Matteo Salvini: Nech z mora zmiznú neziskovky a namiesto nich nastúpi pohraničná stráž

    0
    Matteo Salvini (Autor: TASR)

    Salvini v úvode rozhovoru odmieta, aby Nemecko vracalo späť do Talianska žiadateľov o azyl, ktorých tam zaregistrovali, ako navrhuje Angela Merkelová. Zároveň však nesúhlasí s tým, že by týmto svojím postojom mohol prispieť ku koncu politickej kariéry nemeckej kancelárky, ako tvrdí redaktor. „Aj napriek rozdielnym názorom nechcem byť svedkom pádu vlády či nejakej politickej krízy,“ hovorí Salvini, ktorý podľa svojich slov nie je v priamom kontakte s kancelárkou.

    Ako však pripúšťa, pravidelne komunikuje so svojím nemeckým náprotivkom Horstom Seehoferom, ktorý pritom takisto volá po vracaní migrantov do Talianska. „Nič také si neprajeme. Namiesto príchodu ďalších migrantov musíme ich počty v našej krajine znižovať,“ pokračuje Salvini s tým, že o tom s nemeckým ministrom vnútra ešte nehovoril. Navzdory rozdielnym názorom vyjadruje taliansky minister vnútra odhodlanie s Merkelovou, Seehoferom a ďalšími európskymi partnermi ďalej rokovať.

    „Naše rozhodnutie zostáva stále otvorené. Na rozdiel od minulosti však dohoda s Talianskom nie je vopred zaručená. Ale nepozdáva sa nám spôsob, akým Francúzsko a Nemecko predstavili svojim európskym partnerom návrhy na riešenie utečeneckej krízy. Taká vec sa buď robí spoločne, alebo sa nerobí vôbec. Predstavitelia týchto krajín vypracovali návrhy sami a potom ich ostatným poslali e-mailom. Takto to jednoducho nejde.“

    Salvini ďalej hovorí o svojom návrhu, aby boli zo severoafrického pobrežia odvolané lode mimovládnych neziskových organizácií. „Svojou činnosťou len podporujú ilegálnych prevádzačov a fakticky samotných migrantov motivujú k príchodu do Európy. Namiesto lodí neziskoviek by mali dostať priestor pobrežné stráže Líbye, Tuniska a Egypta. Vybudovanie záchytných centier pre migrantov v severnej Afrike, ale aj na Balkáne považujem tiež za kľúčové.“

    V závere rozhovoru sa Salvini vyjadruje k budúcnosti Európskej únie. „Nadchádzajúce mesiace ukážu, či má ešte EÚ v súčasnej podobe nejakú budúcnosť. A nejde tu len o rozpočet na najbližších sedem rokov, ktorý niektoré štáty kritizujú. Budúci rok nás predovšetkým čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Počas nadchádzajúceho roka zistíme, či ešte zjednotená Európa existuje, alebo je už minulosťou.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -