Marček sa vrátil z Krymu, teraz ide na koberček. Nech výbor rieši aj Kisku a Lajčáka, vyzýva národniar

  0
  Jaroslav Paška (Autor: SNS)
  Poslanec Peter Marček vyvolal minulý týždeň vlnobitie na slovenskej politickej scéne, keď zorganizoval súkromnú cestu na Krymský polostrov a tvrdil, že chce na vlastné oči vidieť, ako to na spornom území skutočne funguje. Za to si ho na dnes (8. 8.) predvolal zahraničný výbor NR SR, ale poslanec a podpredseda SNS Jaroslav Paška tvrdí, že by si predvolanie na „koberček“ parlamentného výboru zaslúžili aj iní. 
   
  „Ak Marčeka, tak potom aj Štefanca, Kisku či Lajčáka treba riešiť pred výborom NR SR,“ píše Paška v úvode pomerne rozsiahleho statusu na sociálnej sieti. 
   
  Predvolanie Marčeka na mimoriadne zasadnutie zahraničného výboru NR SR označuje Paška v komentári za nešťastné gesto, ktoré podľa neho poukázalo na „závažnú bezzásadovosť a falošnosť viacerých aktérov slovenskej zahraničnej politiky“. 
   
  Podľa Pašku by mal mať nárok Ukrajiny na zvrchovanú správu Krymu rovnakú platnosť ako nárok Srbska na zvrchovanú správu Kosova či nárok Číny na zvrchovanú správu Tibetu.
   
  „Občania Peter Marček, Andrej Kiska, ako aj Ivan Štefanec majú rovnakú slobodu a v slušnej, civilizovanej spoločnosti majú mať rovnaké práva formulovať aj vyjadrovať svoje osobné občianske politické postoje, pokiaľ tým neporušujú zákon,“ pokračuje Paška. 
   
  Podpredseda národniarov dodáva, že prípadné podozrenia z porušenia zákona ústavnými činiteľmi patria do kompetencií Mandátového a imunitného výboru NR SR, prípadne Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ale nie do pôsobnosti zahraničného výboru.
   
  „Ak by teda dnes chcel ktokoľvek kritizovať a perzekuovať politicky nezaradeného, nezávislého poslanca NR SR s argumentáciou, že svojou súkromnou cestou na Krym (uskutočnenou bez súhlasu a povolenia ukrajinských orgánov) podkopáva oficiálny postoj SR a legitimizuje okupáciu či anexiu Krymu, potom by mal zákonite rovnako dôsledne perzekvovať aj bývalého podpredsedu SDKÚ-DS, dnes podpredsedu KDH Ivana Štefanca či súčasného predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča a ďalších za ‚súkromnú‘ návštevu Kosova a rovnako aj prezidenta SR Andreja Kisku za ‚súkromné‘ prijatie tibetského vodcu dalajlámu na oficiálnej úrovni, ktorí svojimi osobnými aktivitami úplne rovnako podkopali oficiálne zahranično-politické postoje SR,“ píše poslanec SNS. 
   
  Paška sa odvoláva na to, že Slovensko podľa uznesenia NR SR neuznáva samostatnosť Kosova a napriek tomu sme na rokovaní Rady Európy v roku 2015 dali súhlas s asociáciou Kosova v EÚ. Tým Slovensko podľa podpredsedu národniarov formálne legitimizovalo nezávislosť Kosova v rozpore s uznesením parlamentu. 

  Vojna medzi SNS a rezortom diplomacie

  Vyjadrenia Jaroslava Pašku (SNS) k tejto téme rozobral pre Parlamentné Listy analytik Jaroslav Naď, ktorý nešetril kritikou na adresu národniarov. „Je to len ďalší dôkaz toho, že kvalita odbornosti SNS dlhodobo siaha na aboslútne dno a to aj v zahranično-politických a bezpečnostných otázkach,“ uviedol. 
   
  Porovnávať dianie na Kryme so situáciou v Kosove, kde neexistuje prípad anexie územia, neexistujú sankcie zo strany EÚ, je podľa Naďa absolútne nemiestne. „Iba to dokazuje úroveň odbornosti v SNS. Myslím si, že na takéto vyjadrenia pána podpredsedu SNS by mal reagovať aj rezort zahraničia, pretože tentokrát ide už o útok na prezidenta a ministra zahraničných vecí,“ povedal Naď. 
   
  Analytik Jaroslav Naď (Zdroj: archív J. Naďa)
   
  V prípade vyjadrení podpredsedu SNS ide podľa Naďa o pokračovanie ťahajúceho sa konfliktu národniarov s rezortom diplomacie. „Vojna medzi Slovenskou národnou stranou a ministerstvom zahraničia ako takým existuje dlhodobo. Dokazuje to aj, že predseda SNS odmietol zaradiť na rokovanie parlamentu bezpečnostnú stratégiu spracovanú rezortom diplomacie,“ dodal. 
   
  Národniari sa vyjadrujú ostro voči ministerstvu zahraničných vecí, jeho predstaviteľom aj diplomatom, ale podľa Naďa nehrozí, že by došlo k eskalácii napätia vo vnútri koalície, pre toto vyhlásenie poslanca Pašku. 
   
  „SNS veľmi túži byť súčasťou tejto koalície a chce dotiahnuť rôzne obstarávania v rôznych rezortoch. Preto si nemyslím, že to pôjde ďalej do nejakého konfliktu. Skôr sa to skončí ústnym prekáraním ako v minulosti,“ uzavrel analytik Jaroslav Naď pre PL.
   
   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu