sobota, 15 augusta, 2020
27.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Ruská sila rastie rýchlejšie než sila krajín v západnej Európe, priznáva redaktor...

Ruská sila rastie rýchlejšie než sila krajín v západnej Európe, priznáva redaktor The Washington Post

Donald Trump sa budúci mesiac chystá na rozsiahlu cestu do Európy, pri ktorej stihne navštíviť viacero krajín. Špekuluje sa, že jednou z cieľových destinácií by mohlo byť aj Rusko. Britský denník The Times prináša informáciu, že k stretnutiu oboch svetových lídrov by mohlo dôjsť pred summitom NATO, ktorý sa bude konať 11. a 12. júla v Bruseli. Zástupcovia USA podľa zdroja The Times dúfajú, že Trump s Putinom by mohli usporiadať vlastný summit. Alternatívne by k nemu mohlo dôjsť aj pred plánovanou Trumpovou návštevou Veľkej Británie 13. júla 2018. Podľa zdrojov blízkych denníku je predpokladanou lokalitou historického stretnutia Viedeň, ktorá minulý mesiac verejne ústami kancelára Sebastiana Kurza vyjadrila záujem takéto stretnutie usporiadať.

Správa o stretnutí Trumpa s Putinom vyvolala pochybnosti v rámci NATO. Novovymenovaný šéf britských ozbrojených síl Mark Carleton-Smith ihneď po svojom uvedení do funkcie verejne prejavil svoje obavy z vojenského nebezpečenstva, ktoré vraj dnešné Rusko predstavuje. „Rusko dnes nie je silou status quo. Je v revizionistickom móde a jeho zámery sú podporené zodpovedajúcim arzenálom,“ povedal generál. Podľa neho je chybou sa domnievať, že smerom z Ruska neplynie k Británii žiadna bezprostredná alebo existenčná hrozba. Ruský nedostatok rešpektu k prejavom slabosti sa vraj vôbec nezmenil.

Britské obavy z Ruska sú podnietené aj kauzou bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ktorého tento rok spolu so svojou dcérou otrávili látkou Novičok. Podľa mnohých za útokom stojí Rusko, ale Putin také obvinenia vehementne popiera. Sergej Skripaľ aj jeho dcéra útok prežili a teraz sa zotavujú doma.

Ako informujú spravodajské agentúry Interfax a Reuters, k jednému stretnutiu medzi zástupcami USA a Ruska by malo dôjsť už budúci týždeň. Bezpečnostný poradca prezidenta Trumpa John Bolton by sa údajne mal budúci týždeň vydať do Moskvy, aby prerokoval detaily plánovaného summitu. Interfax sa odvoláva na bližšie nešpecifikované zdroje z Washingtonu. Ako je známe, americký prezident Donald Trump sa otvorene vyjadril za inklúziu Vladimira Putina do vrcholných rokovaní svetových politikov. Zatiaľ naposledy k tomu došlo na stretnutí skupiny G7, kde sa k Trumpovej výzve pripojil aj taliansky premiér Giuseppe Conte.

Donald Trump počas tlačovej konferencie na summite G7 v Quebecu

Donald Trump počas tlačovej konferencie na summite G7 v Quebecu  Zdroj: TASR

Americký denník The Washington Post sa vo svojej čerstvej analýze zaoberá kondíciou dnešného Ruska. Ani medzi renomovanými akademikmi však v otázke postavenia Ruska nepanuje konsenzus. Zatiaľ čo niektorí si myslia, že jeho pozícia slabne, iní ho radia na druhé miesto hneď za USA. „Do prvého tábora možno zaradiť profesorov Johna Nyea a Stephena Walta z Harvardu alebo Stephena Kotkina z Princetonu,“ vymenúva v komentári redaktor Simon Saradzhyan. Do druhého tábora sa radí napríklad Chin-Lung Chang z Fo-guang University na Taiwane. Ten vypracoval obsiahlu štúdiu, ktorá má dokladať pozíciu Ruska ako svetovej mocnosti číslo dva.

Kompletnú analýzu nájdete na webe Analytické centrum.

Saradzhyan ďalej píše, že sa pokúšal s tímom výskumníkov odhadnúť súčasnú pozíciu Ruska na štyroch rozdielnych modeloch. Tri z nich pritom naznačujú, že zatiaľ čo pozícia Ruska od roku 1999 silnie, vplyv Západu klesá. „V rámci našej analýzy sme sledovali vývoj ruskej sily od roku 1999 cez širokú škálu dát vrátane údajov o ekonomickom výkone, spotrebe energie, vývoji populácie, predpokladanej dĺžke života, výdavkoch na zbrojenie, efektívnosti štátnej správy a tiež napríklad o nových patentoch,“ vysvetľuje Saradzhyan.

Prvý model porovnával HDP v Rusku s globálnym HDP, ako aj s HDP porovnateľných krajín, to všetko za predpokladu parity kúpnej sily, teda ceny nákupu rovnakých položiek v jednotlivých krajinách. „Podľa týchto hľadísk rástlo Rusko rýchlejšie než svetový priemer a tiež rýchlejšie než jeho päť západných konkurentov. Nestačilo však na Indiu a Čínu,“ opisuje Saradzhyan. Čína výskumníkom vyšla z hľadiska národnej sily za rok 2016 ako mocnejšia než Spojené štáty.

Druhý model si všímal populácie jednotlivých krajín a ich rozlohu, HDP a vojenskú silu. Výsledky boli podobné tým z prvého modelu a Čína opäť vyšla zo súboja s USA na prvom mieste.

Tretí model pridal rozdelenie populácie na mestskú a dedinskú, zahrnul spotrebu energie v jednotlivých krajinách a venoval sa aj objemu výroby s pridanou hodnotou. V tomto modeli Rusko predbehlo všetkých päť západných konkurentov, ale skončilo horšie ako svetový priemer. Aj tento model zobrazil Čínu ako silnejšiu veľmoc, než akou majú byť Spojené štáty.

Štvrtý model dáva dohromady súčty národného surovinového bohatstva, populácie, územnej rozlohy, ekonomickej sily, vojenskej sily a technologickej vyspelosti. To všetko so schopnosťou jednotlivých krajín využiť to, čo má daná krajina k dispozícii. V tomto modeli Rusko v tempe rastu prekonalo všetky krajiny okrem USA, hoci v celkovom meradle bolo slabšie ako USA, Čína a India. Tento model potom vykreslil USA ako silnejší štát, než akým je Čína.

„Tvrdenia o ruskom páde sa javia ako nepodložené,“ zhŕňa nálezy Saradzhyan. Všetky štyri modely podľa neho dokazujú, že ruská sila rastie rýchlejšie než sila krajín v západnej Európe. Saradzhyan sa domnieva, že svet už nie je unipolárny. Svet sa podľa neho vracia k formátu súperenia dvoch a viacerých veľmocí, tentoraz sa k USA pridáva Čína.

autor: mak

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Kurz chce prísnejšie kontroly na rakúskych hraniciach

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz plánuje prísnejšie kontroly na hraniciach pre tých, ktorí sa vracajú z dovoleniek, keďže počet nových prípadov nákazy koronavírusom...

Spomienkovými stretnutiami do Kališťa vraciame život, odznelo v prejave prezidentky SR

Pred viac ako trištvrte storočím došlo v Kališti k takej strašnej tragédii, že sa tam život už nevrátil. Spomienkovými stretnutiami na mieste...

Zelenskyj: Prepustenie ruských “žoldnierov” bude mať “tragické následky”

Rozhodnutie Bieloruska prepustiť skupinu ruských "žoldnierov" bude mať "tragické následky", varoval v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, na ktorého sa odvolala agentúra...

ÚVZ: Väčšina nových prípadov COVID-19 je z podchytených ohnísk

V prípade väčšiny nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 ide o kontakty už potvrdených prípadov z podchytených ohnísk nákazy. Informuje o tom Úrad...

Koronavírus na Ukrajine: rekordný denný nárast

Na Ukrajine zaznamenali do soboty rána 1847 prípadov ochorenia COVID-19 za jeden deň, čo je dosiaľ najvyšší počet prípadov nákazy novým koronavírusom...

Pandemický plán: Vakcína proti COVID-19 by sa mala najprv podávať zdravotníkom a seniorom

Vakcína proti ochoreniu COVID-19 by mala byť na Slovensku najprv dostupná pre ľudí starších ako 65 rokov, chorých, ako aj zdravotníkov, policajtov...

Vzťahy sú napäté. Vyjednávači z USA a Číny majú diskutovať o prvej fáze obchodnej dohody

Vyjednávači zo Spojených štátov a Číny by mali v sobotu diskutovať o prvej fáze obchodnej dohody, ktorú dve najväčšie svetové ekonomiky podpísali...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,855 +54 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,969 Infikovaných 855 Last updated: 15. augusta 2020 - 15:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky