utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaTereza Spencerová: Stop Soros? Uvidíme, koľko zavrú „slniečkarov“. Ale Sorosove peňazovody idú...

Tereza Spencerová: Stop Soros? Uvidíme, koľko zavrú „slniečkarov“. Ale Sorosove peňazovody idú ďalej. Situácia s migráciou je takáto

Angele Merkelovej sa to doma trochu kazí… Minister vnútra Seehofer chce vykazovať nelegálnych migrantov späť za hranice a súčasne vyhlásil, že „s tou ženou už nemôže pracovať“. Čo pani kancelárku teraz čaká, keď, ako dobre vieme, je pod tlakom z Talianska, Rakúska a ďalších krajín? Vznikne tá tzv. koalícia ochotných, ktorí budú bojovať s migráciou bez ohľadu na ňu?

Tá téma je síce na prvý pohľad nosná, a teda aj mediálne vďačná, ale z týždňa na týždeň by som v nej žiadny vývoj nečakala. Už minule som hovorila, že by bol Seehofer blázon, keby zosadzoval kancelárku v čase, keď nikto nevie, ako s tými státisícmi migrantov naložiť, a v podstate som trafila, Síce na jednej strane „rozhodne“ vyhlasuje, že s ňou „už nemôže pracovať“, ale druhým dychom jej dáva ďalší mesiac. A stavím sa, že potom ešte ďalší mesiac a ďalší mesiac…

Skrátka, keď ani „bojovníci proti migrácii“ netušia, čo si – okrem „veľkých“ fráz na prilákanie voličov – majú v praxi počať, nič zásadné sa diať ani nemôže. A to isté platí aj pre takzvaný „taliansky tlak na Merkelovú“ alebo aj pre vami spomínanú prípadnú „koalíciu ochotných bojovať proti migrácii“. Jedna vec je totiž zatvoriť lodiam s migrantmi – či už tým v rukách mimovládnych organizácií, alebo lodiam pašeráckym – svoje prístavy a pobrežia, ako to urobila nová talianska vláda, ale úplne iná vec je, čo s tými státisícmi ilegálnych migrantov, ktorí tu už sú. Napríklad Fínsko skúša vracať do Iraku ľudí bez dokladov, o ktorých si aspoň myslí, že sú to Iračania, ale iracké úrady ich obratom vracajú späť do Fínska, pretože to Iračania buď nie sú, alebo doma aj tak zostať nechcú… Bumerang.

Samozrejme, krajiny ako Maďarsko, ktoré sa už dávnejšie obohnali plotom, majú určitú výhodu – cez zátarasu preniklo len málo migrantov. Navyše Maďarsko pre väčšinu z nich aj tak nikdy nebolo vysnívanou cieľovou krajinou. A tak si v stredu mohol maďarský parlament dovoliť pritvrdiť a bez ohľadu na námietky z Bruselu schváliť zákon „Stop Soros“, ktorý umožňuje väzniť každého, kto bude pomáhať ilegálnym migrantom, alebo zatvárať rovno celé príslušné mimovládne organizácie. Neviem, koľko „slniečkarov“ nakoniec zavrú, ale mám dojem, že s ohľadom na počty migrantov je to zákon zo všetkého najviac na „efekt“, aby „v Bruseli videli“. Takže áno, je to síce konkrétny krok, ale Nemecku, Francúzsku, Taliansku a ďalším krajinám plným migrantov ako vzor poslúžiť nemôže…

Ale spomínaní voliči, ktorým sa páči protiimigračná rétorika, môžu skôr či neskôr pochopiť, že sú to zo strany politikov zase len prázdne slová bez konkrétneho obsahu, a potom už naozaj môže začať byť zle-nedobre…

Merkelová sa snaží niečo vymyslieť s Macronom. Jasne proimigračné je Španielsko, ktoré prijalo loď Aquarius vykázanú Salvinim. Denník The Guardian bedáka, že práve na otázke migrácie sa určí, či bude Európa aj naďalej „liberálno-demokratická“. A možno už budúci rok, pri voľbách do Európskeho parlamentu. Inými slovami, kam až vystúpila voda pri potope?

To je v zásade stále to isté. Áno, Španielsko teraz prijalo niekoľko stoviek migrantov namiesto Talianska, takže z hľadiska Európy sa na migračnej vlne nič nezmenilo, a hneď požiadalo Brusel o kopu peňazí, pretože sami nemajú a už roky ani netušia, čo si s tými všetkými migrantmi počať. S takou logikou im tá nová vláda zrejme dlho nevydrží.

To všetko v situácii, keď proti prijímaniu migračných vĺn v rámci EÚ vystupuje okrem Rakúska a teraz už i Talianska aj celý Vyšehrad a s ním napríklad Grécko, Slovinsko alebo Dánsko, ktoré síce formálne migrantov neodmieta, ale už najmenej tri roky ich cielene a celkom úspešne odstrašuje…

Na jednej strane je mi jedno, nad čím bedáka alebo nebedáka britský denník The Guardian, ale súčasne je jasné, že ani ten najdlhší zoznam „protiimigračných“ vlád neznamená žiadnu „smrť slniečkarov“, už len preto, že myšlienky takto jednoducho – prostou porážkou vo voľbách – rozhodne neumierajú. Všeobecne, myšlienky neumierajú skoro nikdy. A Sorosove miliardové peňazovody s nejakými voľbami nevyschnú už vôbec, a tak sa nedá vylúčiť, že v nejakých budúcich voľbách zase prevládnu „slniečkari“.

George Soros

George Soros. Zdroj: TASR

Úprimne, osobne sa nemôžem ubrániť pocitu spoluzodpovednosti, že sme ako členovia NATO v minulých dekádach aktívne pomáhali „oslobodzovať“ najrôznejšie národy Blízkeho východu alebo severnej Afriky, a to tak dlho, až tým vybombardovaným ľuďom, ktorí to prežili, už nezostalo vôbec nič, a tak sa dali na pochod. S pocitom, že im tá Európa predsa niečo dlhuje – a má navyše tú smolu, že je na rozdiel od Ameriky hneď za rohom.

To však, samozrejme, neznamená, že by som považovala za „rasizmus“, keď majú byť migranti trestaní napríklad za znásilnenie, pričom sa ich obhajcovia zahaľujú do proklamácií o kultúrnych rozdieloch. To je predsa úplné bláznovstvo v situácii, keď väčšina z tých státisícov migrantov nejaví väčší záujem o nejakú integráciu a namiesto toho vytvára „no-go zóny“, do ktorých sa bojí vstúpiť aj miestna polícia.

To však, samozrejme, zároveň neznamená, že by sme s migrantmi mali zaobchádzať ako so zvieratami, pretože by sme tým tiež mohli veľmi rýchlo stratiť aj tie posledné zvyšky ľudskosti, ktoré v sebe ako jednotlivci aj spoločnosť ešte máme. Ale súčasne platí, že pri vývoji, aký teraz sledujeme, pri absencii naozaj realizovateľných riešení a stratení medzi extrémnymi názormi ZA a PROTI mierime najskôr k niečomu, ako je občianska vojna v podobe akejsi obrany štátov zvnútra. To, čo niektoré „cieľové“ migračné krajiny v Európe dnes prežívajú, totiž nie je žiadny multikulturalizmus, ale samovražda.

Belgický minister pre migráciu, ktorý sa postavil proti migrácii, uviedol, že predsa nie je možné, aby v severnej Afrike nebol bezpečný prístav, kde by sme mohli „pretriediť“ migrantov, ktorí k nám nelegálne vniknú. Dá sa s niekým v tejto oblasti na niečom takom dohodnúť? Kto vlastne teraz ovláda pobrežie Líbye?

To sme zase v kruhu, v ktorom sa všetci „protiimigrační bojovníci“ tak márne točia. Áno, isteže sa dá na severe Afriky nájsť prístav, kde by sme teoreticky mohli „triediť“ migrantov. V Západom rozbitej a nestabilnej Líbyi by som ho nehľadala, ale napríklad Maroko je verný spojenec Západu, úzko spolupracuje aj so Saudmi alebo Izraelom, a tak by nám určite vyšlo v ústrety.

Je tu však jedno veľké ALE. Keby išlo o „outsourcing“ šitia tenisiek alebo tričiek, tak by určite nikto v Maroku neprotestoval, pretože by sa nad nimi vznášala vyhliadka aspoň nejakej práce a zárobku. Lenže triedenie migrantov zahŕňa neskrývaný fakt, že by si Európa vzala napríklad jedno percento tých vzdelanejších a zvyšných 99 percent by nechala Maroku, nech sa v nich za chvíľu pokojne aj utopí, pretože – ruku na srdce – nás okrem nás samotných nikto iný nezaujíma.

A Maroko by sa v migrantoch utopilo, pretože aj keby mu Európa dala pol tony miliárd, v skutočnosti by nemalo žiadne prostriedky, ako by ich mohlo vracať k nim domov, niekam do subsaharskej Afriky… Skrátka, ten belgický nápad napohľad vyzerá múdro, ale je rovnako hlúpy ako všetko ostatné, s čím európski politici zatiaľ prišli.

Kto sa s migráciou nebabre, slušne povedané, je Donald J. Trump. Vrátane separácie detí nelegálnych migrantov od rodičov. Nakoľko mu táto vec píárovo uškodí? Alebo už mu to je jedno?

Trumpova „sila“ spočíva v tom, že je gumový a teflónový, a tak mu vôbec neprekáža, že zajtra povie niečo iné, než tvrdil dnes alebo kedysi dávno, teda včera. A tak už túto svoju separáciu detí od rodičov zase obratom ruky zrušil. Na dôvody sa nepýtajte, ale nič humanistické by som v tom nehľadala. Možno mu len niekto prezradil, že kongresové voľby sú na obzore a medzi jeho voličmi sú nejakí rodičia, ktorí sa v televízii neradi pozerajú na plačúce deti za mrežami a odtrhnuté od svojich matiek…

Inak, jeho popularita sa bez ohľadu na to, čo všetko vyvádza, pohybuje konzistentne okolo 39 percent, čo je vraj dobrý priemer amerických prezidentov a súčasne o niečo viac, než mal Obama. Takže si nejaký ten výstrel naslepo môže dovoliť a nijako mu to píárovo neubližuje.

Merkelová a Macron sa zhodli na zámere vytvoriť spoločný rozpočet eurozóny. Išli by ste do toho s nimi?

Jasné, že by som do toho s nimi išla. Kto by si predsa nechcel zahrať v orchestri na Titanicu?

Emmanuel Macron a Angela Merkelová

Emmanuel Macron a Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Nevideli ste, prosím, v poslednom čase niečo o pánovi Skripaľovi? Kde je, ako sa mu darí, či vyšetrovanie niekam pokročilo?

Terezu ste síce trafili, ale musíte ísť za tou Mayovou, nie za mnou… A či vyšetrovanie pokročilo? Radšej už nie, preboha! Veď s každým ďalším „pokrokom vo vyšetrovaní“ sa Londýn zakaždým až babčenkovsky blamoval a spolu s ním strácali posledné zvyšky dôveryhodnosti aj všetci jeho „solidárnici“, čo ich len po svete je. Takže by som si – byť Mayovou – radšej vzala k srdcu názov dávnej talianskej filmovej drámy „Vyšetrovanie sa skončilo, zabudnite“.

Tá Skripaľova dcéra je v tom všetkom zrejme úplne nevinne, ale vysoká politika na takú obeť nehľadí. Veď v Iraku západné armády zabili a spôsobili smrť odhadom asi 1,3 milióna ľudí, tak nebudeme nad jednou slečnou, ktorej Londýn totálne zmenil život, „zbytočne plakať“. Veď sa namiesto toho už dá vymýšľať zase nová „ruská kauza“, nie?

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Nič konkrétne „prevratné“ nás vo svete asi nečaká, ale zaujímavých tém „v behu“ je veľa, a tak si každý iste nájde to svoje.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:51 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img