streda, 20 októbra, 2021
9.8 C
Bratislava
ÚvodArénaĽady sa pohli. Kočner už nie je nedotknuteľný. Bude veľký boj o...

Ľady sa pohli. Kočner už nie je nedotknuteľný. Bude veľký boj o to, aby zostal v base. Politici komentujú zatknutie kontroverzného podnikateľa

Prípad zmeniek za vyše 42 miliónov eur, ktoré žiada Kočnerova spoločnosť od Markízy a Pavla Ruska, vyšetruje NAKA pre údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Z toho viní televízia Ruska s Kočnerom a žiada preskúmať, či si Kočnerove firmy plnia daňové povinnosti. 
 
Podľa poslanca NR SR Dušana Jarjabka (Smer-SD) orgány činné s trestnom konaní dobre vedia prečo konali, tak ako konajú. Pôvod kauzy okolo zmeniek, ktoré podpísal Rusko Kočnerovi, treba podľa poslanca hľadať v minulosti. 
 
„Treba sa vrátiť do roku 1998, keď sa odohral boj o Markízu a o slobodu slova. Pán Kočner a pán Rusko boli hlavnými protagonistami tohto obdobia. Dnes sú títo dvaja ľudia v podozrení a zaoberajú sa nimi orgány činné v trestnom konaní. Ja sa ale pýtam, kto sa za rok ´98 ospravedlní občanom, ktorí boli vtedy namotaní televíziou Markíza, ktorá porušila všetko, čo mohla porušiť v rámci volebnej a predvolebnej kampane,“ vracia sa smerák 20 rokov do minulosti. 

Sloboda slova

Jarjabek dodáva, že podľa neho mala byť Markíze koncom 90. rokov odobraná licencia a nielen udelená najvyššia pokuta, akú kedy licenčná rada udelila za porušenie pravidiel vysielania predvolebnej kampane. Čo sa týka slobody slova, sme dnes podľa poslanca v podobnej situácii ako pred prelomom milénia. 
 
„Dnes sa stretávame s dôsledkami roku 1998 v oblasti klamania ohľadne záchrany slobodného slova. Pripomína mi to strašne súčasnú situáciu hlavne v mediálnej paralele, keď isté médiá na akékoľvek výhrady, ktoré voči nim máte, odpovedajú: ‚My sme slobodné médiá a my sme tí nezávislí, ktorí širia slobodu slova, atď.‘“ povedal Jarjabek pre PL. 
 
Poslanec Smeru dodal, že sa mu nepozdáva prístup niektorých novinárov, ktorí za politikmi chodia so „zaručenými informáciami z dôveryhodných zdrojov“, ale tie nechcú prezradiť, odvolávajúc sa na ochranu slobody slova. „Viete, čo, kašlem na takúto ochranu slobody slova, pretože je to klamstvo a práve vytvára neslobodu slova,“ uzavrel v Jarjabek. 

Krajniak: Ľady sa pohli

V krátkosti sa k zatknutiu Mariána Kočnera vyjadril aj podpredseda hnutia Sme rodina a ďalší možný prezidentský kandidát Milan Krajniak, ktorý dúfa, že sa na Slovensku týmto krokom možno niečo mení. „Ľady sa pohli, niečo v tejto krajine sa možno zmenilo: Kočner už nie je nedotknuteľný,“ píše Krajniak na svojom oficiálnom facebookovom profile. 
 
M.Krajniak o zatknutí M.Kočnera
M.Krajniak o zatknutí M.Kočnera (zdroj: Facebook/M.Krajniak)

Symbol ‚nášho človeka‘ a bezprávneho štátu

K aktuálnemu prípadu sa vyjadril aj poslanec liberálov Jozef Rajtár (SaS), ktorého bývalý asistent nazrel na bankové účty exministra Roberta Kaliňáka, za čo skončil pred súdom. Ani saskár na sociálnej sieti neskrýval radosť z toho, že Kočnera zatkla NAKA a dúfa, že známy podnikateľ zostane za mrežami a bude potrestaný. 
 
„Symbol ‚nášho človeka‘ a bezprávneho štátu Kočner konečne zatknutý!! Je to práca poctivých príslušníkov polície a prokurátorov a ďalších ľudí, ktorí pomáhali. Teraz bude veľký boj o to, aby Kočner zostal v base a bol spravodlivo potrestaný! Spravodlivosť na Slovensku sa bude lámať na tom, či sa to podarí!“ píše Rajtár. 
 

Účelové zatknutie?

K aktuálnej téme sa tak trochu inak ako všetci ostatní vyjadril predseda mimoparlamentných kresřanských demokratov Alojz Hlina. Ten na  facebookovom profile v podstate zopakoval slová Ruskovho právneho zástupcu, ktorý po zatknutí Mariána Kočnera pre médiá uviedol, že má obavy z toho, že „konanie polície voči jeho klientovi mohlo byť účelové a mohlo súvisieť so snahou prekryť protest farmárov“. V prípade falšovania zmeniek je totiž obvinený aj Rusko. 
 
Hlina prirovnáva zatknutie Kočnera – v údajnej snahe prekryť protesty farmárov – ku kultovému filmu z konca 90. rokov Vrtieť psom (Wag the Dog). 
 
„Pamätáte na film Vrtieť psom? Ako tam vyrábali ‚vojnu v Albánsku‘? Ak máte v Bratislave skupinu odhodlaných farmárov bojujúcich za svoje práva, tak sa zíde aj postavička ako Kočner, aby ste prekryli záujem. Áno, tých farmárov nechajú unaviť na Tyršovom nábreží. Ľud bude teraz sledovať Kočnera a futbal, resp. futbal a Kočnera,“ píše Hlina. 
 
Predseda KDH podporuje farmárov protestujúcich v Bratislave a dodáva, že predpokladom úspechu je vytrvalosť. „Ak vydržia, v sobotu zatknú ešte väčšiu rybu ako Kočnera,“ dodáva Hlina v závere svojho statusu. 
 
A.Hlina o zatknutí M.Kočnera
A.Hlina o zatknutí M.Kočnera (zdroj: Facebook/A.Hlina)

O čo v kauze ide

Bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko mal v roku 2000 podpísať spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Mariana Kočnera a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú tri súdne pojednávania, v ktorých Kočnerova spoločnosť žiada od Ruska a Markízy – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.
 
Podľa informácií medializovaných v máji Kočner zobral zo súdu zmenky a odôvodnil to tým, že ich chce dať expertízne preskúmať.
 
Televízia Markíza podala trestné oznámenie na Kočnera a Ruska za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Prípadom sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA). Vysielateľ tiež požiadal Finančné riaditeľstvo SR o preverenie, či si spoločnosti spojené s Kočnerom riadne splnili daňové povinnosti.
 
728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 04:01 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img