Opozícia sa pustila do Kaliňáka: Je veľmi šikovný klamár. Bol roztrasený. Dal to na Kočnera. Teatrálne vystúpenie a účelové PR

  0
  Robert Kaliňák (Autor: TASR)

  Robert Kaliňák informoval, že okrem kontrolných a neutrálnych otázok odpovedal na deketore lži aj na štyri kľúčové otázky, ktoré zaujímajú slovenskú verejnosť a súvisia s prípadom uneseného Vietnamca. Zároveň povedal, že iba dve otázky, ktoré dostal, prístroj vyhodnotil tak, že pravdepodobne nehovorí pravdu. Detektor lži absolvoval u experta, u ktorého sa testu podrobil v minulosti aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Výsledky z detektora sa dočítate TU.

  Galko: Kaliňák bol roztrasený

  Najsilnejšia opozičná strana si myslí, že Kaliňák mal absolvovať detektor lži v Nemecku a odpovedať na viac otázok. „Sme presvedčení, že takýto test by mal absolvovať u slovenských, ale aj nemeckých orgánov činných v trestnom konaní. Pevne veríme, že sa tak stane a že bude odpovedať na oveľa viacej otázok. Trestný čin má niekoľko fáz – prípravnú, priebehovú a následnú, ktorá sa týka zahladzovania stôp. Pán Kaliňák bol roztrasený, čítal z papiera, nedovolil novinárom ani len jednu otázku. On si myslí, že to takýmto vyhlásením utne, ale my ho chceme ubezpečiť, že nič neukončil a v tejto megakauze sa bude pokračovať ďalej,“ povedal na tlačovej besede liberál Ľubomír Galko.

  Človek, ktorý podnikal s dcérou Vladimíra Mečiara

  Hoci sa Kaliňák obhajoval, že absolvoval test u rovnakého experta ako Igor Matovič, tak opozičný poslanec to kritizuje. „Je absurdné, že sa Robert Kaliňák snaží vyviniť zo zločinu únosu testom na detektore lži u človeka, ktorý podnikal s dcérou Vladimíra Mečiara, rovnako podozrivého z únosu Michala Kováča mladšieho,” uviedol predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že kým jemu v roku 2014 určili médiá, u koho má absolvovať test na detektore lži, Robert Kaliňák si túto firmu zaplatil sám.

  Remišová: Robert Kaliňák nie je Slovensko

  Detektor lži kritizuje aj šéfka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. „Na Slovensku sú vážne podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov a takéto podozrenia sa neoverujú na detektore lži, ale musia byť riadne vyšetrené orgánmi činnými v trestnom konaní,“ napísala na sociálnej sieti Facebook.

  Poslankyňa zároveň pripomína, že slovenské súdy neuznávajú detektor lži ako dôkaz a na jeho samotné používanie existujú viaceré rozporuplné názory. „Snahu o vyšetrenie zapojenia svojej osoby do únosu a do operácie cudzej tajnej služby, označuje Robert Kaliňák za útok na Slovensko. Kaliňák nie je Slovensko. Dobrú povesť Slovenska poškodili predovšetkým tí, ktorí umožnili zneužitie štátneho majetku a našej krajiny na operáciu cudzej tajnej služby,“ dodala.

  „Žiadame generálneho prokurátora, aby okamžite vytvoril vyšetrovací tím a v prvom rade vypočul Roberta Kaliňáka. Ľudia podozriví zo spáchania trestných činov nemajú vystupovať v televízii, ale pred vyšetrovateľmi,“ uzavrela Remišová.

  Grendel: Dal to na Kočnera

  Remišovej stranícky kolega Gábor Grendel hovorí, že Kaliňák to dal na Mariána Kočnera. „Dnešné vystúpenie Roberta Kaliňáka pripomína taktiku Mariána Kočnera v kauze zmenky: keď všetky indície smerovali k tomu, že podpisy Pavla Ruska na miliónových zmenkách sú falošné, Kočner vytiahol z klobúka vlastného znalca, ktorý mal potvrdiť opak. Podobne vyznieva aj prezentovanie výsledkov detektora, ktorý si vybral jeden z hlavných podozrivých,“ tvrdí Grendel.

  Grendel si myslí, že Kaliňák by mal nechať dokazovanie na vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí jediní môžu potvrdiť alebo vyvrátiť podozrenia o jeho účasti na únose vietnamského podnikateľa.

  Beblavý: Je veľmi šikovný klamár

  Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý (Spolu) je rád, že nikdy „neskočil na prázdnu a populistickú pascu používania detektora lži v politike“. Píše: „Je to nespoľahlivý a podporný nástroj – vhodný tak nanajvýš pre neškrupulóznych populistov zo všetkých strán. Pravda, slušnosť a dôveryhodnosť sa pri ústavných činiteľoch nedajú preukázať ani nahradiť žiadnym prístrojom. Robert Kaliňák je veľmi šikovný klamár podozrivý z mnohých nekalostí vrátane krytia únosu a takým aj zostáva. Svedomie nech si spytujú dnes aj tí, ktorí detektor lži do politiky priniesli.“

  Otázka pre Bugára a Danka

  Predseda KDH Alojz Hlina naopak dáva otázku predsedovi SNS a predsedovi Mosta-Híd. „Priama a jednoduchá otázka pre pánov Bélu Bugára a Andreja Danka, dokedy sa ešte plánujete zúčastňovať na tejto komédii, ktorá poškodzuje našu krajinu? Po tom, čo dnes predviedol Robert Kaliňák, je táto otázka namieste a, žiaľ, nemá už zmysel ju dávať predstaviteľom Smeru, lebo tí už potrebujú poradenstvo iných zariadení,“ uviedol Hlina.

  Zdroj: Facebook / Alojz Hlina

  Teatrálne vystúpenie a účelové PR

  Europoslanec Ivan Štefanec z KDH tiež skritizoval Kaliňáka. „Poslanec Robert Kaliňák by sa mal namiesto teatrálnych vystúpení sústrediť na vysvetľovanie podozrení, ktoré vznikli okolo únosu občana Vietnamu v čase, keď bol ministrom vnútra. Výsledky jeho ´testu´ na detektore lži nedávajú žiadne odpovede na to, ako je možné, že vietnamská tajná služba mohla zneužiť územie Slovenskej republiky na vykonanie trestného činu, prečo po tom nenasledovala adekvátna odpoveď, prečo s Vietnamom udržiavajú viacerí predstavitelia Smer-SD nadštandardné vzťahy,“ napísal Štefanec na sociálnej sieti.

  Podľa neho išlo o účelové PR. „Test poslanca Kaliňáka považujem za účelové PR a odvádzanie pozornosti. Naďalej musíme trvať na tom, aby bol zbavený mandátu a aby súčasná vláda podala demisiu, pretože nebezpečne hazarduje s povesťou a budúcnosťou Slovenska.“

  Konanie opozície ako námet pre psychiatrov

  Bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi na rozdiel od opozičných predstaviteľov verí poslanec Smeru Dušan Jarjabek. „Ak veríme detektoru lži, keď sa ním oháňa Igor Matovič, tak musíme veriť aj pánovi Kaliňákovi. Ja mu verím. Prečo by som to mal spochybňovať?“ pýta sa Jarjabek.

  Koaličný poslanec zároveň skritizoval konanie opozície a prezidenta Andreja Kisku. „Opozícia z toho robí neuveriteľný cirkus a naháňa si politické body. To, čo niektorí predstavitelia opozície predvádzajú, je skutočne námet pre psychiatrov na liečenie. V tejto krajine už môže naozaj povedať hocikto hocičo. Konanie prezidenta navyše hraničí s politickým gaunerstvom, pretože takto nekonajú ani opoziční politici. To je absolútne zaradenie sa na stranu iného politického spektra. Ešte šťastie, že som ho nevolil,“ dodal smerák.

  Paška: Kaliňák sa usiloval o dôveryhodnosť

  Výsledkom deketoru lži, ktorý absolvoval Kaliňák, verí aj podpredseda SNS Jaroslav Paška. „Treba to zobrať na vedomie. Bola to jeho osobná iniciatíva, pričom si vybral odborníka, u ktorého absolvoval test aj Igor Matovič. Predpokladám teda, že aj výber mal naznačiť, že sa Kaliňák usiloval o dôveryhodnosť absolvovaného testu. Bude však podstatné a dôležité, aby sa vyšetrili všetky udalosti a podozrenia,“ uzavrel Paška.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu