Svet sa vzdialil od jadrovej katastrofy. Trump sa snažil Kima neuraziť. Pozval ho do USA. Historická schôdzka priniesla aj šesť nezvyčajných momentov

  0
  Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un (Autor: TASR)

  Trump vo svojom tweete, ktorý písal na palube prezidentského špeciálu počas návratu zo Singapuru do USA, uviedol, že “predseda Kim (Čong-un) má možnosť vstúpiť do dejín ako vodca, ktorý položil základy pre skvelú novú éru bezpečnosti a prosperity pre svojich občanov”.

  Svet sa vzdialil od jadrovej katastrofy

  Trump súčasne vyjadril vďačnosť Kimovi za to, že urobil prvý krok smerom k lepšej budúcnosti obyvateľov svojej krajiny. Dodal, že “naša bezprecedentná schôdzka – prvá medzi americkým prezidentom a vodcom Severnej Kórey – dokazuje, že reálne zmeny sú možné”.

  Svet sa takto vzdialil od potenciálnej jadrovej katastrofy, domnieva sa Trump, ktorý súčasne poukázal na to, že KĽDR prestala s raketovými aj jadrovými skúškami a výskumom. Pripomenul tiež, že americkí občania, zadržiavaní v KĽDR, sa vrátili k svojim rodinám. “Vďaka vám za to, predseda Kim Čong-un, bol to historický deň,” napísal Trump vo svojom tweete.

  Vymenili si pozvania

  Severná Kórea v stredu informovala, že jej vodca Kim Čong-un a prezident USA Donald Trump si počas utorkového summitu v Singapure vymenili pozvania na návštevu svojich krajín.

  Ako v stredu spresnila severokórejská agentúra KCNA, Kim pozval Trumpa do Pchjongjangu “v čase, keď sa mu to bude hodiť”, a Trump adresoval Kimovi pozvanie na návštevu USA.

  Podľa agentúry AP sa tieto pozvania zdajú byť prejavom diplomatickej zdvorilosti, pričom ich uskutočnenie môže závisieť i od pokroku v denuklearizácii KĽDR, ktorú Kim sľúbil Trumpovi počas ich utorkového summitu v Singapure.

  KCNA tvrdí, že obaja lídri akceptovali pozvanie na návštevu druhej krajiny a vyjadrili presvedčenie, že tieto cesty poslúžia ako ďalšia dôležitá príležitosť na zlepšenie” vzťahov medzi ich krajinami.

  AP pripomenula, že od skončenia kórejskej vojny, ktorá sa odohrala v rokoch 1950-53, sa neuskutočnila žiadna návšteva vedúcich predstaviteľov USA v KĽDR a zástupcov KĽDR v USA. 

  Čo sa odohralo v zákulisí

  Zákulisie schôdzky prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom prinieslo zaujímavé informácie. Obaja páni okrem podpisu oficiálneho dokumentu, v ktorom sa KĽDR zaviazala, že odstráni všetky jadrové zbrane na polostrove, diskutovali aj o rozvoji vzájomných vzťahov. 

  „Bolo to historické stretnutie. Rozhodli sme sa nechať minulosť za nami,“ vyhlásil Trump. Čo si vlastne obaja vodcovia hovorili medzi štyrmi očami, opisuje magazín Time. Kim Čong-un sa vraj na stretnutie dobre pripravil a svoj americký náprotivok uvítal okrem podania ruky aj anglickým pozdravom (v preklade): „Rád vás spoznávam, pán prezident.“

  Trumpovi s Kimom počas asi 40-minútového rozhovoru asistovali tlmočníci z kórejčiny do angličtiny. „Mám naozaj skvelý pocit. Budeme mať skvelý rozhovor a myslím si, že to bude ohromný úspech. Je to pre mňa pocta a budeme mať úžasný vzťah. O tom nepochybujem,“ povedal Trump. Potom bol rad na Kimovi. „Viete, nebolo jednoduché sem pricestovať. Minulosť nám zväzovala ruky a staré predsudky a zvyky boli prekážkami na našej ceste vpred. Ale všetko sme prekonali a dnes sme tu,“ uviedol Kim.

  Obaja lídri sa spolu prešli po záhrade hotela Capella na ostrove Sentosa, kde sa rokovanie konalo. Na Donaldovi Trumpovi bola vidieť snaha, aby svoj náprotivok nejako neurazil. Nekonal sa tradičný súboj o silnejší stisk ruky ani vypínanie sa pri oficiálnom fotografovaní, ako to poznáme z minula.

  Celý svet teraz premýšľa nad otázkou, aká je úroveň Kimovej angličtiny. Krátke stretnutie definitívnu odpoveď neprinieslo. Kim, ktorý v mladosti navštevoval elitné školy napríklad vo Švajčiarsku, iste po anglicky hovorí. V oficiálnom rozhovore však zotrvával v jemu prirodzenejšej kórejčine. Kim odmietol rozprávať po anglicky aj počas stretnutia s americkou basketbalovou legendou Dennisom Rodmanom, ktorý za severokórejským diktátorom priletel v roku 2014.

  Rozruch vyvolalo vyhlásenie Iránu. Ten krátko pred konferenciou verejne varoval diplomatov Severnej Kórey, aby boli počas rokovania „obozretní“. Podľa Iránu Donald Trump zruší akúkoľvek dohodu o jadrovom odzbrojovaní. Zo strany Iránu ide očividne o reakciu na nedávne odstúpenie prezidenta Trumpa od jadrovej dohody práve s Peržanmi. „Vidíme muža, ktorý odvoláva svoje podpisy, zatiaľ čo je v cudzine,“ vyhlásil na Trumpovu adresu hovorca iránskej vlády Mohammad Bagher Nobakht.

  Na americkej spravodajskej televíznej stanici CNN vystúpil basketbalista Dennis Rodman, ktorý sa za vodcom Severnej Kórey už vydal v minulosti niekoľkokrát a teraz bol tiež v Singapure. V živom vstupe chválil Donalda Trumpa a kritizoval jeho predchodcu Baracka Obamu za to, že Rodmanove diplomatické snahy nebral vážne. Donald Trump vraj Rodmanovi odkázal, že je na neho hrdý. „On vybočil zo zabehnutých koľají a dokázal to uskutočniť,“ povedal o Trumpovi pre zmenu Rodman.

  Donald Trump sa o schôdzke vyjadril veľmi pochvalne. „Vytvorili sme si veľmi špeciálne puto,“ poznamenal na adresu vzťahu s Kimom. Na otázku, či Kim Čong-una pozve do Bieleho domu, odpovedal Trump prítomným reportérom: „Pozvem, určite.“

  Šesť nezvyčajných momentov

  Historická schôdzka Trumpa s Kimom mala aj šesť nezvyčajných momentov, píše britská spravodajská stanica BBC na webovej stránke.

  Odborníci analyzovali celý summit, od historického podania rúk oboch politikov až po podpis spoločnej dohody, a aj jeho význam pre budúce vzťahy USA so Severnou Kóreou. Ľudia však diskutujú aj o niekoľkých zvláštnych situáciách, ktoré sa stali počas dňa:

  1. Pláže

  Skôr ako sa Donald Trump stal prezidentom USA, bol viac známy svojím impériom s nehnuteľnosťami. Napriek tomu však prekvapilo, keď sa americký líder v príhovore pred médiami po summite zmienil o menej známej atrakcii v Severnej Kórei: o jej pobreží s plážami.

  “Majú (Severná Kórea) úžasné pláže. Vidíme to zakaždým, keď strieľajú zo svojich diel do oceánu. Už som raz povedal: 'Človeče, pozri sa na ten výhľad. Nebolo by to dobré miesto pre kondomínium?'” vyhlásil Trump pred reportérmi po stretnutí s Kimom v Singapure.

  Americká vláda v súčasnosti odporúča svojim občanom, aby necestovali do Severnej Kórey, a tvrdí, že občania, ktorí sa tam rozhodnú ísť, by mali pred odchodom spísať závet.

  2. Pózovanie

  Kým si obaja lídri sadli za stôl na pracovný obed, Trump sa zo žartu spýtal fotografov: “Máte každý z vás dobrý záber? Taký, aby sme vyzerali milo, pekne a štíhlo?” Jeho slová sa však zrejme stratili v preklade, keďže Kimova tvár zostala bez výrazu, bez reakcie.

  3. Video

  Pred tlačovou konferenciou amerického prezidenta premietli novinárom v Singapure veľmi nezvyčajné štvorminútové video v kórejčine a angličtine, ktoré Trump podľa svojich slov ukázal Kimovi.

  Na pozadí napínavej hudby a silných záberov sa rozprávač dramaticky opýta: “Zvolí si tento vodca pokrok svojej krajiny?… Podá ruku mieru a bude si užívať rozmach, aký ešte nikdy nezažil?… Ktorú cestu si zvolí?… Vidíte prezidenta Donalda Trumpa a predsedu Kim Čong-una na stretnutí, ktoré má prepísať dejiny, rozžiariť slnko. Jedna chvíľa, jedna voľba. Budúcnosť treba ešte len napísať.”

  4. Beštia

  Po skončení rozhovorov sa Trump rozhodol ukázať severokórejskému vodcovi svoju čiernu prezidentskú limuzínu známu pod názvom Beštia. Kamery sledovali oboch mužov, ako kráčajú k zaparkovanému vozidlu a Kim nakrátko pozrie do vnútra auta.

  5. Perá

  Perá, pôvodne položené na stole a určené na podpis dokumentov, boli čierne a nachádzal sa na nich podpis prezidenta Trumpa v zlate. Ale poradca Kima ho skontroloval a vodcova vplyvná sestra Kim Jo-džong ho v poslednej chvíli vymenila za iné, guľôčkové.

  Bezpečnosť poskytovaná severokórejskému vodcovi počas summitu v Singapure bola mimoriadna, ale nie je jasné, či perá vymenili z bezpečnostných alebo politických dôvodov, napísal portál BBC.

  6. Slzy

  Hoci záujem o summit bol pochopiteľne obrovský, jedného muža ovládli emócie zrejme viac než ostatných. Bývalého hviezdneho amerického basketbalistu Dennisa Rodmana, ktorý navštívil Severnú Kóreu päťkrát a dvakrát sa zúčastnil v Trumpovej televíznej reality šou Celebrity Apprentice (Slávny učeň), viditeľne ovládli emócie, keď v spravodajskej televízii CNN rozprával o stretnutí Trumpa s Kimom.

  Rodman povedal, že za svoje kontakty so severokórejským vodcom si vyslúžil “veľa vyhrážok smrťou”, ale dodal: “Schytal som všetky tie guľky, všetko som to schytal… a stále stojím na nohách.”

  “Dnes je pre každého veľký deň… Som taký šťastný,” vyhlásil.

  autor: TASR, mak

  - Reklama -