utorok, 15 júna, 2021
21.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Zostavením novej vlády v Taliansku bol poverený bývalý vysokopostavený bankár

Zostavením novej vlády v Taliansku bol poverený bývalý vysokopostavený bankár

Prezident Sergio Mattarela oficiálne udelil bývalému vysokopostavenému činiteľovi Medzinárodného menového fondu (MMF) i talianskej centrálnej banky mandát na zostavenie dočasnej vlády, ktorá by krajinu doviedla k novým voľbám. K udeleniu mandátu došlo po zhruba hodinovej konzultácii.

Dezignovaný taliansky premiér podľa agentúry AP uviedol, že v prípade, ak sa mu nepodarí vyhrať v hlasovaniach o dôvere, sa voľby uskutočnia po auguste.

Dezignovaný premiér Giuseppe Conte predtým po štyroch dňoch vrátil prezidentovi mandát na sformovanie kabinetu, ktorý chceli vytvoriť protiimigračná Liga Severu (LN) a protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S). Jeho rozhodnutie zrejme súvisí s nesúhlasom prezidenta, aby sa ministrom financií stal euroskeptik Paolo Savona.

Šéf LN Matteo Salvini následne v nedeľu večer deklaroval koniec snáh o zostavenie novej vlády s M5S. Líder M5S Luigi Di Maio obvinil zo stroskotania tvorby novej vlády Mattarellu a “finančnú loby”. V rozhovore pre verejnoprávnu televíziu RAI dokonca žiadal začatie procesu odvolania prezidenta z funkcie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 15. júna 2021 - 12:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -