nedeľa, 5 decembra, 2021
0.2 C
Bratislava
ÚvodArénaTeroristi z Hamasu majú v niektorých európskych krajinách podporu, čo je hanebné,...

Teroristi z Hamasu majú v niektorých európskych krajinách podporu, čo je hanebné, hovorí bezpečnostný analytik Bohbot

Existujú rôzne teórie, prečo Iránci zaútočili zo Sýrie na Izrael. Aké je vaše vysvetlenie?

Domnievam sa, že išlo o test, ktorý mal overiť pripravenosť Izraela, test podpory Iránu zo strany sýrskeho režimu a Ruska, a zároveň sa Irán pokúsil dosiahnuť úroveň krajiny „schopnej zaútočiť“ na modernú armádu Izraela. Je dôležité vedieť, že Irán po tomto nevydarenom útoku na Izrael, keď veľká časť rakiet dopadla na sýrske územie a tie, ktoré prekročili hranicu, boli zostrelené, nepochybne stratil chuť v týchto útokoch pokračovať.

Reakcia Izraela bola úplne zdrvujúca, odvetný úder zasiahol všetky iránske základne vybudované v uplynulom roku v Sýrii a zároveň nekompromisne demonštroval, že izraelské letectvo je schopné bez problémov ničiť aj moderné systémy protivzdušnej obrany dodanej Ruskom. Napadnutiu Izraela iránskymi raketami predchádzalo stretnutie Benjamina Netanjahua s Vladimirom Putinom, v ktorom obe strany vyjadrili snahu o udržanie dobrých vzťahov, čo, samozrejme, Iránu nevyhovuje. Zničenie moderného ruského hybridného systému protivzdušnej obrany SA-22 je veľmi nepríjemnou skúsenosťou aj pre ruskú stranu, ktorá tento systém označovala za schopný čeliť akémukoľvek vzdušnému útoku.

Vladimir Putin (vľavo) a Benjamin Netanjahu

Vladimir Putin (vľavo) a Benjamin Netanjahu  Zdroj: TASR

Je to veľký šok asi aj pre sýrske a iránske jednotky, ktoré tak stratili pocit nedotknuteľnosti a musia si byť vedomé, že žiadny útok voči Izraelu nebude bez zdrvujúcich následkov. Verím, že Irán dostal lekciu, z ktorej sa len tak nespamätá a prejde ho chuť podnikať nové útoky. Dalo by sa konštatovať, že jediné, čo tak Irán svojím agresívnym útokom dosiahol, je poskytnutie argumentov pre prezidenta USA Donalda Trumpa, ktoré dokladajú agresívnu politiku Iránu a potvrdzujú správnosť rozhodnutia vypovedať zmluvu s Iránom.

Ako sa teda bude izraelsko-iránsky konflikt vyvíjať?

Nie je pravdepodobné, že Irán sa v najbližšom čase pokúsi znovu napadnúť Izrael, a je na medzinárodnom spoločenstve na čele s USA, aby donútilo Irán skutočne upustiť od vývoja vlastných jadrových zbraní aj od súčasnej agresívnej politiky. Je otázkou, do akej miery a v akom časovom období sa to môže podariť. Som však presvedčený, že Izrael je schopný vždy efektívne čeliť akejkoľvek agresii či organizovanej snahe zničiť integritu jeho územia formou masového narušenia jeho hranice a nelegálneho preniknutia na územie Izraela. Izrael navyše nedopustí, aby Irán dokončil vývoj jadrových zbraní, ktorými by bol následne schopný napadnúť Izrael. Pre Izrael je bezpečnosť jeho obyvateľov prvoradá!

Je Irán naozaj taký nebezpečný pre zvyšok sveta alebo len pre Izrael?

Sme jediná krajina, ktorá je plne chránená proti raketovému útoku z dlhších vzdialeností, napríklad z Iránu. Ak teroristi vlastnia atómovú bombu, najľahší cieľ predstavuje Európa. Izrael je nepreniknuteľná pevnosť. Amerika má vynikajúce prostriedky a špionážnu službu, Rusko a Čína nie sú potenciálnym cieľom. Kto teda zostáva? Európa!

Propalestínski aktivisti vám vyčítajú, že nabádate Európu na väčšiu bezpečnosť, pretože ste obchodník s izraelskými zbraňami a bezpečnostnými systémami, takže tým chcete zvýšiť ich predaj. Čo na to hovoríte?

V týchto dňoch si pripomíname výročie vzniku štátu Izrael, ktorý bol nútený od samého vzniku hájiť právo na vlastnú existenciu a vzdorovať viac ako päťnásobnej presile arabských štátov aj Palestínčanov, ktorí ignorovali právo Izraelčanov deklarované rezolúciou OSN založiť si vlastný slobodný štát. V tomto ťažkom období bola vítaná pomoc Československa, ktoré ako jediné poskytlo pomoc s výcvikom izraelských jednotiek, dodalo zbrane a techniku umožňujúcu Izraelčanom účinne čeliť arabskej agresii.

Izrael si túto pomoc a podporu nesmierne váži a je dnes naklonený pomôcť Českej republike vybudovať novú modernú armádu vybavenú najmodernejšími technológiami. Armáda Českej republiky bola za uplynulé obdobie absolútne zanedbávaná a jej potrebám ani požiadavkám politici nenačúvali. Za prezidenta Václava Havla vo vtedajšom Československu sa zničil aj celý zbrojný priemysel, ktorý dnes vstáva z popola a prechádza z ruských zbraňových systémov na západné v štandardoch NATO. Som rád, že sa môžem podieľať na tomto procese a spolupráci a som presvedčený, že predošlé obdobie, keď boli zbrojné zákazky sprevádzané škandálmi spojenými s korupciou, už pominulo.

Dnešné kontrakty sa snažíme realizovať na úrovni „government to government“, keď je akékoľvek podozrenie z korupcie bezpredmetné. Nie som ani obchodník so zbraňami, ale zastupujem na území Českej republiky izraelské štátne zbrojárske firmy v styku a v rámci komunikácie s českou armádou a ministerstvom obrany. Som bezpečnostný poradca a analytik.

Česko začalo veľmi výrazne rozvíjať spoluprácu s Iránom. Na čele Česko-Slovensko-Iránskej obchodnej komory stojí Jan Kavan, bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN. Vraj sa začínajú obchody slušne hýbať. Malo by podľa vás zastaviť?

Treba sa reálne pozrieť na dnešný Irán a uvedomiť si, aké hrozby a riziká prináša jeho agresívna politika. Izrael v nedávnom období dokázal ignorovanie zmluvných podmienok zo strany Iránu a zároveň bol nútený čeliť priamemu raketovému útoku iránskych jednotiek umiestnených v Sýrii. Dnes je teda úplne nevyhnutné vytvoriť účinný nástroj, ktorý Irán prinúti naozaj upustiť od programu vývoja vlastných jadrových zbraní aj od jeho agresívnej politiky a rétoriky!

Irán úplne otvorene vyzýva na zničenie Izraela. Na základe vypovedania zmluvy medzi USA a Iránom budú nepochybne prijaté sankcie, ktoré by krajiny EÚ mali bez výnimky rešpektovať a pristúpiť k nim zodpovedne. Irán dnes ohrozuje nielen bezpečnosť Izraela či USA, ale aj Európy!

Mnoho európskych štátov, neziskových či aktivistických organizácií stále upozorňuje na potieranie ľudských práv Palestínčanov v Izraeli. Ako to vidíte vy?

Útoky organizované teroristickým hnutím Hamas sú otvorene motivované snahou o zničenie štátu Izrael, a ako som už uviedol, nástrojom je manipulácia davu a neustále živená nenávisť teroristov a náboženských fanatikov proti Izraelu. Hamas, hoci ide o teroristickú organizáciu, má, bohužiaľ, finančnú aj mediálnu podporu v niektorých európskych krajinách, čo je veľmi smutné a od týchto krajín aj hanebné!

Európa by naopak mala konečne sama začať riešiť kontrolu vlastných hraníc, cez ktoré prechádza ktokoľvek, aj teroristi a veľmi rizikové osoby. Izrael je malá krajina, ktorá v prvom rade chráni bezpečnosť svojich občanov a nemôže si na úkor ich bezpečia dovoliť robiť experimenty presadzované európskymi vládami, ktoré dnes Izrael kritizujú. Ich otvorená podpora teroristických zoskupení len stav na Blízkom východe výrazne zhoršuje!

Palestínčania už skúsili v snahe ohroziť Izrael všetko možné a vedia, že zbraňami nič nedosiahnu. Útok na hranice teda vnímam ako jednu z posledných snáh získať na svoju stranu sympatie a poškodiť Izrael. Veľa Palestínčanov si začína uvedomovať, že štát Izrael je nutné uznať a cestou nápravy vzťahov medzi Palestínčanmi a Izraelom môže byť len diskusia.

Nezodpovedné európske krajiny podporou Hamasu toto obdobie možného dialógu odďaľujú. A ich podpora agresívneho Hamasu má za následok obete na životoch v radoch Palestínčanov. Zatiaľ čo za desať rokov bude Izrael stále bezpečnou krajinou, je otázkou, akou cestou sa vydá bezpečnosť občanov v Európe. Česká republika si uvedomuje možné riziká a spolupracuje na zaistení vyššej bezpečnosti vlastných občanov s Izraelom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 722,108 Úmrtí 14,771 Uzdravení 587,642 Infikovaných 119,695 Last updated: 5. decembra 2021 - 02:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img