piatok, 25 septembra, 2020
16.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú...

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Začiatkom júla 1976 z diskotéky uniesli, znásilnili a zavraždili študentku medicíny Ľudmilu Cervanovú. Za tento čin o pár rokov neskôr odsúdili siedmich mužov z Nitry – Miloša Kocúra, Milana Andrášika, Romana Brázdu, Františka Čermana, Stanislava Dúbravického, Pavla Beďača a Juraja Lachmana.

Z celého prípadu sa napokon stala známa kauza Cervanová, pričom odsúdení dodnes tvrdia, že sú nevinní, hoci ich vinu potvrdilo viacero súdov aj po roku 1989. Ich vinu potvrdil najvyšší súd v roku 2006, pričom ich následnú sťažnosť zamietol aj Ústavný súd SR. Navyše Európsky súd pre ľudské práva v roku 2014 rozhodol, že odsúdeným nebolo odopreté právo na spravodlivý proces, ako tvrdili.

Bývalý novinár týždenníka .týždeň a dnes novinár denníka Postoj Martin Hanus sa o prípade rozhodol napísať knihu Hra sa skončila. „Niektorí z nich sú z prominentných komunistických rodín, usilujú sa znemožniť vyšetrovanie, zastrašujú svedkov, aby nevypovedali, že ich v osudný večer 9. júla 1976 videli na diskotéke. A keď sa pátranie predsa len rozbehne, takmer sa im ho podarí zastaviť. Napokon je nad nimi vynesený rozsudok a putujú do väzenia. Komunistický režim padá a rozsudok sa ruší,“ pripomína vtedajšie udalosti vo svojom článku na Postoji Hanus.

Titulná strana knihy Martina Hanusa: Hra sa skončila Zdroj: Reprofoto: Titulná strana knihy. Vydavateľstvo: POSTOJ MEDIA, s. r. o.

Mocná konšpirácia

Podľa Hanusa prepustení muži robia všetko pre to, aby si vybavili svoju beztrestnosť. „Rozprávajú príbeh, ako sa proti nim sprisahali vyšetrovatelia a súdy, že mŕtve telo nájdenej ženy vôbec nepatrilo údajne unesenej dievčine a nemohlo byť ani znásilnené, ako boli svojvoľne a brutálnym násilím sfalšované všetky dôkazy aj výpovede svedkov. S touto verziou presviedčajú politikov, umelcov aj novinárov a majú s tým úspech. Zrodí sa však mocná konšpirácia o sprisahaní komunistickej aj postkomunistickej justície a tejto konšpirácii uveria mnohí z nás, ktorí nemajú radi komunizmus, Mečiara ani Fica,“ dodáva novinár s tým, že tejto konšpirácii dlho veril aj on, pričom bol jej mediálnou súčasťou.

„Minulý rok som však tomuto príbehu prestal veriť. Bola to vlastne reťaz náhod – až spätne sa mi zdalo, že išlo o osudové náhody –, ktorá zapríčinila, že som sa vnoril do pôvodných spisov a dokumentov, zhováral sa s rôznymi ľuďmi a postupne som s hrôzou zisťoval, že všetko je inak, než som si roky myslel a sám pomáhal šíriť,“ pokračuje Hanus.

Doteraz neznáme dokumenty

Hanus zároveň pripomína doteraz neznáme dokumenty, ktoré sa našli v českom Archíve bezpečnostných zložiek, kde sú stovky strán operatívneho spisu, v ktorom boli zachytené prvé stopy vedúce k páchateľom tejto vraždy.

Kritizovaný v celom prípade bol pražský kriminalista Eduard Pálka, o ktorom ešte minulý rok hovoril redaktor .týždňa Andrej Bán ako o tom, ktorý si v hlave vytvoril obludný konštrukt, na konci ktorého sú tresty pre sedem nevinných ľudí.

Vďaka objaveným dokumentom vieme podľa Hanusa dnes prvýkrát objektívne zrekonštruovať pátranie Eduarda Pálku. „Súčasťou objaveného spisu z Kaníc je ešte jeden senzačný objav: zvukový záznam viac než štvorhodinovej výpovede Viery Zimákovej z 22. februára 1980, ktorá v tento deň prvýkrát priznala, že bola svedkyňou odporného zločinu,“ píše Hanus s tým, že túto výpoveď si vypočul aj bývalý vyšetrovateľ Peter Vačok, ktorý vyšetroval únos Michala Kováča ml. a ktorý povedal, že išlo o štandardný výsluch. Teda opak toho, čo hovoria odsúdení, ktorí tvrdia, že svedectvá boli vynútené.

Lipšic: Aj mimoriadne inteligentní ľudia sú schopní veriť konšpiráciám

Dokonca bývalý minister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic hovorí v tomto prípade o konšpiráciách. „Polemika okolo kauzy Cervanová (v skutočnosti prípad Brázda a spol.) je príkladom, že aj mimoriadne inteligentní ľudia sú za určitých okolností schopní dlhodobo veriť konšpiračným teóriám,“ uviedol Lipšic.

Hanus dodáva, že tento príbeh možno čítať ako špirálu zla. „Z vraždy vyplynuli ďalšie zločiny, zahladzovanie stôp, zastrašovanie svedkov, popieranie vlastnej viny a jej zvaľovanie na iných. A napokon to, čoho sme boli svedkami už my všetci, využitie slobodných médií na rozšírenie úspešnej lži, že sú nielen nevinnými obeťami, ale aj hrdinami vzdoru proti zločincom v radoch polície, prokuratúry, súdov či proti zapredaným súdnym znalcom a novinárom,“ uzatvára novinár.

Hanus: Vyčítam si, že mi ako novinárovi časopisu .týždeň nezasvietila kontrolka

Martin Hanus zmenil svoj názor ešte minulý rok a to najmä po prečítaní si knihy od bývalého spravodajského dôstojníka a zakladateľa portálu Ďateľ.sk Petra Tótha. Priznal to v rozhovore s bývalým redaktorom .týždňa a dnes šéfom investigatívneho tímu Aktuality.sk Marekom Vagovičom, ktorý o knihe napísal, že Hanus išiel s kožou na trhom a keďže ho pozná ako precízneho profesionála, verí, že sa v tomto prípade nemýli. „Dnes si vyčítam, že už pred siedmimi či desiatimi rokmi mi ako novinárovi časopisu .týždeň nezasvietila kontrolka. Nebol som síce autorom článkov, ktoré tam vychádzali o tomto prípade. Ale mohol som si prečítať aspoň rozsudky z 80. rokov, ktoré by mi poskytli trochu ucelenejší obraz,“ povedal Hanus.

„Postupne som dospel k záveru, že sme naleteli mediálne efektnej konšpiračnej teórii, ktorú nám podsúvali odsúdení Nitrania a ich obhajcovia. S odstupom času som tiež zistil, že ľudia, ktorí o tej kauze písali, nepoznali základné veci zo spisu, takže kopili jednu chybu za druhou. Je to aj moje zlyhanie, keďže som bol aj editorom viacerých textov. Bola chyba, že sme ten prípad nezverili niekomu s investigatívnymi, respektíve analytickými schopnosťami,“ priznal.

Kiska na večierku s odsúdenými vrahmi

S dvomi odsúdenými za vraždu Ľudmily Cervanovej sa objavil začiatkom februára tohto roka aj prezident Andrej Kiska. Bolo to na večierku otvorenia klubu týždenníka .týždeň. Denník Pravda písal, že išlo o Kiskov prešľap, keďže si šéfredaktor .týždňa Štefan Hríb pozval na večierok Františka Čermana a Stanislava Dúbravického, ktorých viackrát právoplatne odsúdili za túto vraždu. Dúbravický bol odsúdený na 12 rokov a Čerman na 11 rokov.

Denník Pravda oslovil vtedy aj Kiskovho hovorcu Romana Krpelana s otázkou, či sa prezident informoval, kto bude na večierku, akých hostí pozvali. Krpelan však nereagoval. 

Odsúdení Miloš Kocúr a František Čerman Zdroj: TASR

Kiskovu účasť na večierku spolu s odsúdenými vrahmi označil za absolútne neprijateľnú aj predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha. „Skutočný škandál je to, že sa na party zabával s vrahmi, ktorí znásilnili a zavraždili mladé dievča. Prezident Slovenskej republiky. Dno. Absolútne dno. Tento človek by mal okamžite odstúpiť z najvyššej ústavnej funkcie, ospravedlniť sa rodine obeti za svoju nekonečnú aroganciu a potom sa zvyšok svojho života hanbiť v kúte,“ napísal vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook Blaha.

V súvislosti s kauzou Cervanová pripomenul denník Pravda aj ďalší počin Štefana Hríba. „Zhruba pred siedmimi rokmi venoval tejto téme diskusnú reláciu Pod lampou na verejnoprávnej STV. Debata, ktorú Hríb moderoval, bola nevyvážená, pretože sa na nej zúčastnili len štyria muži, ktorých odsúdili za vraždu študentky,“ napísal denník.

„Nemali žiadnych oponentov. Moderátor vtedy na kritiku reagoval tým, že oslovil dvoch bývalých prokurátorov, policajného vyšetrovateľa a dvoch sudcov odvolacieho senátu, ktorí v kauze rozhodovali. Všetci pozvánku do diskusie odmietli s vysvetlením, že sú viazaní mlčanlivosťou. Relácia tak prezentovala iba názory odsúdených, ktorí tvrdili, že v ich prípade išlo o justičný omyl,“ uzatvára Pravda s tým, že Rada pre vysielanie a retransmisiu vyhodnotila reláciu ako porušenie objektivity a vyváženosti a udelila televízii pokutu 50-tisíc eur.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Karneval v Riu sa po prvý raz za posledných sto rokov odkladá

Karneval v brazílskom meste Rio de Janeiro sa neuskutoční vo februári 2021, ako to bolo pôvodne naplánované. Krajina je totiž naďalej príliš...

V Kosove zatkli bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády

Kosovské orgány vo štvrtok zatkli bývalého veliteľa Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK). Stalo sa tak na žiadosť prokuratúry Osobitného súdu pre Kosovo (KSC)...

USA: McConnell ubezpečil, že po prezidentských bude “riadne odovzdanie” moci

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátov bude nasledovať "riadne odovzdanie" moci. Vo štvrtok to uviedol líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch...

V talianskej Kampánii zaviedli povinné nosenie rúšok na verejnosti

V juhotalianskom regióne Kampánia, do ktorého patrí aj Neapol, zaviedli vo štvrtok povinné nosenie rúšok na verejnosti. Oznámil to najvyšší predstaviteľ tamojšej...

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za uplynulých osem dní – 17. septembra pribudlo viac...

Z katedrály v talianskom Spolete ukradli ampulku s krvou Jána Pavla II.

Ampulku obsahujúcu niekoľko kvapiek krvi zosnulého pápeža Jána Pavla II. odcudzili z katedrály v talianskom meste Spoleto. Informovala o tom vo štvrtok...

Berlínski vedci identifikovali “vysoko účinné” protilátky na boj s koronavírusom

Berlínski vedci izolovali z krvi ľudí, ktorí prekonali nákazu novým koronavírusom, takmer 600 rozličných protilátok a niekoľké z nich umelo reprodukovali. Prvé...
Slovensko
Pozitívne vzorky 7,629 Úmrtí 41 Uzdravení 3,978 Infikovaných 3,610 Last updated: 25. septembra 2020 - 09:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky