utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaMaďarský parlament schválil protimigračný balík zákonov "Zastavme Sorosa". Za toto hrozí teraz...

Maďarský parlament schválil protimigračný balík zákonov “Zastavme Sorosa”. Za toto hrozí teraz trestné stíhanie

Opozícia, ale aj niektoré medzinárodné organizácie návrh balíka zákonov ostro kritizovali. Za návrh hlasovalo 160 poslancov, 18 bolo proti.

Na základe nového ustanovenia trestného zákonníka bude možné trestať napomáhanie protizákonnému prisťahovalectvu, teda organizovanie pomoci migrantom, ktorí nie sú prenasledovaní, alebo prichádzajú cez krajiny, v ktorých im už nehrozí prenasledovanie.

V prípade ak niekto finančne podporuje uvedenú trestnú činnosť, prípadne takúto činnosť pravidelne organizuje, hrozí mu podľa nových právnych noriem odňatie slobody do výšky jedného roka.

Sankcie hrozia aj osobám, ktoré sa na ilegálnej migrácii podieľajú organizovaním sledovania štátnych hraníc, prípravou informačných materiálov, ich distribúciou, prípadne objednávaním. Okrem trestu odňatia slobody hrozí páchateľom aj vyhostenie z krajiny.

Schválený balík zákonov obsahuje aj novelu zákona o utečencoch, v ktorom sa spresňujú podmienky získania azylu. Zmeny sa dotkli aj zákona o štátnych hraniciach či zákona o polícii.

Predkladatelia návrhu balíka zákonov v zdôvodnení uviedli, že občania Maďarska oprávnene žiadajú, aby vláda všetkými prostriedkami bránila ilegálnemu prisťahovalectvu a aby zasiahla proti činnostiam, ktoré mu napomáhajú. “Zákon Zastavme Sorosa slúži tomuto účelu. Chceme zabrániť tomu, aby sa aj z Maďarska stala prisťahovalecká krajina,” cituje MTI zo zdôvodnenia.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:44 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img