Vychádza kniha Obamovho poradcu. Chudák bývalý prezident bol vraj po voľbách úplne otrasený

  0
  Donald J. Trump a Barack Obama (Autor: TASR)

  Obama podľa Rhodesa prešiel po prezidentských voľbách niekoľkými emocionálnymi etapami. Niekedy sa na svojho nástupcu Donalda Trumpa hneval a inokedy vraj pôsobil skôr rezignovane. Rhodes okrem iného prezradil, že Obama hovoril o Trumpovi v súkromí ako o „karikatúre“. V knihe ďalej objasňuje, aký bol demokratický prezident šokovaný, keď namiesto jeho straníckej kolegyne Hillary Clintonovej zvíťazil práve republikán Trump.

  „Obama bol po oznámení výsledkov prezidentských volieb skutočne hlboko otrasený. Okrem iného aj preto, že sa do Bieleho domu dostal človek, ktorý spochybňoval údaje v jeho rodnom liste a tvrdil o ňom, že sa nenarodil na území Spojených štátov,“ napísal Rhodes s tým, že Obama sa následne zaoberal myšlienkou, či svoj vlastný vplyv na dianie v krajine trochu nepreceňoval. V knihe sa Rhodes venuje aj možnému ovplyvneniu volieb zo strany Ruska.

  Podľa jeho informácií sa toho obávala aj Obamova administratíva. „Prezident sa však na verejnosti pred a v priebehu prezidentských volieb nechcel k tejto otázke veľmi vyjadrovať. Bol si istý, že zvíťazí Hillary Clintonová, a obával sa, že potom bude porazený Trump hovoriť o tom, že voľby boli zmanipulované v prospech demokratickej protikandidátky.“ Nakoniec však Clintonová nevyhrala a naopak demokrati prišli s tým, že Rusko domohlo k víťazstvu Trumpovi.

  Hillary Clintonová

  Hillary Clintonová Zdroj: TASR

  Rhodes vo svojej knihe tiež tvrdí, že Barack Obama v čase svojho pôsobenia v Bielom dome nevedel, že FBI vyšetruje údajné kontakty medzi tímom Trumpa a ruskou stranou. O prebiehajúcom vyšetrovaní sa vraj dozvedel až po tom, ako z Bieleho domu odišiel. „Prezident pripustil, že Trump v podstate využil v jadre tie isté argumenty ako on. Aj Obama totiž počas volebného súboja s Clintonovou poukazoval na to, že ona je súčasťou starého skorumpovaného systému.“

  Rhodes v knihe ďalej prezrádza, že po úspechu Trumpa vyzval Obama kanadského premiéra Justina Trudeaua, aby sa na medzinárodnej scéne viac zasadzoval o hájenie hodnôt, ktoré obaja vyznávajú. „Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala Obamovi, že po Trumpovom víťazstve cíti o to väčšiu povinnosť kandidovať v ďalšom volebnom období. Keď sa lúčili, mala v očiach slzy,“ píše Rhodes vo svojej knihe.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  - Reklama -