Karel Schwarzenberg: Je samozrejmé sa Ruska báť. Ide o jadrovú veľmoc, ktorá nedodržiava dohody. Do istej miery však Rusom rozumiem

  0
  Karel Schwarzenberg (Autor: TASR)

  Rozhovor sa začal témou migrácie. Líder TOP 09 Jiří Pospíšil v rozhlasovej relácii uviedol, že od premiéra Andreja Babiša bolo rozumné ponúknuť talianskej strane nejakú inú formu pomoci, než je prijatie utečencov. Za to ho skritizoval Miroslav Kalousek a ani Karel Schwarznenberg nie je z tejto „pochvaly“ nadšený. „Príkre odmietnutie prijať akéhokoľvek utečenca považujem po prvé za hlúpu politiku, pretože si len všade urobíme nepriateľov,“ tvrdí šľachtic. Myslí si, že odmietnutie utečencov ide proti židovsko-kresťanským ideálom, na ktorých TOP 09 stojí. Že by išlo o ochranu práve tejto kultúry, odmietol. „Chrániť ju tým, že ju zrádzate, že zrádzate jej ideály?“ položil rečnícku otázku.

  Česko malo nejakých utečencov prijať

  Podľa Schwarzenberga sa Česká republika stáva v Európe nedôveryhodnou, keď trvá na dobrovoľnosti prijímania migrantov a potom nechce prijať žiadneho. „To nie je seriózna politika,“ tvrdí o Babišovom postoji. Na námietku, či prijať len zopár utečencov nie je prázdne gesto, spoluzakladateľ TOP 09 odvetil, že nie je a že každá pomoc sa počíta, aj keď problém nevyrieši.

  Ďalšia otázka znela, či týmto gestom Európa neposiela pašerákom správu, aby pokračovali vo svojej činnosti. „To je, s prepáčením, ďalšia hlúposť. To nie je žiadny signál,“ myslí si Schwarzenberg. Bagatelizuje úlohu českej vlády: „Myslíte si, že pašeráci v Líbyi starostlivo sledujú, čo robí česká vláda, čo na to hovorí? To ich nezaujíma. Z našej strany je to len planá výhovorka.“ Navyše vraj ide o vnútropolitickú výhovorku, ktorou si krajina kazí medzinárodnú reputáciu. Česko malo nejakých utečencov prijať, potom by ho videli v úplne inom svetle, hovorí Schwarzenberg.

  Schwarzenberg je však proti kvótam. Na ich adresu povedal: „Bol som proti kvótam, kto ich vynašiel, bol hlupák, pretože poškodil európsku ideu, ich právne odôvodnenie bolo veľmi slabé, to bola ohromná chyba.“ Česko však podľa neho neprichádza so žiadnym konštruktívnym riešením. Na možnosť, že to bude mať vplyv na dotácie pre krajinu, hovorí: „Možno nám ich znížia, pretože sme hlúpi.“

  Ďalej tvrdí, že Babiš spočiatku žiadnym veľkým bojovníkom proti migrácii nebol. Vraj sa pridal, až keď videl, ako táto téma hýbe českou politickou mienkou. A svoj boj proti migrácii používa na odvedenie pozornosti. „Všetci sa pozerajú na bieleho psíka (návnada pozn. PL) a pán Babiš medzitým robí svoje veci. Bohužiaľ, platí to aj pre médiá, tu musím zahrať loptu aj do vašej novinárskej brány,“ vyčítal novinárom politik. Vraj by sa mali viac zaoberať problémami Česka a nie „neproblémom“, ako je migrácia.

  Andrej Babiš

  Andrej Babiš  Zdroj: TASR

  Nikto nevie, čo je česká zahraničná politika

  V súvislosti so zahraničnou politikou skritizoval šľachtic a politik aj stav na českom ministerstve zahraničia. „Je to strašné, vývoj ministerstva zahraničia za posledných niekoľko rokov bol hrozný,“ uviedol. Ministerstvo údajne personálne rozložil už Lubomír Zaorálek (ČSSD), ale ten vraj aspoň mal nejakú líniu, na ktorú sa dalo spoľahnúť, ako v prípade Ukrajiny. Potom Scharzenberg parafrázoval Henryho Kissingera: „Keby teraz niekto zavolal na ministerstvo zahraničia v Prahe, ozval by sa len automat. Nechajte odkaz alebo zavolajte inokedy.“

  Hovorí: „Nikto nevie, čo je česká zahraničná politika. Toho času nie je žiadna česká zahraničná politika.“ Vraj sa do celej veci mieša prezident Miloš Zeman, ktorý prekračuje svoje právomoci, a zahraničná politika vychádza z vnútropolitických potrieb, čo sa Schwarzenbergovi nepáči.

  Putin je šikovný a dobre využil „hlúpu politiku Západu“ na Kryme a v Sýrii

  Nemohlo chýbať ani Rusko. Schwarzenberg povedal, že je samozrejmé sa Ruska báť, pretože ide o jadrovú veľmoc, ktorá nedodržiava dohody. Má pre najväčšiu krajinu sveta a jej obyvateľov isté pochopenie. „Do istej miery Rusom rozumiem,“ tvrdí. „Keď bol Putin mladý muž, sovietske tanky stáli v Erfurte a pri Prahe a sovietska ríša obsahovala Strednú Áziu, všetky tie ,-stany‘.

  Teraz je Rusko zredukované a jediné, čo má, je práve jadrový vojenský potenciál. Takže chápem, že v Rusoch môžu tlieť revanšistické túžby. Tak ako sa Nemci v 30. rokoch cítili ublížení po Versaillskej zmluve,“ poskytuje Schwarzenberg historickú paralelu. Putin je vraj navyše šikovný a dobre využil „hlúpu politiku Západu“ na Kryme a v Sýrii.

  Vladimir Putin Zdroj: TASR

  Trump je nevyspytateľný

  Potom prišiel na rad Donald Trump. Podľa Schwarzenberga je situácia naozaj zúfalá, keď americký prezident hovorí, že netreba prijímať migrantov. Prezident USA je vraj nevyspytateľný. „Dnes hovorí A a B, zajtra povie omega. U neho nikdy neviem, čo si skutočne myslí a čo predstiera,“ hovorí neúspešný český prezidentský kandidát a dodáva, že, samozrejme, na prvom mieste je u Trumpa sebectvo.

  S čím s americkým prezidentom súhlasí, je to, že Európa musí zvýšiť svoje výdavky do NATO. „Nemci vedia, že majú čo doháňať. Bol som v Bruseli, keď asi pred dvoma rokmi nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová opísala zúfalý stav bundeswehru. A stretol som sa s jedným významným anglickým politikom a on mi hovorí: Well, zdá sa, že sme to s tou prevýchovou Nemcov trochu prehnali,“ opisuje svoje skúsenosti.

  Donald Trump Zdroj: TASR

  V ďalšej otázke sa Hospodářské noviny Karla Schwarzenberga pýtali, ako vidí dnešný rozkol medzi Bruselom a Maďarskom a Poľskom. Schwarzenberg povedal, že mu prekáža, keď sa medzi Poľsko a Maďarsko kladie znamienko rovnosti, pretože tie situácie sú úplne odlišné. V Poľsku sa vraj nekradne, v Maďarsku nehanebne. A Kaczyński hlása stále to isté, zatiaľ čo Viktor Orbán vraj pretvoril liberálnu stranu na nacionalistickú. Kaczyńského smer bol vraj dlho potláčaný, takže ide o TKM stranu. Na otázku, čo je TKM, Schwarzenberg povedal: „Teraz, kurwa, my!“

  - Reklama -