnejšie belehradská neuroonkologička Danica Grujičičová. Tá hovorila vlani o “obrovskom náraste množstva rakovinových ochorení” v Srbsku, kde sa podľa vtedajších správ médií iba pri leukémii zvýšil počet úmrtí o 139 percent. Zvýšenie úmrtnosti v dôsledku rakovinových ochorení v rokoch 2001-2010 údajne ukázali aj iné štúdie.

    Severoatlantická aliancia použila pri náletoch na Srbsko v roku 1999 aj nálože obsahujúce ochudobnený urán, pripomenula DPA. Ten je pridávaný do protipancierových zbraní vzhľadom na jeho vysokú objemovú hmotnosť. V porovnaní s prírodným uránom obsahuje ochudobnený urán v prevažnej miere neštiepny izotop s nukleónovým číslom 238. Vzniká ako odpadový produkt pri výrobe obohateného uránu na energetické účely.

    - Reklama -