Islamské krajiny označili rohinskú krízu v Mjanmarsku za etnické čistky

  0
  Rohingovia utekajú z Mjanmarska do Bangladéša. (Autor: TASR)

  OIC vydala v nedeľu večer spoločné vyhlásenie na záver konferencie v Bangladéši o viac než 700.000 Rohingoch, ktorí ušli zo svojich domovov v dôsledku etnicky motivovaných násilností páchaných mjanmarskou armádou a radikálnymi budhistami.

  Vo vyhlásení sa uvádza, že organizácia bude pokračovať v práci na pôde OSN a ďalších svetových organizácií v súvislosti s porušovaním práv, ktoré sa deje v Mjanmarsku. OIC zopakovala predchádzajúce medzinárodné vyhlásenia, podľa ktorých sa v Mjanmarsku dejú etnické čistky.

  Bangladéšsky minister zahraničných vecí Abú Hasan Mahmúd Alí uviedol, že delegáti konferencie vyjadrili solidaritu s jeho krajinou “tvárou v tvár veľkému prílevu Rohingov a jeho humanitárnym a bezpečnostným dôsledkom”.

  Repatriácia Rohingov z Bangladéša sa podľa pôvodných plánov mala začať už v januári tohto roku. Tento termín sa však nepodarilo dodržať, keďže celý proces nebol dostatočne pripravený. Plánovaný návrat utečencov komplikuje aj zlá infraštruktúra a obavy o bezpečnosť Rohingov po návrate do vlasti.

  V utečeneckých táboroch v pohraničí sa zdržiava vyše 700.000 Rohingov. Ich životné podmienky sú veľmi zlé. Miestne úrady sa navyše obávajú, že počas približujúceho sa obdobia dažďov v táboroch vypuknú epidémie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu