utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaPozrite sa, čo robí George Soros v Afrike

Pozrite sa, čo robí George Soros v Afrike

„Soros investuje v Afrike do ťažobných, telekomunikačných, poľnohospodárskych a energetických spoločností, pričom v roku 2017 tieto investície predstavovali 70 miliárd dolárov,“ píše Matěj Široký na serveri Česká pozice. V článku ďalej poukazuje na knihu Les réseaux Soros à la conquête de l’Afrique: Les réseaux d’influence à la conquête du monde (Sorosova sieť dobýva Afriku: vplyvová sieť dobýva svet) od francúzskych autorov Stéphanie Erbsovej a Vincenta Barba, ktorí svoje skúsenosti nazbierali v radoch francúzskej rozviedky. Kniha do detailu skúma a opisuje Sorosovu činnosť v Afrike.

Soros si v priebehu rokov dokázal v Afrike vybudovať rozsiahlu vplyvovú sieť, podľa autorov knihy nie nepodobnú tej, ktorú v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia vybudoval agent Kominterny Willi Münzenberg, keď sa pokúšal vo Weimarskej republike spopularizovať idey komunizmu. Soros do kontinentu pumpuje obrovské množstvo prostriedkov. Lenže zmapovať presný rozsah jeho činnosti je vraj takmer nemožné, pretože Soros všetko poníma ako rodinnú firmu, takže sa k mnohým údajom nedá dostať.

Ako špekulant Soros nezverejňuje svoje úmysly dopredu. „Jeho stratégiou sú nepriame akcie, ktoré pripravujú terén, ktorý v správny okamih aktivuje. Inštitút otvorenej spoločnosti bol založený v roku 1979 s odkazom na rakúsko-britského filozofa Karla Poppera (1902 – 1994), ktorého bol Soros žiakom,“ pokračuje Matěj Široký.

Soros je tiež známy svojou podporou médií. Ním financované médiá majú oporu aj v nadnárodných štruktúrach, ktoré Soros takisto podporuje, ide napríklad o Novinárov bez hraníc. Soros v Afrike buduje predovšetkým sieť rádií. „Patrí medzi ne napríklad Radio Okapi, Radio Democracy alebo FreeMedia Group, ktoré sa vyhlasujú za alternatívne médiá, ale často podporujú politickú opozíciu v krajinách, ako sú Libéria, Sierra Leone, Gambia, Senegal alebo Burkina Faso,“ vysvetľuje Široký.

George Soros však myslí aj na budúcnosť. Podporuje tiež internetové médiá, najmä internetové televízie. Nezabúda ani na občianske spolky, ktoré majú brániť demokraciu. Tieto neziskové organizácie sa venujú aj komunitám LGBT a ich právam.

„Zvrhnutie politika a organizovanie nepokojov sú prvým štádiom činnosti organizácií podporovaných Sorosom. Druhým je pomoc vláde, ktorá sa dostala k moci vďaka jeho podpore. Tá má dve formy: poskytnutie finančných prostriedkov alebo vytvorenie programov na podporu rozvoja. Soros však starostlivo kontroluje svoje investície do daných krajín,“ píše ďalej autor v článku. Túto kontrolu vraj zaisťujú známe mená ako napríklad americký ekonóm Jeffrey Sachs alebo bývalý britský premiér Tony Blair.

George Soros v roku 1993 pre francúzsky denník L’Express povedal: „Hranice mojej filantropie tvorí maximum daňových úľav, ktoré americký systém umožňuje.“ Soros chce do budúcna investovať hlavne do energetiky, ktorá má v Afrike sľubné predpoklady. Dnes totiž viac ako tri štvrtiny Afričanov nemajú elektrinu. Elektrina je navyše jednou zo základných poistiek stability každej spoločnosti, v prenesenom význame má teda aj politický vplyv.

„Otázkou je, čo zostane zo Sorosovej africkej ríše po nástupe prezidenta Trumpa. Soros sa už nebude môcť opierať o synergiu, ktorú vytvárali jeho inštitúcie s tými americkej vlády. Americké vládne programy a investície nie sú ohrozované spormi Trumpa a Sorosa, ale skôr Trumpovou víziou America First. Trump tvrdo kritizuje investovanie peňazí amerických daňových poplatníkov do projektov, ktoré nie sú v USA a neprinášajú im prospech,“ hodnotí na záver možný budúci vývoj Matěj Široký.

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: TASR

Celý text nájdete na webe Česká pozice.

autor: mak

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img