nedeľa, 17 októbra, 2021
13.9 C
Bratislava
ÚvodArénaEurópska komisia ako nevolený orgán vzájomne sa podporujúcich politikov sa nápadne podobá...

Európska komisia ako nevolený orgán vzájomne sa podporujúcich politikov sa nápadne podobá niekdajšiemu sovietskemu politbyru, hovorí český exminister Bašta

Nebezpečné Rusko – téma českej diskusie od roku 2013. Akú stopu zanechal Novičok na dôveryhodnosti nielen ruskej, ale aj západnej strany? A kto vedie „na body“ tú píárovú bitku?

Rusko dlho mediálnu bitku o svoju povesť prehrávalo, najmä pre anexiu Krymu. Zvolenie Donalda Trumpa, opakovanie kauzy Novičok a majstrovstvá vo futbale to začínajú meniť. Propaganda, ktorá z Ruska urobila ríšu zla a z Vladimira Putina tieňového najmocnejšieho muža sveta, sa v dôsledku svojej nedôveryhodnosti obracia proti svojim tvorcom. Novičok bola tá kvapka, následkom ktorej pohár pretiekol.

Vladimir Putin

Vladimir Putin. Zdroj: TASR

Prichádza obchodná vojna USA verzus EÚ, Čína a Rusko?

Obchodná vojna sa stala smutnou realitou ako jeden zo symptómov konca globalizácie. Pre Českú republiku je nepríjemné, že zatiaľ nie je známy jej víťaz, zato nikto nepochybuje o tom, kto bude ten prvý porazený – Európska únia. Takže aj my.

Ako môže dominanciu USA a dolára ovplyvniť to, že mnoho štátov posilňuje svoje zásoby zlata a vo svojich transakciách obmedzuje používanie dolára?

Dominanciu USA a dolára zatiaľ úspešne zabezpečuje vojenská prevaha Spojených štátov. Po určitom čase však náklady na ňu prevýšia benefity, ktoré z toho plynú. Potom môže hroziť veľký vojnový konflikt.

Už sú to tri roky, čo českú politiku ovládla téma migrácie. Niektorí argumentujú, že to bola zbytočná a zástupná téma, pretože v Česku skoro žiadni migranti neboli. Ako to teda podľa vás je? 

Považujem za trochu divné, že tí, ktorí bagatelizujú tému migrácie, prehliadajú, že sme členskou krajinou EÚ v schengenskom priestore, takže sa nás dotýkajú všetky európske problémy. Približne šesťdesiatročné skúsenosti krajín západnej Európy s migráciou ukázali, že niekdajšia snaha vyriešiť dočasné ekonomické problémy dovozom pracovnej sily z iných kultúrnych okruhov nakoniec viedla k trvalým demografickým zmenám. Ich dôsledky v krajinách, kde počet migrantov z moslimských krajín presiahol kritickú hranicu, začínajú pripomínať hybridnú občiansku vojnu.

Napríklad vo Francúzsku pri každých nepokojoch horia nielen autá a obchody, ale aj školy. Sú napádaní policajti, hasiči a záchranári ako symbol štátu, voči ktorému sa demonštranti vymedzujú. Getá a no-go zóny predstavujú podhubie pre podobné anticivilizačné javy. Vyhnúť sa tomu dá len tým, že tie trvalé demografické zmeny jednoducho nepripustíme, o čo sa v rebelujúcej časti EÚ práve bojuje.

Vy prirovnávate EÚ k Sovietskemu zväzu. V čom sa podobajú?

Hlavne systémovým deficitom demokracie. Európska komisia ako nevolený orgán vzájomne sa podporujúcich politikov je nápadne podobná niekdajšiemu sovietskemu politbyru. Európsky parlament bez zákonodarnej iniciatívy a kontrolnej funkcie voči Európskej komisii tiež nie je etalónom demokratických pomerov. Podobné ,parlamenty‘ bolo možno kedysi vidieť v totalitných systémoch, napríklad Najvyšší soviet. A, podobne ako v bývalom ZSSR, zásadný podiel na moci má početná byrokracia, ktorá vyrába nespočet nariadení a zákonov, často humorne nezmyselných. Takto nastavený systém potom úplne logicky obmedzuje slobodu nielen národných štátov, ale aj občanov. Ako príklad uvádzam snahu o obmedzovanie slobody slova a držania zbraní.

Bolo by pre Česko opustenie EÚ katastrofou? A ak bude krajine EÚ vnucovať imigrantov a bude pokračovať Schengen s voľným pohybom osôb vrátane migrantov a teroristov, nebude jedinou šancou EÚ opustiť?

Na túto otázku obvykle odpovedám protiotázkou: Prečo sa namáhať a opúšťať niečo, čo sa aj tak samo v dohľadnom čase rozpadne? Obávam sa, že EÚ neprežije v súčasnej podobe dôsledky migračnej krízy ani pomaly prichádzajúcu ekonomickú krízu.

A je možné, že štáty stredovýchodnej Európy vytvoria nejaké svoje vlastné zoskupenie? Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko. Prípadne ešte Poľsko či Bavorsko a Sasko…

S výnimkou Saska všetky vami uvedené krajiny bývali kedysi (aspoň dočasne) súčasťou habsburskej monarchie, takže aj v rámci Európy patria do rovnakého kultúrneho okruhu. Jedným z dôvodov ich zjednotenia bolo turecké nebezpečenstvo. História sa rada opakuje…

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 17:45 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img