Scholz tvrdí, že Európania sa musia zjednotiť pod vlajkou Európskej únie. Ako dôvod okrem iného uvádza „výzvy“, ako sú Putin, Erdogan či Trump. „Na tieto výzvy nie je schopný reagovať žiadny jednotlivý štát na kontinente,“ uvádza socialistický minister financií a odmieta kritiku mnohých Európanov, podľa ktorých sa už teraz Európska únia až príliš pletie do každodenných záležitostí svojich obyvateľov. „Takéto názory sú prehnané. Ľudia sa skôr hnevajú pre nezvládnutie migračnej vlny.“
Zlepšenie by podľa Scholza mohol priniesť návrh reformy EÚ z „dielne“ francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. „Európa musí byť flexibilnejšia, aby mohla potrebné kroky prijímať rýchlejšie a účinnejšie. Aktuálne najmä v oblasti ochrany vonkajších hraníc a prisťahovalectva,“ hovorí člen SPD a vyjadruje nesúhlas s tými, ktorí tvrdia, že Francúzsko chce využívať peniaze, ktoré zarobia Nemci. „Jeho reforma naopak poukazuje na zvláštnu rolu našej krajiny v Európe, ktorá bude po brexite ešte väčšia.“
Emmanuel Macron Zdroj: TASR
Scholz konštatuje, že najľudnatejšia krajina na kontinente nesie aj vďaka svojej ekonomike špeciálnu zodpovednosť. „Máme voči Európe zodpovednosť. Je priamo našou povinnosťou zabezpečiť spoluprácu medzi ostatnými štátmi. Nájsť pochopenie, kompromis a prispieť svojou mierou k nájdeniu uspokojivého riešenia. Európa je kľúčovým národným záujmom našej krajiny,“ nezakrýva vplyvný člen vlády, že Nemecko chce aj naďalej hrať v Európe prvé husle.
Minister financií zároveň nepriamo potvrdil, že Nemecko sa nehodlá vzdať idey prerozdeľovania utečencov medzi všetky členské štáty. „Nemecko musí presadzovať projekty, ktoré budú posilňovať solidaritu na kontinente. Neznamená to však, že by sme mali zo severu automaticky posielať finančné príspevky na juh. Princíp vlastnej zodpovednosti treba v prvom rade uplatňovať v oblasti sociálnej politiky.“
Osobne chce Scholz presadiť vznik celoeurópskeho systému poistenia v nezamestnanosti a obnoviť daň z finančných transakcií. Nepripúšťa si, že by euroskeptická vláda v Taliansku odklonila krajinu od línie vytýčenej jej predchodcami. „Nová talianska vláda bude oveľa viac proeurópska, než si ľudia v Nemecku myslia. Nemali by sme byť hneď nervózni len preto, že sa v nejakej krajine EÚ zmenila vláda,“ uzatvára Scholz.
Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.