utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Poslanci Smeru, SNS, OĽaNO a Sme rodina chcú zmeniť interrupčný zákon

Poslanci Smeru, SNS, OĽaNO a Sme rodina chcú zmeniť interrupčný zákon

Poslanci, ktorí chcú zmeniť interrupčný zákon, už zasadli za okrúhly stôl. Tento týždeň sa pri ňom stretli členovia Smeru-SD, SNS, OĽaNO, Sme rodina aj Richard Vašečka (nezaradený). “Boli tam aj zástupcovia mimovládok, ministerstiev a chceme prizvať aj predstaviteľov Mosta-Híd,” avizuje Podmanický.

Okrúhle stoly budú pokračovať celú jeseň. Výsledkom má byť novela priechodná parlamentom. “Detaily nejdem konkretizovať. K téme chceme pristúpiť zodpovedne,” uistil Podmanický, podľa ktorého je v hre aj ústavná zmena, o ktorej hovoril podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

Predseda Smeru-SD Robert Fico nedávno povedal, že na zmenu interrupčného zákona nie je spoločenská objednávka. Expremiér zároveň nechce, aby na Slovensku vznikol čierny trh s umelými prerušeniami tehotenstva, ani aby ženy chodili za interrupciami do zahraničia. Na druhej strane, rešpektuje iný názor na túto tému. Podmanický predpokladá, že v kultúrno-etických otázkach budú mať poslanci voľnú ruku.

Šéf poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák, ktorý je zároveň gynekológ, už skôr povedal, že zákon o interrupciách by sa meniť nemal. Ten súčasný považuje za dobrý, termíny v ňom majú svoje opodstatnenie a téme navyše politika škodí. “Myslím si, že o takejto veci nemajú rozhodovať politici, ale ženy a odborná verejnosť. Navyše ako gynekológ si tiež myslím, že zákon by sa meniť nemal. Ten súčasný je dosť prísny a je dobrý,” povedal pre TASR a poukázal na klesajúci trend pri interrupciách.

Sprísnenie zákona o interrupciách mali poslanci na stole aj pred niekoľkými dňami. Stopli ho, ale viacerí zákonodarcovia sa téme chcú venovať ďalej. Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára je medzi poslaneckými klubmi snaha nájsť dohodu na zmene pravidiel. Blanár mieni presadzovať ústavnú úpravu zákona. Zároveň zdôrazňuje potrebu podať pomocnú ruku tehotným ženám, aby donosili dieťa a dali ho na adopciu. Budúci adoptívni rodičia by podľa Blanára mohli napríklad matkám platiť náklady súvisiace s tehotenstvom.

Bastrnák chce presviedčať kolegov v strane aj koalícii, aby pri tejto téme počúvali najmä odborníkov a ženské organizácie. Na nápady, ktoré už odzneli v médiách, Bastrnák reaguje tým, že sa debatovať dá o čomkoľvek. “Ale toto je taká vec, pri ktorej platí, že čím menej politiky do nej vstúpi, tým lepšie,” uzavrel.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 20:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -