pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaSalvini si postavil hlavu. Loď s migrantmi však môže napokon zakotviť v...

Salvini si postavil hlavu. Loď s migrantmi však môže napokon zakotviť v španielskej Valencii

“Je našou povinnosťou predísť humanitárnej katastrofe a týmto ľuďom ponúknuť bezpečný prístav,” uvádza sa vo vyhlásení úradu nového španielskeho premiéra s dôvetkom, že Španielsko si chce plniť svoje medzinárodné záväzky ohľadne humanitárnej krízy.

Výzva na vyriešenie sporu

EÚ a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzvali v pondelok na rýchle vyriešenie sporu súvisiaceho s loďou prepravujúcou stovky migrantov, ktorej Taliansko nedovolilo zakotviť vo svojich prístavoch.

Loď sa momentálne nachádza v medzinárodných vodách Stredozemného mora medzi Talianskom a Maltou, ktorá prisťahovalcov tiež odmietla prijať. Tento diplomatický spor je prvým prejavom prísnejšej imigračnej politiky novej talianskej vlády.

Plavidlo Aquarius patrí európskej humanitárnej organizácii SOS Méditerranée. Podľa nej zobral Aquarius na svoju palubu 629 migrantov vrátane 123 maloletých osôb bez sprievodu, 11 ďalších detí a siedmich tehotných žien.

Väčšinu z nich tvoria obyvatelia subsaharskej Afriky, ktorých zachránili počas šiestich operácií pri pobreží Líbye. Stovky z nich vytiahli z mora lode talianskych námorných síl a následne ich odovzdali posádke Aquaria.

Tentoraz je tu niekto, kto povedal nie

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku napísal, že “zachraňovať ľudské životy na mori je povinnosť, ale meniť Taliansko na obrovský utečenecký tábor už nie”. “Taliansko sklonilo hlavu a súhlasilo. Tentoraz je tu niekto, kto povedal 'nie',” dodal Salvini.

UNHCR však upozorňuje, že ľudia na lodi “sú v núdzi, majú nedostatok prostriedkov a potrebujú rýchlu pomoc.” UNHCR nalieha na vlády, aby preto nateraz prestali s politickými diskusiami o tom, kto má niesť zodpovednosť a ako čo najlepšie rozdeliť kompetencie medzi jednotlivé štáty.

Organizácia SOS Mediterranée podľa Reuters informovala, že loď má dostatok zásob pre migrantov ešte aspoň na jeden deň.

Taliansko sa v posledných rokoch muselo vyrovnať so stovkami tisíc migrantov, ktorí sa vylodili na jeho území a snažia sa odtiaľ dostať do Európy.

Zákony EÚ požadujú, aby sa žiadatelia o azyl zaregistrovali v prvej bezpečnej krajine, v ktorej sa nachádzajú. Dotknuté krajiny, ako napríklad Taliansko a Malta, však tvrdia, že táto záťaž by sa mala rozdeliť na celú EÚ.

Nech preberie zodpovednoť celá Európa

Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli, ktorého rezort zodpovedá aj za prístavy a pobrežnú stráž, na margo rozhodnutia nedovoliť lodi s migrantmi zakotviť v Taliansku vo vysielaní televízie v pondelok uviedol, že “toto nie je neľudské (…). Je to zdravý rozum (…) Požadujeme, aby celá Európa prevzala zodpovednosť za taký háklivý a závažný problém, akým je prisťahovalectvo.”

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok v Bruseli pripomenul, že “hovoríme o ľuďoch… Prioritou talianskych a maltských orgánov by malo byť zabezpečiť, aby títo ľudia dostávali takú starostlivosť, akú potrebujú”. “Vyzývame všetkých zúčastnených, aby prispeli k rýchlemu riešeniu, aby ľudia na palube plavidla mohli čo najskôr bezpečne vystúpiť,” apeloval.

Podľa zákona bude pre Taliansko ťažké odmietnuť lodi bezpečný prístav, keďže jeho vlastná pobrežná stráž koordinovala záchranu a vytiahla z mora viac ako 280 migrantov, ktorých svojimi loďami prepravila do bezpečia na Aquarius. 

Salvini podľa Reuters upozornil už aj ďalšiu loď, Sea Watch 3, ktorá hliadkuje po líbyjskom pobreží, že talianske úrady ju nevpustia do talianskeho prístavu.

“Malta nekoná, Francúzsko ich odmieta a Európa sa nestará,” napísal Salvini. “Basta!” dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:58 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img