Čo prinesú eurovoľby? Buď multikultúrnu Európu pod taktovkou Francúzska alebo európske tradície a hodnoty, komentuje ekonóm

  0
  Angela Merkelová a Emmanuel Macron (Autor: TASR)

  Pikora sa domnieva, že Európa stojí na križovatke. Budúci rok sa vraj môže rozhodnúť o tom, ktorým smerom sa vydá.

  Jednu z možných ciest predstavuje francúzsky multikulturalizmus. Francúzsky prezident Emmanuel Macron by ním podľa všetkého rád očaril Rusko a Turecko. Macron vraj vidí Európu ako kontinent troch okruhov. Do najširšieho okruhu by rád zaradil Rusko a Turecko. Podľa Macrona bude v záujme týchto krajín s EÚ spolupracovať. Budú spolupracovať a budú sa spolupodieľať na zachovaní mieru v Európe. Do druhého okruhu budú patriť krajiny EÚ bez eura. A tretiu, asi najužšiu skupinu, budú tvoriť členské štáty platiace eurom. Tie budú spolupracovať tak úzko, že podľa ekonóma budú v podstate pripomínať jeden štát.

  Emmanuel Macron

  Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

  „Pripadá mi to ako Napoleonova vízia Európy. Aj Napoleon si myslel, že Európe bude vládnuť Francúzsko a ovládne aj Rusko. Kým si na Rusku nevylámal zuby. Dosť by ma zaujímal názor Putina a Erdogana. Nie, vážne si nemyslím, že by sa niektorému z nich myšlienka jeho krajiny ako satelitu Paríža pozdávala. Naopak si dokážem predstaviť, že by sa im pozdávala myšlienka Paríža ako satelitu,“ podotkol Pikora.

  Okrem francúzskej cesty sa však údajne ponúka aj cesta maďarská, cesta premiéra Viktora Orbána, ktorý opakovane volá po konci projektu multikulturalizmu, po rozvoľnení európskej integrácie a posilnení európskych hodnôt a tradícií. Tento program Orbán presadzuje aj v Maďarsku a posledné parlamentné voľby vyhral tak jasne, že mu ostatní lídri EÚ môžu závidieť.

  Viktor Orbán

  Viktor Orbán. Zdroj: TASR

  „Európskou spoločnosťou sa aktuálne vedie podobná deliaca čiara ako v Amerike. Ani v Amerike sa už nehrá na ľavicu a pravicu. Teraz je to boj o niečo, čomu sa hovorí liberálna demokracia (čo je, mimochodom, podľa mňa nezmyselný pojem, pretože ,neliberálna demokracia‘ je protirečenie). Povedané bez obalu, je to jednoducho boj o multikultúrno,“ pokračoval ekonóm.

  Orbán má vraj tú výhodu, že v politickom zápase nebojuje sám. Po boku Maďarska podľa Pikoru stoja Poľsko, Rakúsko či Taliansko. Európskej komisii však nie je počínanie Orbána príliš po chuti.

  „Európska komisia poslala Maďarsko pre nové pravidlá o azyle a navrátení žiadateľov pred európsky súd. Na to Orbán tento týždeň zase zareagoval slovami, že rozhodnutie Európskej komisie nie je dôležité vzhľadom na jej končiaci mandát. Povedal, že Európa potrebuje novú Komisiu, ktorá netrestá tie štáty, ktoré bránia vlastné hranice, ako je Maďarsko. Dodal navyše, že Európska komisia by naopak mala trestať tie krajiny, ktoré do Európy púšťajú milióny migrantov, čím porušujú doterajšie záväzky EÚ. Má pravdu v tom, že v Európe máme dvojaký meter, keď sa to hodí,“ doplnil Pikora.

  Nakoniec vyzval Nemecko, aby sa malo pred Francúzskom na pozore, pretože Macron podľa ekonóma hodlá svoj politický sen zaplatiť z nemeckých peňazí.

  Celý text nájdete na webe Reflex.cz.

  - Reklama -